Jedynka

Joanna Krupska: 500 złotych na dziecko to fundamentalny krok

24.12.2015 13:36
- Potrzeby duże, ale w tej chwili cieszymy się z programu 500+. To dobry i odważny krok na miarę zagrożeń demograficznych, które są bardzo realne - mówiła w magazynie prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".
Joanna Krupska
Joanna KrupskaFoto: W.Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
10'28 Joanna Krupska o programie 500+ (Z kraju i ze świata/Jedynka)
więcej

Joanna Krupska tłumaczyła, że przez wiele lat polityka rodzinna w Polsce była prowadzona wyłącznie w postaci pomocy socjalnej biednym. - Nie zapominajmy, że ogromna większość rodziców kocha swoje dzieci i zrobi wszystko, by jak najlepiej się rozwijały. Nie zapominajmy również, że ich praca ma także wymiar ekonomiczny. Od lat 90. XX wieku oni też płacą podatek VAT od towarów, które kupują również dziciom. Dlatego 500 złotych na dziecko jest także elementem zwykłej sprawiedliwości - powiedziała Krupska. 

Prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" przypomniała, że ważnym mechanizmem w polityce prorodzinnej jest również Karta Dużej Rodziny, która jednak w sferze ekonomicznej nie wnosi do portfeli rodziców zmian. - Pomaga im, przede wszystkim pokazuje, że rodzice pracują dla dobra wszystkich. Nie zmienia to jednak faktu, że wielodzietni muszą podzielić swój dochód na więcej części. Nie mając jednak mechanizmów równoważących, stają się najuboższą grupą społeczną w Polsce. Wstydem dla Polski jest, że 27 proc. rodzin z czwórką i więcej dzieci żyje poniżej progu skrajnego ubóstwa - podkreśliła Krupska. 

Joanna Krupska mówiła też m.in. o narodowym programie prokreacyjnym i wycofaniu się przez ministerstwo zdrowia z dofinansowania in vitro.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Przemysław Szubartowicz

Gość: Joanna Krupska (Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus")

Data emisji: 24.12

Godzina emisji: 12.35

tj/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Joanna Krupska: Karta Dużej Rodziny nie rozwiąże wszystkich problemów

15.10.2014 17:20
- Dopiero teraz zaczynamy być świadomi zagrożeń demograficznych i tego, czym jest polityka rodzinna - powiedziała w Jedynce Joanna Krupska ze Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
Joanna Krupska
Joanna KrupskaFoto: W.Kusiński/PR
Posłuchaj
13'12 Joanna Krupska o Karcie Dużej Rodziny (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny funkcjonuje od połowy czerwca. Mogą się o nią ubiegać rodziny, w których jest troje lub więcej dzieci. Karta pozwala korzystać z szeregu ulg i zniżek. W założeniu, ma przyczynić się do promocji wielodzietnego modelu rodziny, a także zwiększać szanse rozwojowe wychowujących się w nich dzieci.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Nowe zniżki >>>

Jak mówił gość Jedynki, taki mechanizm funkcjonuje w Europie od prawie 100 lat. Pierwszą kartę dużej rodziny wprowadziła Francja w 1921 roku. Potem zaistniały one w innych krajach europejskich m.in. Belgii, Austrii, Niemczech, Hiszpanii. - W Polsce podobne programy pojawiły się najpierw lokalnie - podkreśliła Joanna Krupska. Pierwsza karta powstała w 2005 roku we Wrocławiu, druga w 2008 w Grodzisku Mazowieckim.

Krupska przypomniała, że po II wojnie światowej Polska prowadziła politykę rodzinną: był korzystny układ podatkowy i zasiłki powszechne na wszystkie dzieci. To jednak z czasem zanikło, a w okresie transformacji cała problematyka rodzinna została zepchnięta na margines. W jej ocenie, dopiero od 2007 roku zaczęto znów mówić o polityce rodzinnej. Niewiele jednak robiono. - Nie wiem, dlaczego rządzący nie rozwiązywali tego problemu, chociaż już wtedy wiadomo było, że jest to poważne zagrożenie dla państwa - powiedział Joanna Krupska w "Popołudniu z Jedynką".

Krupska podkreśliła, że Karta Dużej Rodziny to tylko jeden z elementów polityki rodzinnej i nie rozwiąże wszystkich problemów. Rodzin wielodzietnych w Polsce ubywa, a bariery większej dzietności są głównie ekonomiczne: koszty wychowania dzieci, niepewność zatrudnienia i mieszkania.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Marek Mądrzejewski.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

fc,tj