Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Sylwia Mróz 14.12.2012

Kto powiedział, że nastąpi koniec świata?

Zgodnie z plotką Majowie przewidzieli koniec ludzkości na 21 grudnia 2012 roku. Rzetelne studia nad pozostawionymi przez tę cywilizację tekstami prowadzą do wniosku, że rzeczywiście wskazali na znaczenie „dnia fatalnego”.
Kamień słońca - kalendarz azteckiKamień słońca - kalendarz azteckiSylwia Mróz/PR

Data końca świata przez niektórych podawana jako 23 grudnia, a nie 21 grudnia, odnosi się do końca epoki bak’tun, który wg Majów trwał 144 000 dni i był jednym z najdłuższych w kalendarzu Majów. Przypuszczano że wraz z końcem kalendarza Majów, cywilizacją która rozwinęła się na południowym-wschodzie Meksyku, w Gwatemali i innych krajach Ameryki Środkowej, nastąpi koniec ludzkości. – To kłamstwo – zapewnia Guillermo Bernal Romero, naukowiec z Centrum Studiów nad Kulturą Majów na największym uniwersytecie w Ameryce Łacińskiej – UNAM (Narodowy Uniwersytet Meksykański).

- Kalendarz Majów nie ma przewidywalnego końca, więc mamy tu do czynienia jedynie z interpretacją akademicką, według której koniec świata nastąpi z końcem grudnia 2012 roku – tłumaczy Bernal Romero. Specjalista z uniwersytetu UNAM wspomina o napisie pozostawionym w Palenque, mieście Majów położonym w stanie Chiapas na południu Meksyku, zgodnie z którym władca K’inich Janahb Pakal obliczył, że 22 października 4772 roku nastąpi rocznica jego powrotu na tron. Poza tym kalendarz Majów wskazuje na inne dłuższe epoki jak np. piktun, na który składa się 20 bak’tunów. To wystarczające powody, by zacząć powątpiewać w prawdziwość plotki o końcu świata w 2012 roku.

- Naukowcy zajmujący się cywilizacją Majów w Meksyku i innych krajach są zgodni, że brakuje argumentów na spekulacje o końcu świata w grudniu 2012 roku. Poza tym ci, którzy wieszczą koniec świata formalnie nie należą do środowiska akademickiego ani towarzystw naukowych – dodaje Guillermo Bernal Romero.

Czytaj więcej >>>

Artykuł powstał na podstawie materiałów wydanych przez uniwersytet UNAM

Sylwia Mróz z Meksyku, polskieradio.pl