Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.04.2013

Danio bliższy człowiekowi niż mysz

Znana od dawna akwarystom ryba z rodziny karpiowatych zaskakuje naukowców.
Danio pręgowanyDanio pręgowanyWikimedia Commons/domena publiczna
Posłuchaj
  • W Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie startuje projekt FishMed (Serwis naukowy/Jedynka)
Czytaj także

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie rozpoczęli hodowlę - do celów naukowych - ryby danio pręgowany, która jako organizm modelowy wesprze badania m.in. nad chorobami Alzheimera, Parkinsona czy nowotworami.

- Organizm danio pręgowanego ma kilka pasjonujących cech, jedną z nich jest to, że na wczesnych etapach rozwoju jest przezroczysty i możemy "na żywo" obserwować pewne procesy i lepiej zrozumieć ich patologiczny przebieg - opowiada kierownik projektu FishMed prof. Jacek Kuźnicki.

Nauka w Polskim Radiu >>>

Akwarystom znana od dawna ryba z rodziny karpiowatych zaskakuje naukowców. - W trakcie rozwoju mogą zmienić płeć, gdyż nie posiadają chromosomu X i Y. Danio w warunkach naturalnych żyją około 3 lat - mówiła kierownik laboratorium dr Małgorzata Wiweger.

Celem projektu FishMed, w ramach którego powstała hodowla ryb jest znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego dana choroba powstaje. - Tak jak rozwiązanie problemu AIDS wynikało z zainwestowania dużej ilości funduszy, tak rozwiązanie problemu chorób neurologicznych będzie rozwiązany, gdy rozwiną się badania na różnych modelach, w tym danio pregowanego - wyjaśnił kierownik projektu prof. Jacek Kuźnicki.

Jakie możliwości otwierają się przed naukowcami dzięki FishMed?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Dorota Truszczak.