Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Kryzys migracyjny. Ekspert: będziemy potrzebować pracowników z zagranicy, ale legalnych

- W takim kraju jak Polska liczba mieszkańców się zmniejsza. Teraz na emeryturę przychodzą osoby z pokolenia "baby boomers" i nie są zastępowanie przez odpowiednią liczbę młodych osób wchodzących na rynek pracy. Nie da się tutaj zaczarować rzeczywistości. My będziemy potrzebować osób z zagranicy, które będą tutaj uzupełniać braki na rynku pracy. Chodzi o to, żeby przyjmować osoby, które wystąpią o wizę i przyjadą w sposób legalny - mówił w Jedynce dr Konrad Czernichowski, afrykanista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Kryzys migracyjny w Europie. Prof. Grosse: twórcy mechanizmu relokacji odwrócili się od niego

W odpowiedzi na sytuację na włoskiej wyspie Lampedusa Komisja Europejska przygotowuje dziesięciopunktowy plan pomocy. Według zapowiedzi przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen znajdzie się w nim także propozycja relokacji części migrantów z Włoch. Na to nie zgadza się jednak coraz więcej państw członkowskich, w tym Francja. - Twórcy i promotorzy mechanizmu relokacji tak naprawdę się od niego odwrócili - ocenia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Górski Karabach. Ekspert: Azerbejdżan czekał na to, by konflikt jeszcze bardziej eskalował

Azerbejdżan prowadził w Górskim Karabachu "operację antyterrorystyczną" po tym, jak sześciu jego obywateli zginęło w wyniku wybuchów min. Azerskie służby oskarżyły o to "ormiańskich separatystów". - Armenia boi się tego, że Azerbejdżan miał na celu włączenie Republiki Armenii w ten konflikt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Musiał, ekspert ds. Kaukazu z portalu "Mówiąc Wprost".

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.