Polskie Radio
Section05
energetyka

Dr Arkadiusz Nyzio ws. Turowa: trzeba pracować z Pragą i z Brukselą nad roztropnym planem

- Trzeba pracować z Pragą i z Brukselą nad roztropnym planem. Proponować nasze rozwiązania, które będą korzystne i możliwe. Przedstawić plan wygaszenia kopalni z sensownym terminem i jak najszybciej zakończyć spór - mówił w Polskim Radiu 24 dr Arkadiusz Nyzio z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagielońskiego. Skomentował w ten sposób wypowiedź wiceministra klimatu Ireneusza Zyski, który nie wykluczył, że należałoby się zastanowić, czy istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia eksploatacji kopalni w Bogatyni.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy

"Ignorancja albo złe intencje wobec Polski". Małecki o żądaniu zamknięcia kopalni Turów

- Radykalnej decyzji, żeby z dnia na dzień wyłączyć pracę kopalni Turów, jak chcieliby Rafał Trzaskowski czy Szymon Hołownia, nie podejmiemy, bo to dopiero by sprowadziło katastrofę ekologiczną i byłoby zupełnie nieodpowiedzialne. Ktoś, kto nawołuje do wyłączenia z dnia na dzień kopalni, elektrowni, albo jest kompletnym ignorantem, albo ma bardzo złe intencje wobec Polski - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Maciej Małecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Maciej Małecki Ministerstwo Aktywów Państwowych Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 energetyka

"Nie ma zagrożenia, to nie problem polityczny". Jarosław Guzy o wstrzymaniu dostaw ropy przez Białoruś

- Wszystko wskazuje na to, że jest to techniczna przerwa. Nie sądzę, aby to był problem polityczny. Na pewno nie stwarza to żadnego zagrożenia, choć taka informacja brzmi bardzo alarmująco. Pamiętajmy o tym, że Polska, jeśli chodzi o dostawy ropy, ma zapewnioną przepustowość z innych kierunków - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś POLSKA energetyka ropa naftowa

ENERGETYKA Białoruś wstrzymuje dostawy ropy do Polski rurociągiem "Przyjaźń". Jest komunikat PERN

Wstrzymanie tłoczeń ropy z Białorusi jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech - poinformowała rzecznik PERN Katarzyna Krasińska. Rosyjski operator Transnieft przekazał wcześniej, że Homeltransnafta Przyjaźń (białoruski operator rurociągu) od południa wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka POLSKA Białoruś lotos

W Sejmie o kopalni Turów. Posłowie wysłuchają sprawozdania rządu

We wtorek 15 czerwca Sejm wysłucha informacji rządu na temat przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów. Punkt ten jest we wstępnym porządku obrad zamieszczonym na stronie parlamentu, potwierdził to też wicemarszałek izby, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm energetyka Czechy polityka górnictwo

"W czerwcu zakończymy rozmowy z Czechami". Marcin Porzucek o negocjacjach ws. kopalni Turów

- Myślę, że w czerwcu zakończymy rozmowy z Czechami. To jest kwestia tego miesiąca. Traktujemy ich naciski i ich działania jako element negocjacyjny - powiedział w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem programu był także Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka górnicy demonstracje protest górników protesty w Warszawie Czechy protest energetyka Trybunał Sprawiedliwości UE Polskie Radio 24

"Najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z Czechami". Artur Soboń o sprawie kopalni Turów

- TSUE na swoim biurku będzie miał drugi wniosek - strony polskiej. Będzie to wniosek o uchylenie środka zabezpieczającego, bo został on nałożony w oparciu o niepełne informacje, które posiadał Trybunał. Natomiast co do skargi głównej, to najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z Czechami - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Artur Soboń Ministerstwo Aktywów Państwowych węgiel Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy

Niemieckie media: Putin wykorzystuje Nord Stream 2 do "wychowywania" Ukrainy

"Kontrowersyjny rurociąg Nord Stream 2 będzie odgrywał ważną rolę w europejskiej podróży prezydenta USA Joe Bidena. Przede wszystkim rząd niemiecki musi wyjaśnić, jaki jest jego stosunek do Rosji" - pisze niemiecki dziennik "Handelsblatt", wskazując, że NS2 jest "narzędziem wychowawczym" Rosji wobec Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy Rosja Europa Władimir Putin USA Stany Zjednoczone Joe Biden gaz ziemny energetyka GOSPODARKA ŚWIAT