Polskie Radio
Section05
Zobacz także

25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja 2024. Piotr Kędziorek: to olbrzymia przygoda

Trwa 25. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2024". Folkowe świętowanie odbywa się w dniach 16-19 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisje koncertów na antenach Polskiego Radia, Fb Nowa Tradycja, portalu polskieradio.pl oraz kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej.  
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Piotr Kędziorek Aleksandra Tykarska Nowa Tradycja folk kultura ludowa Maciej Szajkowski koncert koncerty w Polskim Radiu Polskie Radio Tautumeitas

Czas rozmawiać o kryzysach zdrowia psychicznego. Debata w Czwórce: Czy z nami jest coś nie tak? [WIDEO]

Pod hasłem "Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?" odbyła się druga debata w Czwórce. Kondycja psychiczna młodych i nieco starszych była tematem dyskusji, w której udział wzięli nastolatkowie, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie prowadzili Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie psychiczne psychologia Justyna Dżbik-Kluge Jakub Jamrozek Mateusz Trzaska Weronika Snoch Dagmara Adamiec Lucyna Kicińska Marcin Łokciewicz Justyna Żukowska-Gołębiewska Katarzyna Parzuchowska Andrzej Silczuk telefon zaufania młodzież

Warszawskie Spotkania Teatralne - najgłośniejsze spektakle z całej Polski

- Jako kuratorzy szukaliśmy wraz z Janem Czaplińskim spektakli, które są najbardziej zachwycające, nieoczywiste, głośne - mówiła w Dwójce Dorota Kowalkowska, współorganizatorka Warszawskich Spotkań Teatralnych. Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze produkcje teatralne z całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  TEATR spektakl festiwal teatralny Warszawa Dwójka Warszawskie Spotkania Teatralne

Historia Państwowych Gospodarstw Rolnych. "Maksymalnie 30 proc. PGR-ów było rentownych"

"Zboże rosło jak las" to książka, w której Bartosz Panek przybliża czytelnikowi sytuację osób związanych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi. W audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia autor opowiedział o kulisach powstania tego dzieła oraz odniósł się do wielu stereotypów, jakie na przestrzeni lat narosły wokół słynnych PGR-ów i ich pracowników.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL rolnictwo komunizm PGR Aldona Łaniewska-Wołłk Bartosz Panek

Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?

- Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. (...) Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać - ocenia Matylda Kozakiewicz - polonistka, psycholożka (absolwentka UW i SWPS) i publicystka. W kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie" ekspertka wraz z Mateuszem Adamczykiem przeanalizowała, jak w języku polskim wyrażamy swoje emocje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy polszczyzna

Ludzie chorzy na otyłość olbrzymią: co się z nimi dzieje, jak można im pomóc?

Otyłość to choroba na którą w Polsce choruje coraz więcej osób. Jednak dla sporej części społeczeństwa to tylko efekt zaniedbań i lenistwa. Otyłość olbrzymia jest skrajnym przypadkiem tej choroby. Osoby ważące 200, 300 i więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna. Nie wiadomo, ile ich jest w Polsce, ale pewne jest, że będzie ich coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie otyłość społeczeństwo medycyna depresja Agnieszka Szydłowska

"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki

- Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Thomas Schlesser. Bohaterka powieści "Oczy Mony" odwiedza paryskie muzea, gdzie oglądając obrazy, w przyspieszonym tempie uczy się życia.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Thomas Schlesser Wioletta Grzegorzewska