Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Szczyt w Brukseli nie przyniósł nowego otwarcia dla polskiego rządu?

Szczyt w Brukseli nie przyniósł nowego otwarcia dla polskiego rządu?

Szczyt 27 krajów Unii Europejskiej w Brukseli przyniósł przełom w negocjacjach ws. Brexitu, pozostawiając jednak nierozwiązane kwestie walki z kryzysem migracyjnym w Europie. Spotkanie przywódców Unii komentował w audycji radiowej Jedynki "Więcej świata" dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego. 

Dr Paweł Kowal: sama komisja nie wystarczy, by naprawić relacje Polski i Ukrainy

Prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili, że sprawą zakazu ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie zajmie się dwustronna komisja na szczeblu wicepremierów. Dr Paweł Kowal stwierdził w radiowej Jedynce, że sama komisja jest niewystarczająca dla uzdrowienia polsko-ukraińskich relacji. - Potrzebna jest instytucja zajmująca się dialogiem politycznym - mówił w radiowej Jedynce ekspert PAN.

Kryzys Unii Europejskiej już się skończył? "Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze"

- Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że Unia Europejska jest w takim ciężkim kryzysie. Najtrudniejsze lata ma już chyba za sobą. Od 2014 roku trwa ożywienie gospodarcze - mówił w audycji "Więcej świata" dr hab. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw międzynarodowych). Komentował słowa Mateusza Morawieckiego z expose, który mówił m.in. o kryzysie UE.

Korsyka pójdzie drogą Katalonii? Nacjonaliści wygrali wybory na wyspie Napoleona

- W warunkach tego przekonania francuskiego, że każdy obywatel Francji jest Francuzem i ma być identyczny z innymi Francuzami, rodził się na Korsyce opór. To jedyny region Francji metropolitarnej, o odmiennej tożsamości, co od lat 80. zaowocowało przyznaniem im autonomii - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Szeptycki (Instytut Stosunków Międzynarodowych). 

Raport o stanie świata

Toto Riina. Człowiek, który zmienił oblicze mafii

Toto Riina. Człowiek, który zmienił oblicze mafii

– Toto Riina grał zbyt brutalnie. Przekształcił sąsiedzką wspólnotę, chroniącą własne interesy, w terrorystyczną, pełną przemocy organizację – mówi dr Piotr Podemski, italianista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.