Słuchaj
więcej

W 2014 r. czekają nas podwyżki podatków od nieruchomości

29.07.2013 11:51
Gminy ustalają stawki na najwyższym możliwym poziomie. W przyszłym roku podatki od nieruchomości i gruntu wzrosnąć mogą o 0,9 proc.
Audio
  • 02'46
    W 2014 r. wzrosną podatki od nieruchomości (Aktualności ekonomiczne/Jedynka)
W 2014 r. czekają nas podwyżki podatków od nieruchomości
Foto: Glow Images/East News

Podatki wzrosną, ponieważ są one uzależnione od wskaźnika cen towarów i usług. Gminy, chętnie korzystają z możliwości podwyższania opłat.

- Wskaźnik ten wynosi 0,9 proc., więc można spodziewać się podwyżki mniej więcej w takiej wysokości w zakresie podatków lokalnych dotyczących gruntów oraz budynków - mówi Krzysztof Kołtan radca prawny z MDDP.

W największym stopniu te zmiany uderzą w przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości o dużej powierzchni. Krzysztof Kołtan wylicza, że dla budynku o powierzchni 10 tys. mkw. będzie to 205 zł wyższy podatek. Ale podwyżki odczuje każdy posiadacz gruntu lub nieruchomości.

Rady gmin nie muszą przyjmować maksymalnych stawek podatku gruntowego i od nieruchomości, ale chętnie korzystają z tej możliwości. Zdaniem Grzegorza Benedykcińskiego, burmistrza Grodziska Mazowieckiego, jest to krótkowzroczne myślenie.

- To nie jest dobra metoda, takie duże podnoszenie podatków, bo my zabijamy wtedy swoją atrakcyjność - wyjaśnia. Przez to zmniejsza się zainteresowanie budowaniem i kupowaniem domów w danej gminie.

Tymczasem Związek Miasto Polskich pracuje nad takimi zmianami, które mają pozwolić radom gmin na podnoszenie opłat jeszcze bardziej niż o wysokość inflacji. - Mogłoby to prowadzić do naprawdę dużych nadużyć ze strony gmin i ustalania bardzo wysokich stawek podatków - uważa Krzysztof Kołtan.

Jego zdaniem byłoby to szczególnie dotkliwe dla mieszkańców, bo przedsiębiorca może po prostu wycofać inwestycję z danej gminy.

Więcej dowiesz się słuchając całych "Aktualności ekonomicznych".

bk

Zobacz więcej na temat: firma grunty podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Henryk Sienkiewicz

Czytaj także

Fiskus nie chce, aby przedsiębiorcy uczyli się języków obcych

12.06.2013 12:36
W kilku izbach skarbowych w kraju pojawiła się nowa interpretacja, która nie pozwala zaliczać do kosztu uzyskania przychodów wydatków na naukę języków obcych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBA sprawdza polskie firmy w raju podatkowym

18.06.2013 10:18
Brytyjskie Wyspy Dziewicze są bezpieczną przystanią dla wielu polskich przedsiębiorców - zarówno tych małych, jak i największych- pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński: fiskus powinien być aniołem biznesu

24.06.2013 15:57
Instytucje skarbowe powinny być aniołem stróżem polskiej przedsiębiorczości, a relacje między płacącymi podatki a fiskusem powinny być równoprawne - ocenił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PSL: janosikowe to chory podatek i haracz

24.07.2013 13:49
Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślił, że wspiera marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika w tym, żeby zawiesić ostatnie wpłaty janosikowego w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2014 r. miasta i gminy znów podniosą podatek od gruntu i nieruchomości

26.07.2013 10:33
Samorządy mogłyby podnosić podatków, ale są w potrzebie. Ratunkiem może się okazać polityka - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
rozwiń zwiń