Polskie Radio
Section05
Meksyk

USA zaleje fala migrantów? Dr Lewicki: migracja jest jednym z największych wyzwań dla ludzkości

- USA mają problem z migracją porównywalny do tego, jaki ma Europa z południa i ze wschodu. Stany Zjednoczone obawiają się, że ich służby mogą być niewydolne, jeśli ruszy wielka migracja przez południową granicę, a może zdarzyć się to z dnia na dzień, wystarczy, że rozejdzie się wieść, że szanse na pozostanie na terytorium tego kraju są większe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Lewicki, członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Cywilizacjami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie Magdalena Złotnicka migracja USA Meksyk Joe Biden Stany Zjednoczone

Luis Buñuel. "Najlepszy w historii kina człowiek do opowiadania własnych snów"

Należał do grona najwybitniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych osobowości światowej kinematografii. W swoich filmach chętnie przekraczał granice moralnego tabu, ukazywał okrucieństwo i brzydotę. Jego dzieła wywoływały więc liczne skandale, a "Viridiana" została nawet potępiona przez Watykan. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy Hiszpania Meksyk FILM reżyser kino Salvador Dali SZTUKA surrealizm

Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Popek podróże książki Trójka Meksyk

"Gest uległości wobec przestępców". Sąd zablokował możliwość ekstradycji syna barona narkotykowego "El Chapo"

Sąd federalny Meksyku wydał decyzję uniemożliwiającą przekazanie amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości zatrzymanego w czwartek Ovidio Guzmana, syna barona narkotykowego Joaquina Guzmana, pseudonim "El Chapo". Władze USA wyznaczyły 5 mln dolarów nagrody za ujęcie Ovidio, uznawanego za jednego z największych handlarzy fentanylem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Meksyk policja narkotyki USA Ameryka

Świąteczne obrządki. Skąd wzięły się bożonarodzeniowe tradycje?

Agata Steczkowska ostatnie wydanie audycji "Mój świat dźwięków" poświęciła bożonarodzeniowym tradycjom. - Przez wiele lat święta spędzałam, z rodziną, poza granicami kraju. Wtedy kiedy muzykowaliśmy. (...) Już wtedy zrodziło się we mnie pytanie: skąd w różnych krajach wzięły się różne tradycje i ile z nich dzieje się w Polsce - usłyszeliśmy. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska Boże Narodzenie tradycja Meksyk choinka Święty Mikołaj