Polskie Radio
Section05
energetyka

Wiceszef MSZ: USA są zdeterminowane, by wysłać mocny sygnał

- Jeśli spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem będzie mocnym sygnałem dla Rosji, to może to doprowadzić do otrzeźwienia. Natomiast jeśli będzie to tylko "spotkanie dla spotkania", to z całą pewnością propaganda rosyjska okrzyknie je zwycięstwem Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden Europa Rosja Moskwa Waszyngton Władimir Putin Katarzyna Gójska energetyka Nord Stream 2 Marcin Przydacz Sygnały Dnia

Prezydent z wizytą w Katarze. "Polska może zaoferować wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania"

- Gospodarki Polski i Kataru są komplementarne, co otwiera możliwość współpracy w wielu sektorach. Mamy aspiracje stać się ważnym dostawcą naszych wysokiej jakości usług i produktów dla Kataru. Obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas drugiego Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego w Dosze, deklarując, że Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda prezydent Bliski Wschód Katar eksport energetyka rolnictwo GOSPODARKA handel

"Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji". Nowe technologie pomogą w dojściu do neutralności emisyjnej

Globalna emisja gazów cieplarnianych z paliw kopalnych do 2030 roku może zostać zredukowana nawet o 15 procent dzięki zastosowaniu narzędzi cyfrowych - ocenia PKN ORLEN w najnowszym raporcie pod tytułem "Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji". Gdy uwzględni się dodatkowo efekty pośrednie, takie jak proekologiczne decyzje konsumentów lub zmianę modeli biznesowych przedsiębiorstw, to ten efekt redukcyjny może sięgnąć nawet 35%. Zdaniem autorów raportu zastosowanie nowoczesnych technologii może znacznie przyspieszyć proces transformacji energetycznej, od której przecież nie uciekniemy. Dlatego PKN ORLEN, który chce być neutralny emisyjnie do 2050 roku, już teraz zaczyna wdrażać nowoczesne rozwiązania w swoich zakładach.
Zobacz więcej na temat:  Orlen POLSKA GOSPODARKA energetyka cyfryzacja PKN Orlen cyfryzacja biznesu

Marcin Roszkowski: UE pomoże Polsce w transformacji energetycznej tylko wtedy gdy ostatecznie rozstaniemy się węglem

Plan transformacji górnictwa, który będzie przedstawiony w Brukseli na początku 2022 roku, jako wniosek notyfikacyjny ma duże szanse powodzenia, bo zadeklarowaliśmy w umowie społecznej z górnikami wycofanie wydobycia węgla do roku 2049 - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza Unia Europejska węgiel energetyka górnicy

Rosyjska gra gazem. Stanisław Żaryn: energetyka narzędziem agresji Kremla

Rosja w swoich działaniach prowadzonych przeciwko Europie, w szczególności Europie Środkowo-Wschodniej, od lat wykorzystuje różnorodne narzędzia, często trudne do zidentyfikowania i na pierwszy rzut oka niemające nic wspólnego z agresją jednego państwa wobec drugiego - pisze Stanisław Żaryn na łamach portalu TVP.Info. Jak zaznacza rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, dopiero spojrzenie z dystansu i przyjęcie szerszej perspektywy pozwala dostrzec realne zagrożenia wynikające z celów i agresywnej natury rosyjskiego oddziaływania.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn Rosja Ukraina energetyka wojna hybrydowa Nord Stream 2

UE dyskutuje na temat energii. Anna Moskwa: jesteśmy niezadowoleni z raportów dot. wzrostu cen

- W raportach Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki nie została zawarta żadna analiza przyczyn wzrostu cen energii i gazu - oświadczyła w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dziś odbędzie się posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA klimat Fit for 55 emisja co2 energetyka ochrona środowiska ministerstwo klimatu Unia Europejska Gazprom

Unijne raporty dot. wzrostu cen energii. Polska ma zastrzeżenia: nie uwzględniono działań Gazpromu

Polska nie jest zadowolona ze wstępnych raportów UE dotyczących przyczyn rosnących cen energii. - Nie został wyjaśniony wątek Gazpromu i praktyk łamiących zasady antymonopolowe - mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która wzięła udział w unijnej naradzie dotyczącej sytuacji energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa energetyka Unia Europejska Beata Płomecka Gazprom energia ceny paliw emisja co2

Wyciekł tajny dokument, Niemcy zniechęcają w nim USA do sankcji wobec NS2. Sokała: handel losem Ukrainy

- Warto zwrócić uwagę na to, co Berlin proponuje w tych dokumentach, opublikowanych przez portal Axios. Zamiast sankcji na Nord Stream 2 na przykład, sprzedaż gazu z Niemiec do krajów zagrożonych rosyjskim szantażem oraz wsparcie dla transformacji energetycznej, czyli de facto sprzedaż tam niemieckich technologii - powiedział dr Witold Sokała, wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Nord Stream 2 ŚWIAT Niemcy Rosja USA gaz GOSPODARKA