Jedynka

Kalisz: w Polsce mamy model stalinowski

06.05.2013 13:17
- Marek Biernacki będzie miał dużo pracy. Polski wymiar sprawiedliwości nie zmienił się od 1950 roku - mówił w Jedynce Ryszard Kalisz, były poseł SLD.
Ryszard Kalisz
Ryszard KaliszFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
11'58 Ryszard Kalisz o zmianach w rządzie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
więcej

Marek Biernacki został nowym ministrem sprawiedliwości. Zastąpił zdymisjonowanego przez premiera Jarosława Gowina. W poniedziałek odebrał nominację z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Marek Biernacki z zawodu jest prawnikiem. Biernacki był już w rządzie. W latach 1999-2001 kierował resortem spraw wewnętrznych. Kilkakrotnie był także posłem, w sejmowych ławach zasiada także w tej kadencji.

Biernackiego chwalił gość Jedynki Ryszard Kalisz. Były polityk SLD uważa, że Marek Biernacki będzie lepszym ministrem niż Jarosław Gowin. - Biernackiego bardzo cenię. Znam go od 20 lat. Biernacki czuje prawa człowieka, czuje państwo, czuje mechanizmy. (…) Premier w ostatnim czasie popełniał wiele błędów, ale nominacja Biernackiego na ministra sprawiedliwości zapisuje się Tuskowi na plus - podkreślił Kalisz.

Ryszard Kalisz mówił w Jedynce, że polskim wymiarze sprawiedliwości musi dojść do wielu zmian. Zdaniem lider stowarzyszenia "Dom wszystkich-Polska", Biernacki przede wszystkim musi przeprowadzić reformę prokuratury. - Polski wymiar sprawiedliwości nie zmienił się od roku 1950, cały czas jest taki sam. W Polsce mamy model stalinowski - zaznaczył.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Tusk znalazł następcę Gowina już dwa miesiące temu

30.04.2013 06:42
Pomysł na to, by nowym ministrem sprawiedliwości został Marek Biernacki, powstał blisko 2 miesiące temu, zaraz po sporze o związki partnerskie - ustaliła "Polska The Times".
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wtedy premier odbył wiele spotkań z frakcją konserwatystów; Donald Tusk wyczuł ich nastroje - zdradza jeden z polityków PO.

Jeden z konserwatystów z Platformy ujawnia z kolei, że o nominacji Biernackiego mówiło się od dwóch miesięcy w kuluarach frakcji konserwatywnej, tyle że do wymiany miało dojść dopiero latem.

- Tusk wiedział, że my zdecydowanie poprzemy taką nominację - mówi rozmówca "Polski".

Nie bez znaczenia jest fakt, że Biernacki to szef frakcji konserwatywnej - stwierdza gazeta, podkreślając, iż ta nominacja gwarantuje, że żaden z polityków o takich poglądach nie zostanie sojusznikiem ustępującego ministra Jarosława Gowina, który uchodził za lidera konserwatystów.

Premier rozegrał sytuację w PO po mistrzowsku, bo trudno będzie teraz zarzucić szefowi rządu, że zdymisjonował ministra za jego poglądy - komentuje "Polska".

"Polska The Times"/mr

Czytaj także

"Biernacki to fachowiec w niewłaściwym miejscu"

30.04.2013 19:28
Uczestnicy debaty w Jedynce ocenili dokonania Jarosława Gowina, dotychczasowego ministra sprawiedliwości oraz mówili o wyzwaniach stojących przed jego następcą na tym stanowisku, Markiem Biernackim.
Marek Biernacki
Marek Biernacki Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
27'37 Politycy o zmianie na stanowisku ministra sprawiedliwości, (Debata dnia/Jedynka)
więcej

Józef Zych z PSL uważa, że działalność ministra Gowina nie da się określić jednym słowem - dobra, zła, bardzo dobra. - Ograniczenie się do przekształcenia sądów rejonowych w ośrodki zamiejscowe nie było w pełni uzasadnione, pójście tak daleko bez głębokiego wejścia w reformę sadownictwa było zbyt płytkie - zauważył.

