Polskie Radio
Section05
NFZ

Atak hakerów. Ofiarą padł łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi padł ofiarą cyberataku. - Szpital prowadzi intensywne działania, by móc doprowadzić w jak najszybszym czasie sprawne działanie placówki, a wszelkie formalności związane z obsługą pacjenta odbywają się w formie tradycyjnej - poinformował rzecznik instytutu Adam Czerwiński.
Zobacz więcej na temat:  hakerzy internet cyberprzestępczość cyberatak oszustwa cyberbezpieczeństwo POLSKA NFZ Łódź

Placówki medyczne coraz częściej wykupują nadwyżkę ubezpieczeniową. "To cechuje świadomych menedżerów"

30-40 proc. placówek medycznych w Polsce ma wykupioną nadwyżkę ubezpieczeniową - ocenił prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. Jego zdaniem zmienia się podejście do dodatkowych ubezpieczeń m.in. ze względu na wzrost świadomość pacjentów. Zaznaczył, że zakup przez szpital tzw. nadwyżki to jest coś, "co cechuje świadomych menedżerów służby zdrowia, dlatego że ubezpieczenie jest na ciężkie czasy".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA szpital medycyna choroba ubezpieczenie PZU NFZ

Szef MZ: niedługo zakończymy prace związane ze zmianami POZ, do przedyskutowania zostały dwa tematy

Zakres stosowania diagnostyki w ramach budżetu powierzonego i konsultacje lekarza z lekarzem to - jak przekazał 28 września minister zdrowia Adam Niedzielski - dwa obszary, nad którymi trwają jeszcze dyskusje w ramach planowanych zmian w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski zdrowie służba zdrowia społeczeństwo narodowy fundusz zdrowia NFZ

Bezpłatne badania i konsultacje medyczne. Nowa inicjatywa prezydenta ma poprawić zdrowie Polaków

Za tydzień z inicjatywy prezydenta rusza projekt "Zdrowe Życie" dotyczący profilaktyki zdrowotnej. Poprzez bezpłatne badania, konsultacje medyczne i edukację zdrowotną ma budować świadomość, promować potrzebę działań profilaktycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Ministerstwo Aktywów Państwowych narodowy fundusz zdrowia NFZ Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda badania

Ustawa o bezpieczeństwie pacjenta. Szef MZ o jakości w systemie zdrowia

- Reforma ta definiuje pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej. Za analizowanie jakości i wypłacanie premii za jakość odpowiedzialny będzie NFZ - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta jest w tej chwili finalizowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia polityka społeczeństwo służba zdrowia zdrowie NFZ reforma

Ministerstwo Zdrowia: życie i zdrowie matki są najważniejsze

Ministerstwo Zdrowia, nawiązując do śmierci 30-letniej ciężarnej pacjentki w szpitalu w Pszczynie, podkreśla, że w myśl obowiązujących przepisów w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Resort informuje także, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa NFZ o monitorowanie w całym kraju przypadków, kiedy życie i zdrowie ciężarnych mogą być zagrożone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Ministerstwo Zdrowia strajk kobiet lekarz śmierć dziecko społeczeństwo ciąża Adam Niedzielski NFZ