Jedynka

Festiwal Szekspirowski. "Tytus Andronikus" niczym przepowiednia dla Europy

03.08.2013 20:31
Tegorocznemu Festiwalowi Szekspirowskiemu towarzyszy międzynarodowa konferencja "Języki władzy/Języki sztuki". Za punkt wyjścia do dyskusji służy uczestnikom "Tytus Andronikus", jedna z pierwszych sztuk Williama Szekspira.
William Szekspir
William SzekspirFoto: National Portrait Gallery, London/Wikipedia
Posłuchaj
05'09 Prof. Tadeusz Sławek o sztuce "Tytus Andronikus" (Sobota z Radiową Jedynką)
06'05 Fabułę tragedii Williama Szekspira przybliża prof. Małgorzata Grzegorzewska (Kultura w radiowej Jedynce)
06'43 O swoich inscenizacjach historii Tytusa Andronikusa opowiadają: Wojtek Klemm i Mateusz Pakuła (Kultura w radiowej Jedynce)
04'23 Ewolucja Andronikusa na przestrzeni czasów - prof. Jerzy Limon (Kultura w radiowej Jedynce)
więcej

W czterodniowej konferencji "Języki władzy/Języki sztuki" uczestniczą wybitni teatrolodzy, filozofowie, antropolodzy i publicyści. Wielu z nich, w tym prof. Tadeusz Sławek, jest zgodnych, że "Tytus Andronikus" to sztuka o kondycji dzisiejszej Europy.

- Europy, która najogólniej mówiąc straciła swoje silne metafizyczne podstawy. Co więcej straciła także język. Dała sobie wydrzeć język, tak jak wydarto go jednej z głównych bohaterek "Tytusa Andronikusa". Zamieniła ten język na języki związane z ekonomią, administracją, bankowością. Natomiast te języki, które mówiłyby o doświadczeniach źródłowych, które pozwalają fundować takie pojęcia, jak sprawiedliwość, braterstwo czy solidarność ludzka, jeżeli w ogóle jeszcze istnieją, to są w głębokim kryzysie albo są wycofane na bardzo dalekie zaplecze. Wydaje mi się, że ta sztuka jest właśnie o tym - mówi prof. Tadeusz Sławek.

Festiwal Szekspirowski. Jan Klata mierzy się z legendą "Tytusa Andronikusa" >>>

Konferencja "Języki władzy/Języki sztuki" odbywa się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i zakończy się w niedzielę 4 sierpnia. Natomiast cały 17. Festiwal Szekpirowski potrwa dwa dni dłużej, do wtorku 6 sierpnia.

Radiowa Jedynka jest patronem imprezy.

Rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Podpis Szekspira na wystawie w Londynie

27.05.2013 13:33
Przez cztery najbliższe miesiące w siedzibie miejskich archiwów Londynu można oglądać wielką rzadkość – podpis Williama Szekspira.
William Szekspir
William SzekspirFoto: National Portrait Gallery, London/Wikipedia
Posłuchaj
00'59 Londyńczycy zobaczą podpis Szekspira. Korespondencja Grzegorza Drymera (IAR)
więcej

Na wystawie historycznych dokumentów „Szekspir i Londyn” znalazł się podpisany przez niego akt własności domu.

Autorzy wystawy rozumieją, że nazwisko Szekspira łączy się przeważnie ze Stratfordem i z teatrami na południowym brzegu Tamizy, w pobliżu London Bridge, ale leżącymi już poza obrębem miasta. Tymczasem – jak podkreślają – Syekspir miał również rozliczne interesy w samym mieście. Mieszkał pod różnymi adresami, a w końcu nabył na własność nieistniejący obecnie budynek w pobliżu dzisiejszej stacji kolejowej Blackfriars na skraju City. Po sąsiedzku mieściła się zimowa sala teatralna, której współwłaścicielem był Szekspir, uzyskując niebagatelne dochody. Naprzeciwko, po drugiej stronie rzeki, stał z kolei szekspirowski teatr The Globe.

Dom został zakupiony za 140 funtów – to ekwiwalent dzisiejszych średnich rocznych zarobków w Anglii. Podpis na akcie własności jest jednym z zaledwie sześciu autografów dramaturga, o tyle historycznie ważnym, że dodatkowo uwierzytelnionym podpisami dwóch świadków – aktora Johna Hemmynga i Williama Johnsona – właściciela tawerny „Pod Syreną”, której regularnymi bywalcami byli Szekspir i inni renesansowi autorzy.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk

Czytaj także

Echa szekspirowskie w Trójmieście

29.07.2013 11:00
Twórcy z Gruzji, Chorwacji, Niemiec, Rumunii i z Polski wystąpią na Festiwalu Szekspirowskim w Trójmieście. - To, co pokażemy jest bardzo wysmakowane i może zaskakiwać - mówił prof. Limon, dyrektor artystyczny.
Echa szekspirowskie w Trójmieście
Foto: shakespearefestival.pl
Posłuchaj
17'29 Profesor Jerzy Limon o Festiwalu Szekspirowskim (Poranek Dwójki)
08'18 Relacja podsumowująca Międzynarodowy Festiwal Filmowy "T-mobile Nowe Horyzonty" (Poranek Dwójki)
01'09 Natalia Korczakowska o piosence "Samba przed rozstaniem" Hanny Banaszak (Poranek Dwójki)
więcej

