Jedynka

Kaszubi chcą być narodem

20.07.2013 18:08
Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej - Kaszëbskô Jednota walczy o uznanie Kaszubów za odrębny naród. Co ciekawe pomysłu nie popiera główna organizacja Kaszubów, czyli Zjednoczenie Kaszubsko-Pomorskie, gdyż uważa, że jest oderwany od rzeczywistości.
Kaszubi z flagą regionu
Kaszubi z flagą regionuFoto: wikipedia/Marek Kwidziński (Kaszeba on csb.wiki)
Posłuchaj
09'00 Kaszubi chcą być odrębnym narodem (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
więcej

Dwa tygodnie temu odbył się zjazd Kaszubów, w którym uczestniczył również prezydent. Kaszubi ze Stowarzyszenia zwrócili się do Bronisława Komorowskiego, aby poparł ich starania o uznanie Kaszubów za naród.

- Jest to walka o to, co i tak jest faktem - mówią Mateùsz Meyer i Adam Hebel ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej - Kaszëbskô Jednota. Podkreślają, że spełniają wszelkie definicje narodu. Zresztą nie jest to nic nowego, bo o uznanie Kaszubów za naród walczył już Florian Ceynowa w połowie XIX wieku.

Goście radiowej Jedynki wyjaśniają, że status narodu pozwoliłby lepiej chronić tożsamość kaszubską, w tym ułatwiłby naukę języka kaszubskiego w szkołach.

Na razie odzew jest niewielki. Stowarzyszenie opracowało trzy projekty zmian w obowiązujących przepisach i przekazało je rządowi oraz sejmowej Komisji do spraw Mniejszości Narodowych. Dostało odpowiedź, że może w przyszłym roku projekty zostaną rozpatrzone.

18 sierpnia już po raz drugi będzie organizowane Święto Kaszubskiej Flagi.  - W ubiegłym roku zainteresowanie wywieszeniem żółto-czarnej flagi przeszło najśmielsze oczekiwania - mówią Meyer i Hebel w audycji "Teren mniej zabudowany". Upamiętnia powstanie 18 sierpnia 1929 roku Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów. Jego działacze zapewniali wówczas, że nie dążą do separatyzmu, gdyż odrębność narodowa nie oznacza odrębności państwowej. Aby to podkreślić obok flag kaszubskich wywieszano flagi polskie.

Z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2011 roku wynika, że poczucie przynależności do dwóch - polskiej i kaszubskiej - wspólnot deklaruje 233 tysięcy osób. Z kolei 18 tysięcy z przyznaje się do wyłącznie tożsamości kaszubskiej.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Kolejna dawka kaszubskiego popu (WIDEO)

18.03.2012 10:40
Zobaczcie teledysk Very Korthals do piosenki "Było, minęło".
Vera Korthals
Vera KorthalsFoto: Malwina Korthals

W karierze byłej wokalistki HA-DWA-O! cały czas dużo się dzieje! Po udanych singlach - "Pokochaj mnie" i "Pada śnieg" - słuchacze stacji radiowych mogą usłyszeć kolejną odsłonę płyty „Velevetka” (Polskie Radio/Warner Music Poland), zatytułowaną "Było, minęło".

To najmniej optymistyczna piosenka na całej płycie, której towarzyszy teledysk ukazujący Verę grającą na fortepianie. Utwór, jak i teledysk zbierają bardzo dobre opinie Internautów, którzy potrafią docenić wspaniałą muzykę, tekst, wykonanie oraz czarno-biały obraz, idealnie oddający klimat i charakter piosenki. Oczywiście nie zabrakło akcentu kaszubskiego! Tym razem fragment piosenki zaśpiewany został w tym języku.

Za teledysk odpowiada brat Artystki Tadeusz Korthals, a za produkcję utworu - grupa producencka tworzona przez Tomka "Konfi" Konfederaka, znanego z grupy HA-DWA-O!, oraz realizator dźwięku Adam Drywa.

Zobacz więcej na temat: Kaszuby Polska Pop

Czytaj także

Danuta Stenka i kompleksy? "Pewnie, przecież jestem z maleńkiej wsi"

17.11.2012 18:36
- Dziś doceniam to miejsce i uwielbiam je. Przy każdej okazji powtarzam, że jestem Kaszubką - mówiła popularna aktorka w radiowej Jedynce.
Danuta Stenka
Danuta Stenka Foto: PR
Posłuchaj
15'07 Danuta Stenka o swoim pochodzeniu, pracy i życiu prywatnym
więcej

Jej droga do Warszawy była długa. - To cud,  że w ogóle się znalazłam w tym miejscu. Nie skończyłam żadnej z głównych szkół teatralnych, tylko studium aktorskie przy Teatrze Wybrzeże. W młodości nie przyszłoby mi do głowy, że będę mieszkała w Warszawie. Nie miałam na to wewnętrznego ciśnienia - wspomina aktorka.

