Polskie Radio
Section05
górnictwo

"Reforma górnictwa na pewno będzie trudna”

- Dobrze, że rząd, oprócz działań na rzecz dofinansowania kopalń, wprowadza też programy racjonalizatorskie - takie, które ograniczają koszty i mają długofalowo doprowadzić do zwiększenia rentowności branży. To działania bardzo ostrożne, cięcia chirurgiczne, które mają zagwarantować pokój ze związkami zawodowymi – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska górnictwo węgiel Wojciech Jakóbik

"Rynek odbiorców indywidualnych zdominował węgiel rosyjski"

- Jednym z głównych problemów górnictwa w Polsce jest ciągle płynący do nas węgiel rosyjski. Praktycznie zdominował on rynek odbiorców indywidualnych. Szacuję, że straciliśmy ok. 10 mln ton, które mogłyby zostać sprzedane z polskich kopalń, a nie zostały - powiedział Bogusław Ziętek ze związku zawodowego "Sierpień '80".
Zobacz więcej na temat:  górnictwo Krzysztof Grzesiowski Bogusław Ziętek górnicy Barbórka POLSKA

Górnictwo. „Musimy inwestować w nowe sposoby wydobycia”

W perspektywie 2050 roku polskie górnictwo węgla kamiennego musi utrzymać obecny poziom wydobycia; wymaga to inwestycji, także w budowę nowych kopalń – ocenił w radiowej Jedynce wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w resorcie za górnictwo. W Rządzach Pieniądza o rodzimym sektorze górniczym rozmawiali ekonomiści – Przemysław Kwiecień, Piotr Soroczyński i Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  górnictwo górnicy węgiel energetyka Śląsk