"NOWA TRADYCJA" 2017
20. FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA
11-14 MAJA 2017

Trio Chemirani (Iran)

Dwójka
Jacek Puciato 27.04.2017

Djamchid Chemirani, Keyvan Chemirani, Bijan Chemirani oraz Maryam Chemirani

Rodzinne trio Chemiranich to jeden z najciekawszych i najbardziej znanych zespołów perkusyjnych na świecie. Tworzą go Djamchid Chemirani oraz jego dwaj synowie i uczniowie – Keyvan i Bijan. Podstawą brzmienia tej niezwykłej grupy jest zarb lub tombak – bęben używany w klasycznej muzyce perskiej, traktowany jako instrument perkusyjny oraz melodyczny. Zarb ma kształt kielicha, jego korpus wykonuje się z drewna morwowego lub z orzecha włoskiego, zaś membranę – z koziej, wielbłądziej lub owczej skóry. Djamchid Chemirani uczył się gry u legendarnego irańskiego mistrza Hosseina Tehraniego, który nadał zarbowi rangę nie tylko instrumentu akompaniującego, ale i solowego. Tradycyjna edukacja muzyczna na Bliskim Wschodzie bazuje na relacji mistrz-uczeń i dokładnym kopiowaniu wskazówek nauczyciela. W taki również sposób senior rodu Chemiranich od lat 80. uczył gry na zarbie, perskiego repertuaru radif oraz kultury sufickiej swoich synów, z którymi począwszy od 2. połowy lat 90. zaczął występować jako Trio Chemirani. Keyvan i Bijan rozszerzyli ponadto instrumentarium zespołu o inne bliskowschodnie bębny, takie jak daf, bendir czy udu.

Muzyka Tria Chemirani to przede wszystkim dialog instrumentów perkusyjnych, wykorzystujący rytmy mające nawet kilkaset lat. To zarówno głębokie i transowe brzmienia unisono, jak i skomplikowane polirytmiczne układy, pokazujące szerokie możliwości techniczne i melodyczne zarbu. Artyści podkreślają, iż duża część ich twórczości bierze się z improwizacji oraz z prostej przyjemności płynącej z grania i przebywania razem.


W swojej karierze Trio Chemirani wydało pięć albumów: „Trio de Zarb” (1999), „Qalam Kar” (2003), „Tchechmeh” (2004), „Trio Chemirani Invite” (2011) oraz „Dawâr” (2015). Wielokrotnie również nagrywali płyty z innymi znakomitymi artystami, takimi jak Alireza Ghorbani, Ross Daly, Balake Sissoko, Stelios Petrakis, Renaud Garcia-Fons, Omar Sosa, Sokratis Sinopoulos.
W koncercie wieńczącym 20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” jako gość specjalny weźmie udział również Maryam Chemirani, znakomita śpiewaczka, siostra Bijana i Keyvana.

  • Zobacz więcej na temat:
  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny