Naczelna redakcja publicystyki międzynarodowej

Więcej świata

Rozmowa Trump-Putin. Czy dojdzie do poprawy dwustronnych relacji między USA a Rosją?

Rozmowa Trump-Putin. Czy dojdzie do poprawy dwustronnych relacji między USA a Rosją?

Donald Trump i Władimir Putin opowiedzieli się za poprawą dwustronnych relacji pomiędzy USA a Rosją - ogłosił we wtorek w komunikacie Biały Dom po rozmowie przywódców. Wspomniał przy tym o "ogromnej wartości umowach gospodarczych". "Obaj liderzy zgodzili się, że przyszłość z lepszymi relacjami dwustronnymi między Stanami Zjednoczonymi a Rosją ma wielki potencjał, obejmujący zarówno współpracę gospodarczą, jak i stabilność geopolityczną, gdy pokój zostanie zawarty" – napisano w komunikacie Białego Domu.

Ceny złota poszybowały w górę i przekroczyły rekordowe poziomy

- Złoto jest specyficznym towarem, narzędziem inwestowania. Jest niesłychanie odporne na wszystko. Zarówno na zawirowania gospodarcze, jak i polityczne. Zawsze będzie miało wartość - powiedział w audycji "Więcej świata" prof. Witold Orłowski, ekonomista i nauczyciel akademicki.

Jakie są szanse na pokój na Ukrainie? Co chce osiągnąć Trump? W co gra Rosja?

- Polityka ustępstw amerykańskiego przywódcy Donalda Trumpa względem prezydenta Rosji Władimira Putina nie jest popierana przez większość społeczeństwa amerykańskiego. Trump prawdopodobnie uwierzył w swoją moc i w to, że wszystko się ułoży, jak w biznesowej grze. Pewnie w wymiarze biznesowym by się to udało, ale to jest gra polityczna - powiedział w audycji "Więcej świata" prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Amerykański plan 30-dniowego rozejmu na Ukrainie. Ekspert: Rosja ma silną dyplomację, będzie grała na czas

Rosja zgadza się z potrzebą wstrzymania działań bojowych z Ukrainą, ale stawia szereg warunków. Mówił o tym Władimir Putin, odnosząc się do amerykańskiej propozycji 30-dniowego zawieszenia broni, na które przystała Ukraina. Zdaniem Putina wstrzymanie ognia w proponowanym formacie będzie korzystne dla strony ukraińskiej. Putin mówił, że Rosja chciałaby długoterminowych uregulowań. Jak zaznaczył, sam pomysł rozejmu jest słuszny i Rosja go popiera, ale w obecnym kształcie jest niekorzystny dla Rosji. 

Czy Turcja może odegrać ważną rolę w procesie pokojowym na Ukrainie?

Turcji, dysponującej drugą co do wielkości armią w NATO, do tej pory udawało się balansować między Kremlem a Kijowem. Czy Ankara może odegrać ważną rolę w procesie pokojowym w Ukrainie? - Wszyscy powątpiewamy w to, że Rosja zgodzi się na rozejm, a nawet jeśli do tego dojdzie, to czy doprowadzi to do trwałego pokoju - mówi w Jedynce Karol Wasilewski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Poznaj redakcję

Grzegorz Ślubowski

Komentator miedzynarodowy Polskiego Radia, współprowadzący "Wiecej Świata". Stale wspólpracujący z TVP INFO. Były długoletni korespondent w Moskwie. Publikował w tygodniku "Wprost" obecnie w "Rzeczpospolitej". Główne zainteresowania koncentrują się w obszarze byłego Związku Radzieckiego.

Adam Burakowski

Koordynator projektu Euranet w Polskim Radiu. Doktor nauk politycznych i pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Z Polskim Radiem związany od wielu lat, był m.in. zastępcą dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy. Od samego początku kieruje projektem Euranet w Polskim Radiu oraz aktywnie uczestniczy w rozwoju tego projektu. Specjalista od zagadnień politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jarosław Kociszewski

Od wielu lat związany z Polskim Radiem. Były, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, kierownik redakcji hebrajskiej, a obecnie publicysta i komentator Polskiego Radia, współprowadzący audycji "Więcej Świata". Publikował w dziennikach "Rzeczpospolita" i "Życie Warszawy".

Krzysztof Renik

Dziennikarz Polskiego Radia od roku 1992. Obecnie komentator międzynarodowy, współprowadzący audycji "Więcej Świata" i "Świat w Jedynce". Był korespondentem wojennym Polskiego Radia w Iraku, także wieloletnim korespondentem w Indiach i Azji Południowej. Jest laureatem "Złotego Mikrofonu" Polskiego Radia. Wiele podróżował po krajach Azji. Jest autorem książek o indyjskich sztukach widowiskowych, a także książek o odrodzeniu życia religijnego w krajach byłego Związku Radzieckiego. Publikował w tygodnikach "Tygodnik Powszechny", "Polityka". "Wprost", a także w periodykach kulturalnych i antropologicznych.

Dariusz Rosiak

Dziennikarz zajmujący się sprawami międzynarodowymi, szczególnie zainteresowany Afryką. Prowadzi audycję "Raport o stanie świata" w Trójce, publikuje w dzienniku "Rzeczpospolita". Autor dwóch książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" i "Żar". Z wykształcenia anglista.

Michał Żakowski

Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz radiowy. Był korespondentem Polskiego Radia w Iraku (2003-2005), w Libanie (2006). W ramach projektu "Trójka przekracza granice" (2007-2009) przygotowywał programy z Pakistanu, Libanu, Izraela, Sudanu, Egiptu i Jamajki. Relacjonował przebieg rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Żonaty, ma córkę.