Według Zycha nowy minister - Marek Biernacki podejmie szereg działań, które będą bardziej wnikliwie wchodzić w problem ustroju sadownictwa i prokuratury.

Tymczasem senator PO Aleksander Pociej bronił reformy ministra Gowina. - Możliwość przerzucania sędziów z jednego miasta do drugiego pozwala na wykorzystanie ich tam, gdzie ich brakuje. W małych miastach mamy do czynienia z wąskimi elitami wymiaru sprawiedliwości i tam może dochodzić do patologii- powiedział.

Łukasz Gibała z Ruchu Palikota zauważył, że zarówno Jarosław Gowin jak i Marek Biernacki są konserwatystami. Według posła Ruchu Palikota minister Gowin miał zbyt dużo wpadek. - Bardzo ważne jest, czy Marek Biernacki będzie w stanie ich uniknąć - dodał.

Mariusz Antoni Kamiński z PiS uważa, że minister Gowin został odwołany z powodów ideologicznych i wewnętrznej walki w PO. - Zmiana na Marka Biernackiego specjalnie mnie nie zaskoczyła. Uważam, że to właściwy fachowiec w niewłaściwym miejscu. Świetnie sprawdziłby się ministerstwie spraw wewnętrznych.

Z kolei Krzysztof Gawkowski z SLD uważa, że Jarosław Gowin był złym ministrem, który przez 15 miesięcy działał wbrew interesom swojego rządu i kompromitował go na arenie międzynarodowej. - Mam nadzieję, że Biernacki zdecydowanie postawi tamę, pomimo konserwatywnych poglądów, pomiędzy tym w którym kierunku patrzy jako polityk, a tym czym powinno się zajmować ministerstwo sprawiedliwości - powiedział.

Według Jacka Czabańskiego z Solidarnej Polski premier Tusk zdymisjonował swojego najlepszego ministra, który starał się poprawić sytuację wymiaru sprawiedliwości. - Mam nadzieję, że Biernacki będzie kontynuował wysiłek reformatorski, ale boimy się, że pogrążymy się w państwie gdzie ustawy omawia się na cmentarzu, a sędziowie wydają wyroki potępiające w łapówkarstwo moralnie, natomiast nie zamierzają wydawać wyroków skazujących – powiedział.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

to

>>>Przeczytaj zapis Debaty

Czytaj także

Marek Biernacki nowym ministrem sprawiedliwości

06.05.2013 12:24
Na wniosek premiera prezydent Bronisław Komorowski odwołał Jarosława Gowina z funkcji ministra sprawiedliwości, a powołał na nią Marka Biernackiego.
Marek Biernacki
Marek BiernackiFoto: marekbiernacki.pl
Posłuchaj
00'32 Premier Donald Tusk o Marku Biernackim (źr. IAR)
więcej

W zeszły poniedziałek premier Donald Tusk oświadczył, że chce dymisji Jarosława Gowina z funkcji ministra sprawiedliwości, którą pełnił od jesieni 2011 r., czyli od początku rządu Tuska nowej kadencji.

Tusk uzasadniał dymisję wskazując, że sytuacje, do których dochodziło w ostatnim czasie, w tym ta powstała w związku z niedawną wypowiedzią ministra o in vitro i zarodkach, pokazała, że Gowin "koncentruje swą uwagę bardziej na politycznych aspektach swej aktywności".
Następcą Gowina w Ministerstwie Sprawiedliwości został Marek Biernacki, polityk PO z Trójmiasta, utożsamiany - podobnie jak Gowin - z frakcją konserwatywną tej partii.

Biernacki był szefem MSWiA w rządzie Jerzego Buzka. Zasiada w Sejmie po raz czwarty. Zebrał pozytywne opinie za efekty oraz sposób prowadzenia obrad sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. Szefował sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, wielokrotnie był też członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

PAP/iAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>