Jedynka

Australia - młode państwo o niezwykłej historii

23.01.2016 15:00
- Australia to bardzo młode państwo, które wciąż buduje, szuka swojej drogi. Na progu kolejnego Dnia Australii, który przypada 26 stycznia, trwają głośne rozmowy o zmianie flagi. Czy Union Jack, symbol flagi brytyjskiej, zniknie? Czas pokaże – mówi Marek Tomalik.
Australia to nie tylko świat niezwykłej przyrody (łupiny niektórych nasion otwierają się dopiero na skutek pożaru), to także kraj zupełnie niewyobrażalnego, z punktu widzenia Europejczyka, transportu kolejowego. Rekordowy skład tworzyło 700 wagonów, jego długość wynosiła około 7 kilometrów. Nz. Melbourne
Australia to nie tylko świat niezwykłej przyrody (łupiny niektórych nasion otwierają się dopiero na skutek pożaru), to także kraj zupełnie niewyobrażalnego, z punktu widzenia Europejczyka, transportu kolejowego. Rekordowy skład tworzyło 700 wagonów, jego długość wynosiła około 7 kilometrów. Nz. MelbourneFoto: Lenny K Photography/Flickr/CC 2.0
Posłuchaj
17'02 Jaka jest współczesna Australia? (Sobota z Jedynką)
więcej

Rozmawiając o początkach Australii nie sposób uciec od trudnego tematu Aborygenów. – Przybycie Brytyjczyków kończy panowanie Aborygenów, które było zupełnie inne, oparte na zupełnie innych standardach. To rozpoczyna nową epokę. Niesie konflikt między starym a nowy – dodaje podróżnik.

Czytaj i słuchaj także 
Aborygeni zdjecia od autora 1200.jpg
Aborygeni stawiają życie wewnętrzne ponad wszystko

Co eksportuje Australia? Czy dzisiejsi mieszkańcy tego kraju to potomkowie więźniów kolonii karnej? I co Australijczycy myślą o Uniwersytecie Jagiellońskim?

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Sława Bieńczycka

Goście: Marek Tomalik (podróżnik, geolog, dziennikarz, fotograf)

Data emisji: 23.01.2016

Godzina emisji: 11.22 

gs/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Autostopem przez Australię... w ramach praktyk

12.06.2013 18:31
- Zależy mi na tym, by zrealizować to marzenie samodzielnie, bez wsparcia. Zakładam jak najdłuższą trasę, a po drodze pracę na farmach - opowiada Basia Bordych w Jedynce.
Kangur rudy przekracza drogę w stanie Zachodnia Australia
Kangur rudy przekracza drogę w stanie Zachodnia AustraliaFoto: Brocken Inaglory/Wikimedia Commons/lic. CC
Posłuchaj
03'03 Wyjątkowe praktyki studentki zoologii. Barbara Bordych przemierzy Australię (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Studentka III roku zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczy w Poznaniu podczas tegorocznych wakacji zamierza zaliczyć obowiązkowe praktyki. - Mam nadzieję zostać na jakiejś farmie dłuższy czas, chciałabym pracować z owcami, bydłem, a jeśli trafię na farmę z kangurami, będę po prostu szczęśliwa - mówi w rozmowie z Kingą Leszczyńską.

Pomysł Barbary Bordych zaskoczył władze uczelni, ale - jak zapewnia prodziekan ds. studenckich prof. Piotr Ślusarz, starają się wspomóc studentkę w jego realizacji.

Jaką trasę zaplanowała Basia i jak przygotowuje się do podróży życia? Wysłuchajcie całej relacji!

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Australia podróże studenci