Jedynka

Kalisz: w Polsce mamy model stalinowski

06.05.2013 13:17
- Marek Biernacki będzie miał dużo pracy. Polski wymiar sprawiedliwości nie zmienił się od 1950 roku - mówił w Jedynce Ryszard Kalisz, były poseł SLD.
Ryszard Kalisz
Ryszard KaliszFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
11'58 Ryszard Kalisz o zmianach w rządzie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
więcej

Marek Biernacki został nowym ministrem sprawiedliwości. Zastąpił zdymisjonowanego przez premiera Jarosława Gowina. W poniedziałek odebrał nominację z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Marek Biernacki z zawodu jest prawnikiem. Biernacki był już w rządzie. W latach 1999-2001 kierował resortem spraw wewnętrznych. Kilkakrotnie był także posłem, w sejmowych ławach zasiada także w tej kadencji.

Biernackiego chwalił gość Jedynki Ryszard Kalisz. Były polityk SLD uważa, że Marek Biernacki będzie lepszym ministrem niż Jarosław Gowin. - Biernackiego bardzo cenię. Znam go od 20 lat. Biernacki czuje prawa człowieka, czuje państwo, czuje mechanizmy. (…) Premier w ostatnim czasie popełniał wiele błędów, ale nominacja Biernackiego na ministra sprawiedliwości zapisuje się Tuskowi na plus - podkreślił Kalisz.

Ryszard Kalisz mówił w Jedynce, że polskim wymiarze sprawiedliwości musi dojść do wielu zmian. Zdaniem lider stowarzyszenia "Dom wszystkich-Polska", Biernacki przede wszystkim musi przeprowadzić reformę prokuratury. - Polski wymiar sprawiedliwości nie zmienił się od roku 1950, cały czas jest taki sam. W Polsce mamy model stalinowski - zaznaczył.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tusk znalazł następcę Gowina już dwa miesiące temu

30.04.2013 06:42
Pomysł na to, by nowym ministrem sprawiedliwości został Marek Biernacki, powstał blisko 2 miesiące temu, zaraz po sporze o związki partnerskie - ustaliła "Polska The Times".
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wtedy premier odbył wiele spotkań z frakcją konserwatystów; Donald Tusk wyczuł ich nastroje - zdradza jeden z polityków PO.

Jeden z konserwatystów z Platformy ujawnia z kolei, że o nominacji Biernackiego mówiło się od dwóch miesięcy w kuluarach frakcji konserwatywnej, tyle że do wymiany miało dojść dopiero latem.

- Tusk wiedział, że my zdecydowanie poprzemy taką nominację - mówi rozmówca "Polski".

Nie bez znaczenia jest fakt, że Biernacki to szef frakcji konserwatywnej - stwierdza gazeta, podkreślając, iż ta nominacja gwarantuje, że żaden z polityków o takich poglądach nie zostanie sojusznikiem ustępującego ministra Jarosława Gowina, który uchodził za lidera konserwatystów.

Premier rozegrał sytuację w PO po mistrzowsku, bo trudno będzie teraz zarzucić szefowi rządu, że zdymisjonował ministra za jego poglądy - komentuje "Polska".

"Polska The Times"/mr

Czytaj także

"Biernacki to fachowiec w niewłaściwym miejscu"

30.04.2013 19:28
Uczestnicy debaty w Jedynce ocenili dokonania Jarosława Gowina, dotychczasowego ministra sprawiedliwości oraz mówili o wyzwaniach stojących przed jego następcą na tym stanowisku, Markiem Biernackim.
Marek Biernacki
Marek Biernacki Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
27'37 Politycy o zmianie na stanowisku ministra sprawiedliwości, (Debata dnia/Jedynka)
więcej

Józef Zych z PSL uważa, że działalność ministra Gowina nie da się określić jednym słowem - dobra, zła, bardzo dobra. - Ograniczenie się do przekształcenia sądów rejonowych w ośrodki zamiejscowe nie było w pełni uzasadnione, pójście tak daleko bez głębokiego wejścia w reformę sadownictwa było zbyt płytkie - zauważył.

