Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 17.02.2016

Kompania Węglowa: spór o "czternastki" zaostrza się. Masówki w kopalniach

W kopalniach Kompanii Węglowej od rana odbywają się masówki informacyjne. Górnicy skarżą się na zaniżone o nawet kilkaset złotych pensje za styczeń, a także brak oficjalnych informacji o przyszłości spółki.

Obecnie główny spór w Kompanii Węglowej pomiędzy zarządem a związkami dotyczy średnich płac w roku 2016. Strona społeczna jest również zaniepokojona tym, jak będzie wyglądało przejście Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej. Tym bardziej, że jakiś czas temu zarząd spółki wypowiedział porozumienie zawarte w lipcu 2015 roku dotyczące warunków zatrudnienia i systemu płacowego.

- Domagamy się przedstawienia pełnego Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2016-2017 dla spółki. Wtedy zobaczymy co dalej - mówi Przemysław Skupień z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień '80". Związkowiec przypomina, że - zgodnie z ustaleniami na komisji trójstronnej - taki plan górnicy powinni otrzymać już 5 dni temu.

Związkowcy z Kompanii Węglowej dali zarządowi spółki czas do piątku na potwierdzenie, że przeciętne wynagrodzenia w firmie nie będą w tym roku niższe od ubiegłorocznych. Niezrealizowanie tego postulatu będzie oznaczać spór zbiorowy w Kompanii – wynika ze związkowego pisma.

Związki chcą kontroli PIP

Związki zwróciły się też do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę w spółce oraz wydanie nakazu wypłaty pozostałej kwoty tzw. 14. pensji z rygorem natychmiastowej wykonalności. W poniedziałek górnicy otrzymali 30 proc. tego świadczenia – pozostałą część mają dostać w końcu czerwca – tak zdecydował zarząd spółki wobec braku porozumienia ze związkami.

Rzeczniczka Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Beata Sikora-Nowakowska poinformowała w środę, że "obecnie nie są prowadzone czynności kontrolne" wobec Kompanii Węglowej. Przypomniała, że informacje dotyczące wniesienia skargi są objęte tajemnicą służbową i nie podlegają ujawnieniu. PIP potwierdza jednak, że w uzasadnionych przypadkach może zobowiązać pracodawcę do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia za pracę, bądź innego świadczenia wynikającego ze stosunku pracy.

- W zależności od okoliczności konkretnego przypadku inspektor pracy może skierować decyzję płacową opatrzoną rygorem natychmiastowej wykonalności lub wystąpienie. Nakaz płacowy inspektora pracy może być wydany tylko w przypadku, gdy obowiązek pracodawcy jest bezsporny i wymagalny już w momencie przeprowadzenia kontroli - poinformowała rzeczniczka, zastrzegając, iż wydanie nakazu płacowego poprzedza przeprowadzenie postępowania kontrolnego - jak dotąd takie w Kompanii się nie toczy, choć zgodnie z przepisami Inspekcja ma jeszcze czas na jego ewentualne podjęcie.

Dojdzie do sporu zbiorowego?

W piśmie skierowanym do zarządu Kompanii związki zażądały „zachowania w roku 2016 bazowych przeciętnych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej SA jak i w poszczególnych kopalniach i zakładach na poziomie 2015 roku”. Powołały się przy tym na utrzymanie w mocy porozumienia z lipca ubiegłego roku, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przeniesieniu kopalń Kompanii do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej, co ma nastąpić do końca kwietnia.

Ponieważ związkowcy wystąpili do zarządu Kompanii w tej sprawie na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w praktyce niespełnienie ich żądania oznacza wszczęcie sporu zbiorowego. Zgodnie z ustawą, taki spór istnieje „od dnia wystąpienia do pracodawcy z żądaniami (…) jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni” – stąd czas dany zarządowi do piątku.

Stanowisko zarządu

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski potwierdził, że pismo związkowców wpłynęło do spółki, nie skomentował jednak jego treści. Przypomniał, że już wcześniej, podczas zakończonych niepowodzeniem rozmów na temat zasad wypłaty 14. pensji, strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w tej sprawie od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń dla kopalń i zakładów na rok 2016 na poziomie roku 2015.

- W celu kompromisowego rozwiązania, pracodawca zaproponował zachowanie wysokości przeciętnych wynagrodzeń w I kwartale roku 2016 na poziomie przeciętnych wynagrodzeń z I kwartału roku 2015. To oznacza, że wynagrodzenia miesięczne byłyby analogiczne, jak w I kwartale 2015 roku – wyjaśnił rzecznik.

Żądania związkowców

Związkowców to nie zadowala, ponieważ chcieliby zagwarantowania średniego wynagrodzenia na cały 2016 rok, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak nagroda barbórkowa, 14. pensja, deputat węglowy itp. Obawiają się, że nieujęcie tych elementów w bazowym przeciętnym wynagrodzeniu może być wstępem do redukcji wynagrodzeń.

Zarząd Kompanii zapowiedział wcześniej, że chce negocjować ze związkami nowy, bardziej elastyczny system wynagradzania, wiążący płace z wynikami spółki. Natomiast w kalkulacji przeciętnych wynagrodzeń, które były załącznikiem do projektu porozumienia ze związkami, nie ujęto tzw. barbórki, ponieważ jest wypłacana jest w IV kwartale, ani 14. pensji, ponieważ wypłaca się ją w I kwartale roku następnego.

- Nie ujęto również deputatu węglowego i rekompensaty węglowej, gdyż terminy świadczeń zależą od indywidualnych decyzji pracowników w ciągu całego roku, niemniej będą one wypłacane pracownikom według dotychczasowych zasad – wyjaśniali przedstawiciele Kompanii.

Zarząd wypłacił "czternastki" na własnych zasadach

Ponieważ nie doszło do porozumienia, ani w sprawie 14. pensji, ani średnich wynagrodzeń, zarząd Kompanii samodzielnie zdecydował o zasadach wypłaty tego świadczenia: 30 proc. wypłacono w poniedziałek, a 70 proc. ma być wypłacone 30 czerwca. Odpowiedzią związków jest wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli przestrzegania przepisów dotyczących wypłat należnego wynagrodzenia. Związki postulują też wydanie przez PIP nakazu wypłaty pozostałej kwoty 14. pensji z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Górnicy Kompanii Węglowej protestują przeciwko obniżkom pensji:

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi