Jedynka

Granice inwigilacji pracownika przez pracodawcę

21.10.2013 20:18
Czy pracodawca może nagrywać rozmowy pracownika, monitorować jego pracę przez kamery? Janusz Weiss sprawdzał, czy jest to zgodne z prawem.
Granice inwigilacji pracownika przez pracodawcę
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
09'56 Janusz Weiss sprawdza, jakie są granice inwigilacji pracownika przez pracodawcę (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
więcej

Okazuje się, że Kodeks Pracy nie reguluje kwestii nagrywania wizerunku czy rozmów pracowników. Sprawy te mogą regulować wewnętrzne regulaminy. Państwowa Inspekcja Pracy otrzymywała skargi na ten temat.
Dyrektor Lesław Nawacki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśnia, że granicą, do której pracodawca może się posunąć jest naruszenie prawa pracownika do prywatności. Ale w polskim prawie pracy nie ma wyraźnych regulacji, które precyzyjnie ustalałyby możliwość kontrolowania pracownika. - Z pewnością nie można instalować kamer w szatni czy toalecie - mówi dyrektor.
Zaznacza, że pracownik musi wiedzieć o inwigilacji. Czyli musi wiedzieć, że np. nagrywane są jego rozmowy z klientami albo rejestrowanie zachowania pracownika. O nagrywaniu rozmów musi być też poinformowany klient.

Co ciekawe ponadto pracodawca może narzucić pracownikowi charakter ubioru. Najlepiej jednak, kiedy pracownik jest o tym uprzedzony podczas przyjmowania do pracy.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia.

Janusz
Janusz Weiss

O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

 

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Policja, pracownik poczty, a nawet barman - oni mogą nas wylegitymować

11.10.2013 11:53
- Jest wiele sytuacji, kiedy nasza identyfikacja jest konieczna, a jej możliwość wypływa z przepisów prawa – mówiła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy GIODO.
Produkcja nowych dowodów osobistych w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA
Produkcja nowych dowodów osobistych w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA Foto: PAP/Archiwum/Jacek Turczyk
Posłuchaj
10'27 Kto, kiedy i dlaczego może nas wylegitymować? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
więcej

Czy każda instytucja ma prawo żądać od nas okazywania dowodu osobistego? Z takim pytaniem zwróciła się do Janusza Weissa jedna ze słuchaczek. Rzeczywiście, lista osób uprawnionych do wylegitymowania jest długa. Są to m.in. policja, funkcjonariusze ABW, strażnicy miejscy, funkcjonariusze Straży Granicznej, kontrolerzy komunikacji miejskiej, pracownicy poczty, barman czy kasjer w kinie.

- Pamiętajmy jednak , że kiedy ktoś chce zobaczyć nasz dowód osobisty, zawsze mamy prawo zapytać go o podstawę prawną. Gdy nie dostaniemy odpowiedzi, możemy odmówić wylegitymowania się - radziła w Jedynce Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym danego dnia się zajmuje, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg

Czytaj także

Parkuj z głową. Straż Miejska może odholować twoje auto

14.10.2013 22:01
Co ma zrobić osoba, której zastawiono samochodem wjazd do garażu? Czy może go sama odholować? Z takimi pytaniami zwrócił się do Janusza Weissa jeden ze słuchaczy.
Odholowywanie samochodu przez Straż Miejską
Odholowywanie samochodu przez Straż Miejską Foto: PAP/Archiwum/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
09'42 Samowolne odholowanie obcego auta to kradzież (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
więcej

A Janusz Weiss sprawdził: taka operacja musi być przeprowadzona w obecności Straży Miejskiej. Samowolne odholowanie cudzego auta jest kradzieżą.

Straż Miejska nie posiada swoich holowników. Takie zlecenia realizuje w porozumieniu z firmą, z którą ma podpisaną umowę.

Za usługę obowiązuje administracyjna kara w wysokości ok. 500 złotych. Kolejna, w postaci mandatu, może być przyznana za zablokowanie drogi lub wjazdu do garażu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać". Jej kolejnych odcinków można słuchać na antenie radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym danego dnia się zajmuje, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss

Czytaj także

Dlaczego polscy siatkarze grają bez orła na koszulkach?

18.10.2013 14:43
Janusz Weiss sprawdzał w radiowej Jedynce, jak to jest z orłem na koszulkach siatkarek i siatkarzy, ale też sportowców innych dyscyplin.
Londyn, Wielka Brytania, 15.10.2013. Polscy kibice na stadionie Wembley w Londynie, przed meczem z Anglią w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2014 w Brazylii
Londyn, Wielka Brytania, 15.10.2013. Polscy kibice na stadionie Wembley w Londynie, przed meczem z Anglią w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2014 w BrazyliiFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
09'40 Janusz Weiss o symbolu orła na koszulkach polskich sportowców (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
więcej

Po aferze przed Euro 2012 z orłem na koszulkach polskich piłkarzy prezydent podpisał ustawę, która nakazuje, aby drużyny narodowe w oficjalnych występach prezentowały się w strojach, na których będzie godło orła.

Z informacji, które zebrał Janusz Weiss wynika, że orła na koszulkach mają m.in. ciężarowcy, kolarze, piłkarze oraz szachiści. Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o siatkarzy, u których zamiast orła usytuowana jest biało-czerwona flaga.

- Na koszulkach siatkarzy nie ma orła, gdyż wynika to z tradycji. Nie ma szczegółowych przepisów w tym zakresie. Wszystkie reprezentacje występują w koszulkach opatrzonymi flagami - mówił radiowej Jedynce przedstawiciel Polskiego Związku Siatkówki.

Rzecznik ministerstwa sportu - Katarzyna Kochaniak - poinformowała natomiast, że w tej kwestii należy się odnieść do specjalnej ustawy dotyczącej barw oraz godła narodowego. Oprócz przepisów państwowych - mówiła Kochaniak - są także przepisy dedykowane przez daną federację międzynarodową. - Jeśli chodzi o siatkarzy oni muszą się dostosować do regulacji, które zamiast orła nakazują im posiadać na koszulkach flagę. Ona występuje w tym wypadku jako symbol Polski - zaznaczyła rzecznik.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

mr