Logo Polskiego Radia
Jedynka
Emilia Iwanicka 25.04.2013

Pacjenci płacą za leki więcej niż twierdzi NFZ?

- Z naszych obliczeń wynika, że Polacy w ubiegłym roku wydali na recepty, które powinny być refundowane, 700 mln zł – mówił w Jedynce Piotr Piotrowski, założyciel Porozumienia 1 Czerwca.
Pacjenci płacą za leki więcej niż twierdzi NFZ?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Piotr Piotrowski o wadach systemu refundacji leków w Polsce (Sygnały dnia/ Jedynka)
  • Katarzyna Pilarska o liście leków refundowanych (Sygnały dnia/ Jedynka)
Czytaj także

"Porozumienie 1 czerwca” jest – jak informuje organizacja na swojej stronie internetowej - Niezależną i Ogólnopolską Inicjatywą Obywatelską będącą odpowiedzią na systematyczne ograniczanie dostępu do leczenia finansowanego ze składek płaconych przez nas podatników. Porozumienie tworzą obywatele, pacjenci, opiekunowie chorych, lekarze, osoby niepełnosprawne.

Piotr Piotrowski, założyciel "Porozumienia 1 Czerwca", przed czwartkowym, cyklicznym spotkaniem w Ministerstwie Zdrowia zapowiedział, co będzie tematem rozmów. - Chcieliśmy podsumować rok ustawy refundacyjnej. Z przykrością słucham wypowiedzi Ministra Zdrowia i szefowej NFZ, że dopłaty pacjentów do leków się zmniejszyły – mówił Piotr Piotrowski w "Rozmowie dnia”.

Z danych "Porozumienia 1 czerwca”, o które sami się postaraliśmy, wynika, że dopłaty pacjentów do leków są już na poziomie 40 proc. - Różnice w obliczeniach naszych i NFZ oraz ministerstwa biorą się stąd, że my dostrzegamy leki płatne w stu procentach,. które są na liście refundowanej. To doprowadza do sytuacji, w której wielu pacjentów zastanawia się, jak to jest: lek jest na liście, jestem ubezpieczony, mam prawo do refundacji, a muszę płacić 100 proc. Po roku monitoringu okazało się, że w zeszłym roku pacjenci wydali na te recepty 700 mln zł. – mówił gość Jedynki.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Co zatem postuluje "Porozumienie 1 czerwca”? – Chcemy żeby ministerstwo zdrowia wzięło na siebie odpowiedzialność za kreowanie polityki zdrowotnej. Pacjent w Polsce nie czuje się bezpieczny. Odprowadzamy obowiązkową składkę, a kiedy idziemy do lekarza, nie możemy się dostać, bo terminy są odległe. W aptece okazuje się, że lekarz nie miał umowy z NFZ i musimy zapłacić pełną stawę za lek refundowany – wyliczał Piotr Piotrowski.

Organizacja przygotowuje obywatelski program zmian w ochronie zdrowia. Co będzie on zakładał? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

ei