Danuta Stenka przyznała, że początkowo pochodzenie powodowało u niej kompleksy. - Bo byłam dzieckiem wiejskim. I to z bardzo małej wsi, gdzie był jeden sklep, biblioteka, kościół  i przystanek autobusowy - opowiadała w Jedynce.

Byłam dzieckiem wiejskim i to z bardzo małej wsi

Dlatego za wyjątkowe szczęście uważa fakt, że w ogóle zajęła się aktorstwem. Zapowiadało się zupełnie inaczej. - W liceum byłam w klasie matematyczno-fizycznej i nie udzielałam się artystycznie. I nie rozumiem, jak to się stało, ale też żałuję, że nie zapytałam mojej nieżyjącej już polonistki, dlaczego wpadała na myśl pchnięcia mnie w kierunku recytacji i aktorstwa. Bo to ona powiedziała mi o studium aktorskim i znalazła je specjalnie dla mnie - opowiadała Danuta Stenka. Kim byłaby dziś, gdyby nie aktorstwo? - Pewnie zostałabym nauczycielką, bo planowałam pójść w ślady mamy - przyznaje.

Suchaczom Pierwszego Programu Polskiego Radia Danuta Stenka znakomicie znana jest ze słuchowiska "W Jezioranach”, które - jak sama przyznała - uwielbia. - Ja tam wrosłam. Każde nagranie jest jak wyjazd do rodziny. Dopóki starczy mi głosu i sił będę więc grała i mam nadzieję, że nikt mnie nie wyślę w zaświaty - mówiła aktorka.

>> "W Jezioranach" - wszystko o słuchowisku radiowej Jedynki

Aktualnie Danuta Stenka przygotowuje się m.in. do roli Katarzyny Medycejskiej w przedstawieniu "Królowa Margot". Premiera w Teatrze Narodowym już w grudniu.

Których ról żałuje, jaki spektakl kosztuje ją "pieruńsko dużo”, co ją rozczula i wzrusza oraz czy łatwo przyznaje się do błędów? Między innymi o tym Danuta Stenka opowiedziała Sławie Bieńczyckiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ei

Czytaj także

Wigilijne potrawy z Kaszub

22.12.2012 11:46
Każdy region Polski ma swe specyficzne potrawy wigilijne przyrządzane na różne sposoby. Choć we wszystkich obowiązkowy jest karp.
Wigilijne potrawy z Kaszub
Foto: Ayla87/sxc.hu/cc
Posłuchaj
01'00 Przepis na karpia i drożdżówkę
00'24 Przepis na zupę brzadową
więcej

Na Kaszubach na wigilijnym stole nie może też zabraknąć karpia na ciepło i drożdzówki. Obie potrawy powinny być przygotowywane 24 grudnia, ale część gospodyń ciasto piecze dzień wcześniej. Ryba jest prosto z patelni.

Wciąż popularna jest też zupa brzadowa. To postna potrwa gotowana z owoców, najlepiej ze swojego sadu

Posłuchaj przepisów Barbary Pobłockiej z Zombinowic koło Bytowa.

Czytaj także

Kaszubi piszą do premiera "Związki partnerskie to przekroczenie granic"

05.04.2013 09:33
Kaszubi bronią wartości rodziny. Zbierają podpisy pod apelem, który wyślą do premiera - czytamy w "Naszym Dzienniku".
Kaszubi z flagą regionu
Kaszubi z flagą regionuFoto: wikipedia/Marek Kwidziński (Kaszeba on csb.wiki)

Podkreślają, że legalizacja związków partnerskich, w tym także homoseksualnych, to przekraczanie granic i walka z małżeństwem
Apel przygotowano w kole Rumia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zbierane są pod nim podpisy. Dokument trafi do około 80 działających oddziałów Zrzeszenia. Podpisy będą zbierane do końca kwietnia. Potem, wraz z listem, zostaną zawiezione do Kancelarii Premiera.
Inicjator akcji, Jan Klawiter, podkreśla, że możliwość legalizacji związków partnerskich, także osób tej samej płci, powoduje, że Kaszubi dostrzegają zagrożenie podstawowych wartości. A premier popiera to rozwiązanie. Jak dodaje Jan Klawiter, dla mieszkańców regionu kaszubskiego wartości chrześcijańskie są fundamentem ładu społecznego, a prawo naturalne jest w tej sprawie jednoznaczne.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, to