Polskie Radio
Section05
leki refundowane

Program "Bezpłatne leki" wielkim sukcesem. Minister zdrowia podała, ile wyniosły oszczędności pacjentów

Program "Bezpłatne leki" to wielki sukces, tylko we wrześniu oszczędności pacjentów wyniosły 200 mln zł - podkreśliła w piątek w TVP Info minister zdrowia Katarzyna Sójka. Przypomniała, że od 1 września osoby przed 18. rokiem życia i te, które przekroczyły 65 lat mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Katarzyna Sójka leki leki refundowane zdrowie społeczeństwo GOSPODARKA

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Kiedy projekt wejdzie w życie? Minister Niedzielski wyjaśnia

- Analizowaliśmy scenariusz przyjęcia projektu od 1 stycznia 2024 roku, ale mamy też wyliczone koszty scenariusza związanego z wprowadzeniem darmowych leków od września tego roku. Jednak data to kwestia decyzji kierownictwa PiS - mówi w wywiadzie dla i.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski leki leki refundowane społeczeństwo

Minister Niedzielski: rozważamy scenariusz wprowadzenia darmowych leków dla dzieci i osób 65+ od września

- Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 roku, ale rozważamy też scenariusz, że od września 2023 roku. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski leki leki refundowane

Eksperci: waloryzacja 500+ jest słuszna, ale kwota może być zbyt duża

Wzrost świadczenia 500+ po siedmiu latach jego obowiązywania jest potrzebny, ale może powinien być nieco niższy, aby pozostałe w ten sposób środki można byłoby rozdysponować między inne grupy społeczne. Osobną kwestią jest to skąd będą pochodzić pieniądze na zwiększenie wydatków państwa, które musi przeznaczać tak dużo na obronność - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Paweł Pelc, radca prawny i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ PiS emerytura leki refundowane autostrady