Jedynka

W 2014 r. czekają nas podwyżki podatków od nieruchomości

29.07.2013 11:51
Gminy ustalają stawki na najwyższym możliwym poziomie. W przyszłym roku podatki od nieruchomości i gruntu wzrosnąć mogą o 0,9 proc.
Audio
  • 02'46
    W 2014 r. wzrosną podatki od nieruchomości (Aktualności ekonomiczne/Jedynka)
W 2014 r. czekają nas podwyżki podatków od nieruchomości
Foto: Glow Images/East News

Podatki wzrosną, ponieważ są one uzależnione od wskaźnika cen towarów i usług. Gminy, chętnie korzystają z możliwości podwyższania opłat.

- Wskaźnik ten wynosi 0,9 proc., więc można spodziewać się podwyżki mniej więcej w takiej wysokości w zakresie podatków lokalnych dotyczących gruntów oraz budynków - mówi Krzysztof Kołtan radca prawny z MDDP.

W największym stopniu te zmiany uderzą w przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości o dużej powierzchni. Krzysztof Kołtan wylicza, że dla budynku o powierzchni 10 tys. mkw. będzie to 205 zł wyższy podatek. Ale podwyżki odczuje każdy posiadacz gruntu lub nieruchomości.

Rady gmin nie muszą przyjmować maksymalnych stawek podatku gruntowego i od nieruchomości, ale chętnie korzystają z tej możliwości. Zdaniem Grzegorza Benedykcińskiego, burmistrza Grodziska Mazowieckiego, jest to krótkowzroczne myślenie.

- To nie jest dobra metoda, takie duże podnoszenie podatków, bo my zabijamy wtedy swoją atrakcyjność - wyjaśnia. Przez to zmniejsza się zainteresowanie budowaniem i kupowaniem domów w danej gminie.

Tymczasem Związek Miasto Polskich pracuje nad takimi zmianami, które mają pozwolić radom gmin na podnoszenie opłat jeszcze bardziej niż o wysokość inflacji. - Mogłoby to prowadzić do naprawdę dużych nadużyć ze strony gmin i ustalania bardzo wysokich stawek podatków - uważa Krzysztof Kołtan.

Jego zdaniem byłoby to szczególnie dotkliwe dla mieszkańców, bo przedsiębiorca może po prostu wycofać inwestycję z danej gminy.

Więcej dowiesz się słuchając całych "Aktualności ekonomicznych".

bk

Zobacz więcej na temat: firma grunty podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

CBA sprawdza polskie firmy w raju podatkowym

18.06.2013 10:18
Brytyjskie Wyspy Dziewicze są bezpieczną przystanią dla wielu polskich przedsiębiorców - zarówno tych małych, jak i największych- pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński: fiskus powinien być aniołem biznesu

24.06.2013 15:57
Instytucje skarbowe powinny być aniołem stróżem polskiej przedsiębiorczości, a relacje między płacącymi podatki a fiskusem powinny być równoprawne - ocenił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PSL: janosikowe to chory podatek i haracz

24.07.2013 13:49
Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślił, że wspiera marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika w tym, żeby zawiesić ostatnie wpłaty janosikowego w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2014 r. miasta i gminy znów podniosą podatek od gruntu i nieruchomości

26.07.2013 10:33
Samorządy mogłyby podnosić podatków, ale są w potrzebie. Ratunkiem może się okazać polityka - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń