Jedynka

Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnację

12.02.2015 13:53
Senat głosami PO odrzucił sejmową propozycję gwarantującą małym producentom stałą cenę za sprzedaż wyprodukowanej energii elektrycznej. Zdaniem niektórych ekspertów i części posłów propozycja zmniejszała opłacalność inwestowania w mikroinstalacje.
Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i TelekomunikacjiFoto: W.Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
08'07 Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnację (Z kraju i ze świata/Jedynka)
więcej

Gość magazynu "Z kraju i ze świata" Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji uważa, że projekt powinien być przegłosowany w Senacie. Przypomniał, że Izba poparła rozwój OZE w Polsce. - W ustawie zaproponowanej przez Sejm koszt dostawy energii do lokalnego transformatora, wynosił 75 groszy. To mniej niż obecnie, przy dostarczaniu energii elektrycznej z energetyki zawodowej - powiedział Tworóg.

Gość Jedynki nazwał zamieszanie wokół OZE ścieraniem się dwóch koncepcji: nie zmieniajmy nic oraz nie możemy stać w miejscu. - Nie chciałbym się jednak odnosić do gry politycznej, która zawsze abstrahuje od logiki i rozumu gospodarczego  - powiedział.

Jego zdaniem OZE mogą stworzyć ok. 70 tys. miejsc pracy w energetyce oraz drugie tyle z faktu pobudzenia działań innowacyjnych. - Istotą energetyki i wielką zaletą jest to, że redukuje koszty przemysłowe i zwiększa koszty robocizny. W OZE, istotną częścią kosztów, jest praca związana z utrzymaniem rozproszonego systemu. To jest unikalne - tłumaczył ekspert.

Jarosław Tworóg przekonywał również, że inwestycja w OZE to nie tylko interes dla bogatych.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Jarosław Tworóg

Godzina emisji: 12.50

Data emisji: 12.02.2015

tj/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Senat o możliwości odsprzedaży energii elektrycznej przez prosumenta

06.02.2015 09:15
Senackie komisje przeciw wprowadzeniu gwarantowanych cen przy odkupie energii elektrycznej z mikroinstalacji do 10 kW. Rozwiązanie takie przewiduje ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą uchwalił Sejm w połowie stycznia. Ustawą zajmie się Senat.
Senat o możliwości odsprzedaży energii elektrycznej przez prosumenta
Foto: SXC
Posłuchaj
00'20 Połączone komisje środowiska i gospodarki narodowej zaproponują wykreślenie przepisów wprowadzonych do ustawy na wniosek posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział senator Jan Michalski z PO
00'12 Senator PiS Grzegorz Wojciechowski jest zdania, że gwarantowane ceny odsprzedaży energii elektrycznej zapisane w ustawie są zbyt wysokie
więcej

Połączone komisje środowiska i gospodarki narodowej zaproponują wykreślenie przepisów wprowadzonych do ustawy na wniosek posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział senator Jan Michalski z PO. Sprawozdawca komisji podkreślił, że takie rozwiązanie przywróci zasady sprawiedliwości społecznej na rynku energii elektrycznej. - Niezależnie od tego, ile instalacji zostanie przyłączonych, wszyscy będą traktowani na takich samych zasadach - dodał senator Michalski.

Ustawa o OZE: ważą się losy poprawki prosumenckiej. Ceny energii w górę?

Gwarantowane ceny są zbyt wysokie?

Z kolei senator PiS Grzegorz Wojciechowski jest zdania, że gwarantowane ceny odsprzedaży energii elektrycznej zapisane w ustawie są zbyt wysokie, za mało elastyczne i nie są dostosowane do aktualnych wymogów rynku.
O wykreślenie z ustawy zapisów dotyczących cen gwarantowanych apelował do Senatu Polski Komitet Energii Elektrycznej, którego członkami są między innymi PGE, Tauron, Enea i Energia. Również rząd jest przeciwny poprawce, która jako wniosek mniejszości uzyskała w Sejmie poparcie.

Instytut Energetyki Odnawialnej: błędy w argumentacji rządu przeciwko energetyce obywatelskiej

Unia postawiła nam ambitne cele
Ustawa o odnawialnych źródłach energii zmienia dotychczasowy system tak zwanych "zielonych certyfikatów", czyli uprawnień sprzedawanych na rynku na system aukcyjny. Ma pomóc w rozwoju energetyki z naturalnych źródeł i spowodować, że Polska wypełni unijne zobowiązania przewidujące, że do 2020 roku co najmniej 15 procent energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Latające turbiny wiatrowe: tańsze i wydajniejsze od tradycyjnych

CNN Newsource/x-news

IAR, abo