Polskie Radio
Section05
NAUKA

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia, która rośnie w siłę

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od lat jest w czołówce rankingu uczelni medycznych w naszym kraju. – Sukces ten zawdzięczamy temu, że mieszkamy w pięknym mieście i pięknym regionie, że pracujemy na uczelni, która jest pełna fantastycznych ludzi, pełnych ambicji, marzeń, planów, gotowych do ciężkiej pracy – mówi prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Białystok Podlasie Paweł Turski podróże Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan NAUKA medycyna technologie

Popatrz na niebo. Przed nami noc spadających gwiazd

Przed nami iście kosmiczny spektakl! Z 12 na 13 sierpnia przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów zwanych Perseidami, będziemy zatem świadkami nocy spadających gwiazd. Astronomowie, w tym Jerzy Rafalski z Planetarium im. W. Dziewulskiego, zwracają jednak uwagę, że w tym roku warunki do obserwacji Perseidów nie będą tak sprzyjające, jak w poprzednich latach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar meteoryt gwiazdy STYL ŻYCIA kosmos noc astronomia księżyc pełnia księżyca NAUKA

"Atakuje tylko czarownice w bajkach". Obalamy mity o nietoperzach

Nietoperze nie mają dobrego PR-u. Mówi się, że to "krwiopijcy", że wplątują się w nasze włosy. - Nietoperz nigdy sam nie zaatakuje ludzi, bo w ogóle nie zwraca na nas uwagi. Nawet, kiedy próbujemy go złapać, prędzej spróbuje się ukryć niż odpowie agresją - podkreśla Marta Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta nietoperze NAUKA Kacper Kowalczyk

Gra komputerowa na receptę? Pierwsza jest już dostępna w USA

Pierwsza na świecie gra komputerowa na receptę jest już dostępna w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy lekarze przepisują ją dzieciom cierpiącym na ADHD. Specjalnie napisana, pobudza w mózgu receptory odpowiedzialne między innymi za koncentrację. Jak dodają eksperci, w odróżnieniu od leków gra nie powoduje skutków ubocznych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA zdrowie zdrowie dziecka dzieci neurologia zaburzenia rozwoju adhd Jan Pachlowski Karol Gnat

Nauka na froncie. "Wynalazki" z czasów Powstania Warszawskiego

- W kontekście okupacji, a potem Powstania Warszawskiego, nie mówiłbym o wynalazkach, bo to było niemożliwe, żeby w tym czasie stworzyć coś nowego. Bardziej chodziło o umiejętne wykorzystanie dostępnych materiałów, by odtworzyć rzeczy, które w normalnych warunkach powstałyby w laboratoriach i na uniwersytetach - tłumaczy historyk Łukasz Przybyłek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski Powstanie Warszawskie NAUKA broń Adrianna Janiszewska Weronika Puszkar

Eagle Two. Łódzcy studenci pracują nad samochodem solarnym

Czy za kilka lat na rodzinne wycieczki będziemy wybierali się samochodem napędzanym energią Słońca? Taka możliwość pojawiła się dzięki Solar Team, czyli zespołowi studentów Politechniki Łódzkiej. – Naszym celem jest uświadomienie, że skoro jesteśmy w stanie zbudować taki samochód w garażu, przy dużo większym nakładzie da się to zrobić też w przypadku przeciętnego użytkownika – mówił o Eagle Two, bo tak nazywa się pojazd, koordynator zespołu Bartosz Rus.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA STYL ŻYCIA społeczeństwo technologie samochody samochód motoryzacja energia panele słoneczne Łódź