Polskie Radio
Section05
górnictwo

KE wciąż nie notyfikowała polskiego programu górniczego. Konieczne są zmiany w ustawie, projekt trafił do Sejmu

Do Sejmu trafił rządowy projekt noweli tzw. ustawy górniczej, zakładający m.in. wydłużenie do końca 2025 r. terminu zawieszenia spłaty zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej z tytułu niezapłaconych składek ZUS i pożyczki z PFR. Spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na CIT. "Ta nowelizacja powinna być jak najszybciej przyjęta w Sejmie" - powiedział wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel górnictwo Polska Grupa Górnicza ZUS Tauron

Przed mikrofonami Polskiego Radia: rozmowy Krzysztofa Czabańskiego z Prezydentem Lechem Kaczyńskim – odcinek 3

Trzecie spotkanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Krzysztofem Czabańskim przed mikrofonami Polskiego Radia zostało zarejestrowane 24 listopada 2006 roku; jego tematykę zdominowała katastrofa w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, do której doszło 21 listopada 2006 roku. W tym odcinku można usłyszeć także jak Prezydent oceniał sytuację gospodarczą na Śląsku oraz jaką wagę przykładał do funkcjonowania związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Krzysztof Czabański Górny Śląsk węgiel prawo pracy górnictwo

Ciała zaginionych w kopalni Pniówek wydobyte na powierzchnię. Służby kontynuują akcję poszukiwawczą

Ciała pięciu odnalezionych w poniedziałek rano górników, zaginionych po ubiegłorocznej katastrofie w kopalni Pniówek, zostały przetransportowane na powierzchnię - podała Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia. - Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza - poinformował wieczorem rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie górnictwo infografika

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Nowe informacje o poszkodowanych

Do podziemnego wstrząsu doszło w sobotę rano w kopalni Bielszowice, będącej częścią kopalni zespolonej Ruda w Rudzie Śląskiej. Jeden górnik zginął, pięciu zostało rannych. Najbardziej poszkodowany wskutek porannego wstrząsu w kopalni Bielszowice górnik, który trafił do szpitala w Katowicach-Ochojcu, jest w ciężkim stanie - przekazała rzeczniczka placówki Jolanta Wołkowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śląsk wypadek górnictwo