Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Stan wyjątkowy w Ekwadorze. To nie jedyny kraj nękany przez kartele narkotykowe

Stan wyjątkowy w Ekwadorze. To nie jedyny kraj nękany przez kartele narkotykowe

Prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa ogłosił 60-dniowy stan wyjątkowy w stolicy kraju, Quito oraz w sześciu z dwudziestu czterech prowincji z powodu narastającej przemocy ze strony uzbrojonych gangów narkotykowych. Szef państwa podkreślił, że fala przemocy "przybrała rozmiary wewnętrznego konfliktu zbrojnego". To nie jedyny kraj, który jest nękany przez kartele narkotykowe.

"Głosy kobiet". Jak wygląda życie w menonickich wspólnotach?

Mennonici to członkowie radykalnego odłamu chrześcijaństwa, którzy w imię ultrakonserwatywnych wartości żyją tak, jakby świat zatrzymał się kilka wieków temu. Mieszkają w zamkniętych koloniach, którymi rządzą mężczyźni, a ich edukacja kończy się w zasadzie na podstawach arytmetyki i nauce Biblii. "Głosy kobiet" to książka opowiadająca o tym co działo się w jednej z takich wspólnot w Boliwii. 

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie. Jakie scenariusze wchodzą w grę?

Po zabójstwie lidera Hezbollahu Hassana Nasrallaha, na Bliskim Wschodzie zaobserwować można eskalację napięcia. W ciągu kilku tygodni izraelskie siły zbrojne zabiły ok. 30 wyższych rangą dowódców libańskiego Hezbollahu. Jaki wpływ wydarzenia te mogą mieć na sytuację w Europie i w Polsce? O tym Łukasz Walewski rozmawiał z ekspertem. 

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.