Polskie Radio
Section05
górnictwo

Spór o "ekologiczność" ekogroszku. Ekolodzy kontra Polska Grupa Górnicza

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaapelowała do producentów i dystrybutorów węgla o zaprzestanie stosowania nazwy "ekogroszek". To produkty najchętniej kupowane przez indywidualnych odbiorców do ogrzewania domów. "Solidnie zapracowały na uznanie i miano paliw ekologicznych" – przekonuje Polska Grupa Górnicza, będąca jednym z największych dostawców tego paliwa.
Zobacz więcej na temat:  środowisko górnictwo energetyka GOSPODARKA

Spór o dostawy węgla. TAURON uznaje wypowiedzenie umowy z PGG za skuteczne

Grupa TAURON wypowiedziała umowę na dostawy węgla z Polskiej Grupy Górniczej. PGG nie uznała za skuteczne wypowiedzenia umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia i oczekuje okresu dwuletniego. Tauron uznaje tryb za prawidłowy, a podstawą wypowiedzenia była zawarta w umowie z PGG klauzula dostosowawcza.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza Tauron Polska Energia górnictwo firmy węgiel Koronawirus w Polsce

"Śląsk może się stać centrum ekologicznych technologii". Dr Piekarz o transformacji regionu

- My z jednej strony musimy od węgla odchodzić (...), natomiast głównym problemem będzie stworzenie takiej infrastruktury i tylu miejsc pracy, żeby Śląsk był w stanie dalej być przemysłowym centrum Polski i tworzyć miejsca pracy, wchłaniać ludzi, dla których w otoczeniu górnictwa tej pracy nie będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 śląskie Śląsk górnictwo energetyka klimat regiony

Eksperci: transformacja górnictwa jest konieczna, ale to też kłoda, którą Unia rzuca pod własne nogi

Nikt nie kwestionuje konieczności dbania o środowisko naturalne. Ale UE powinna rozważniej stawiać sobie proekologiczne wymagania, bo przegra z Chinami i USA rywalizację o pozycję w globalnej gospodarce – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" dr Przemysław Kwiecień (X Trade Brokers) i dr Artur Bartoszewicz (SGH).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Unia Europejska OZE górnictwo

"Łatwe dla Polski nie będą". Ekspert o nowych celach polityki klimatycznej UE

- Nie mamy energetyki jądrowej, ani innych zastępczych źródeł, które mogłyby zapewnić energię elektryczną gdy nie grzeje słońce i nie wieje wiatr. Niestety, takich okresów, kiedy oba te źródła energii są nieczynne, w naszym klimacie jest dużo - powiedziała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z "Tygodnika Solidarność" i portalu BiznesAlert.pl w odpowiedzi na pytanie o wyzwania przed Polską w kontekście nowych unijnych planów transformacji energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka górnictwo klimat środowisko ochrona środowiska infografika

nasz wywiad Jakub Wiech: najbliższe lata będą czasem nadrabiania zaległości w energetyce

Biorąc pod uwagę zaostrzającą się politykę klimatyczną Unii Europejskiej, nadchodzące lata zapowiadają się jako okres szybkiego nadrabiania zaległości w polskiej energetyce, zwłaszcza jeżeli chodzi o przejście na energię bardziej przyjazną środowisku - mówi portalowi PolskieRadio24.pl zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  energetyka POLSKA GOSPODARKA OZE górnictwo