Czy twórczość Williama Szekspira mówi nam coś o współczesnym świecie? Kolejny raz spróbują nam to wyjaśnić artyści podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego, który w tym roku potrwa od 1 do 6 sierpnia. Spektakle prezentowane będą w Gdańsku, a także w Sopocie i Gdyni.
- Program układa się w festiwal impresji szekspirowskich, ech szekspirowskich. Rzadko które przedstawienie opiera się wyłącznie na tekście mistrza. Same tytuły już o tym świadczą, mamy "Anatomię Tytusa", czy "Ofelie - ikonografia szaleństwa" - opowiadał prof. Limon, dyrektor artystyczny festiwalu w "Poranku Dwójki".
Tegorocznemu Festiwalowi Szekspirowskiemu będzie towarzyszyła międzynarodowa konferencja "Języki władzy/Języki sztuki". Jej tematem będzie język, nie tylko w znaczeniu fonetycznego systemu komunikacji, ale również narzędzia przemocy i manipulacji. Konferencja odbędzie się w dniach 1-4 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
- Z Szekspirem bardzo różne się rzeczy robi. Tnie się tekst bezlitośnie, dopisuje się fragmenty i wstawia się inne teksty. U Jana Klaty, mamy "Anatomię Tytusa" Heinera Müllera wprowadzoną do "Tytusa Andronikusa" Szekspira - mówił prof. Limon.
***
W "Poranku" wyemitowana została również relacja podsumowująca 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "T-mobile Nowe Horyzonty". Wrocławski festiwal odbywał się  w dniach 18-28 lipca.
W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory prezentuje w tym tygodniu reżyserka teatralna i scenografka Natalia Korczakowska.
Audycję prowadził Marcin Pesta.

usc

Czytaj także

Festiwal Szekspirowski. Jan Klata mierzy się z legendą "Tytusa Andronikusa"

02.08.2013 12:46
Już po raz 17. rozpoczął się w Trójmieście Festiwal Szekspirowski. - Wyjątkowym wydarzeniem będzie cykl paneli dyskusyjnych, do których pretekstem są dwie ważne inscenizacje "Tytusa Andronikusa" - mówił w Jedynce prof. Jerzy Limon, dyrektor imprezy.
Spektakl Tytus Andronicus w reżyserii Jana Klaty
Spektakl "Tytus Andronicus" w reżyserii Jana KlatyFoto: N.Kabanow/Teatr Polski we Wrocławiu
Posłuchaj
02'52 Prof. Jerzy Limon o 17. Festiwalu Szekspirowskim (Magazyn sztuk wszelkich/Jedynka)
więcej

Chodzi o spektakl słynnego rumuńskiego reżysera Silviu Purcarete z 1992 roku oraz spektakl Jana Klaty będący koprodukcją Teatru Polskiego we Wrocławiu i teatru miejskiego w Dreźnie.

- "Tytus Andronikus" Purcarete był artystycznym rozliczeniem się z epoką Ceauşescu i z tym straszliwym reżimem, który panował w Rumunii. Była to również rewolucja estetyczna. Dzięki temu przedstawieniu nie tylko Purcarete zrobił światową karierę, ale również teatr rumuński został zauważony i do dziś jest uznawany za znaczący na arenie międzynarodowej. 20 lat później tę samą sztukę inscenizuje Jan Klata. Inna jest już wrażliwość, estetyka, myślenie o świecie i widzenie świata - tłumaczył w "Magazynie sztuk wszelkich" prof. Jerzy Limon.

Organizatorzy 17. Festiwalu Szekspirowskiego uznali, że oba przedstawienia będą doskonale nadawać się jako przyczynek do dyskusji o zmianach, jakie zaszły w teatrze i naszej części świata przez ostatnie 20 lat. - Teatr przeszedł olbrzymią ewolucję i rewolucją estetyczną. Nasze widzenie dzisiejszego świata jest inne. Może już nie cieszymy się tak uzyskaną wolnością, bo traktujemy to jako coś oczywistego. Nasze umysły zaprzątają inne sprawy, które nie istniały zupełnie na początku lat 90. ubiegłego wieku, jak władza czy tożsamość płciowa - przekonywał dyrektor Festiwalu.

17. Festiwal Szekspirowski potrwa do 6 sierpnia. Spektakle oglądać można w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. "Tytus Andonicus" w reżyserii Jana Klaty pokazany zostanie w sobotę 3 sierpnia w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

Radiowa Jedynka jest patronem imprezy.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

pg