Według Zycha nowy minister - Marek Biernacki podejmie szereg działań, które będą bardziej wnikliwie wchodzić w problem ustroju sadownictwa i prokuratury.

Tymczasem senator PO Aleksander Pociej bronił reformy ministra Gowina. - Możliwość przerzucania sędziów z jednego miasta do drugiego pozwala na wykorzystanie ich tam, gdzie ich brakuje. W małych miastach mamy do czynienia z wąskimi elitami wymiaru sprawiedliwości i tam może dochodzić do patologii- powiedział.

Łukasz Gibała z Ruchu Palikota zauważył, że zarówno Jarosław Gowin jak i Marek Biernacki są konserwatystami. Według posła Ruchu Palikota minister Gowin miał zbyt dużo wpadek. - Bardzo ważne jest, czy Marek Biernacki będzie w stanie ich uniknąć - dodał.

Mariusz Antoni Kamiński z PiS uważa, że minister Gowin został odwołany z powodów ideologicznych i wewnętrznej walki w PO. - Zmiana na Marka Biernackiego specjalnie mnie nie zaskoczyła. Uważam, że to właściwy fachowiec w niewłaściwym miejscu. Świetnie sprawdziłby się ministerstwie spraw wewnętrznych.

Z kolei Krzysztof Gawkowski z SLD uważa, że Jarosław Gowin był złym ministrem, który przez 15 miesięcy działał wbrew interesom swojego rządu i kompromitował go na arenie międzynarodowej. - Mam nadzieję, że Biernacki zdecydowanie postawi tamę, pomimo konserwatywnych poglądów, pomiędzy tym w którym kierunku patrzy jako polityk, a tym czym powinno się zajmować ministerstwo sprawiedliwości - powiedział.

Według Jacka Czabańskiego z Solidarnej Polski premier Tusk zdymisjonował swojego najlepszego ministra, który starał się poprawić sytuację wymiaru sprawiedliwości. - Mam nadzieję, że Biernacki będzie kontynuował wysiłek reformatorski, ale boimy się, że pogrążymy się w państwie gdzie ustawy omawia się na cmentarzu, a sędziowie wydają wyroki potępiające w łapówkarstwo moralnie, natomiast nie zamierzają wydawać wyroków skazujących – powiedział.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

to

>>>Przeczytaj zapis Debaty

Czytaj także

Marek Biernacki nowym ministrem sprawiedliwości

06.05.2013 12:24
Na wniosek premiera prezydent Bronisław Komorowski odwołał Jarosława Gowina z funkcji ministra sprawiedliwości, a powołał na nią Marka Biernackiego.
Marek Biernacki
Marek BiernackiFoto: marekbiernacki.pl
Posłuchaj
00'32 Premier Donald Tusk o Marku Biernackim (źr. IAR)
więcej

W zeszły poniedziałek premier Donald Tusk oświadczył, że chce dymisji Jarosława Gowina z funkcji ministra sprawiedliwości, którą pełnił od jesieni 2011 r., czyli od początku rządu Tuska nowej kadencji.

Tusk uzasadniał dymisję wskazując, że sytuacje, do których dochodziło w ostatnim czasie, w tym ta powstała w związku z niedawną wypowiedzią ministra o in vitro i zarodkach, pokazała, że Gowin "koncentruje swą uwagę bardziej na politycznych aspektach swej aktywności".
Następcą Gowina w Ministerstwie Sprawiedliwości został Marek Biernacki, polityk PO z Trójmiasta, utożsamiany - podobnie jak Gowin - z frakcją konserwatywną tej partii.

Biernacki był szefem MSWiA w rządzie Jerzego Buzka. Zasiada w Sejmie po raz czwarty. Zebrał pozytywne opinie za efekty oraz sposób prowadzenia obrad sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. Szefował sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, wielokrotnie był też członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

PAP/iAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>