Polskie Radio
Section05
energetyka

OZE w elektroenergetyce do 2040 r. Nowy raport

Rozwój elektroenergetyki w kierunku możliwie najwyższych udziałów OZE, mimo najwyższych kosztów inwestycyjnych przyniesie największe korzyści - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Inwestycje te będą ponadto wspierać wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy oraz wzrost niezależności energetycznej od importu paliw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE węgiel gaz ziemny energia odnawialna energia elektryczna

Zobowiązania kopalni Turów. PGE: wypełniamy na bieżąco

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec - poinformowała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Turów PGE ochrona środowiska

Spadają ceny pozwoleń na emisję CO2. Rachunki za prąd będą niższe?

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach unijnego systemu handlu emisjami spadły 20 lutego do najniższego od 28 miesięcy poziomu 55 EUR za tonę. Pozwolenia osiągnęły maksymalną wartość na poziomie 105 EUR w marcu 2023 roku. Cena spadła o blisko 50 proc. i jest w trendzie spadkowym. Czy odczujemy to w portfelach?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka dwutlenek węgla handel Unia Europejska

PR24 Kontrowersje wokół SMR. Ekspert: dopuszczam możliwość, że Orlen się z tego wycofa

- Projekt SMR znajduje się na hamulcu politycznym i pojawiają się wokół niego czarnego chmury. Potwierdziła to wtorkowa Rada Gabinetowa i słowa, które padły z ust premiera. Sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona, bo nie dotyczy tylko nas. Mamy partnera amerykańskiego i zamieszanie stawia nasze państwo w nieprzejrzystej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu energetyka24.com Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen Jakub Wiech energetyka elektrownia atomowa energia atomowa