"NOWA TRADYCJA" 2017
20. FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA
11-14 MAJA 2017

Kożuch (Polska)

Dwójka
Jacek Puciato 27.04.2017
Kożuch
Kożuch , foto: Katarzyna Dąbrowska

Joanna Gancarczyk, Maria Stępień, Marcin Lorenc, Kazimierz Nitkiewicz, Jakub Korona oraz gościnnie Sławomir Czekalski

Zespół Kożuch powstał w 2011 roku jako kapela Gęsty Kożuch Kurzu. Fascynację ludowym repertuarem i nauki płynące bezpośrednio od wiejskich mistrzów łączy z własną wrażliwością, spontanicznością i energią. Zespół gra muzykę tradycyjną z centralnej Polski, z okolic
Łodzi, wokół której nie brakuje bogatych i różnorodnych muzycznie regionów (łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski, sieradzki). Mistrzami muzyków są łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak ze swoją kapelą oraz łowicki harmonista Sławomir Czekalski grający w kapeli Dobrzeliniacy. Artyści sięgają także do archiwalnych nagrań muzyki tradycyjnej.

Zespół ma na swoim koncie sporo sukcesów: w 2012 roku zdobył drugą nagrodę w konkursie Stara Tradycja. Kolejna nagroda, w tym samym roku, to Baszta w kategorii folklor rekonstruowany na 46. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2016 roku grupa została laureatem Grand Prix XIX Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Muzycy angażują się w organizowanie cyklu zabaw tanecznych z muzyką na żywo – „Pograjka Łódzka”. Prowadzą szeroką działalność edukacyjną i warsztatową wśród osób zainteresowanych muzyką tradycyjną – od seniorów po dzieci. Sprzyja temu udział w projektach współorganizowanych przez MKiDN czy IMiT (Akademia Kolberga, Szkoła Mistrzów Tradycji, Wiejskie Kluby Tańca, Mały Kolberg).
W grudniu 2016 roku Kożuch zarejestrował w studiu nagraniowym Polskiego Radia materiał, który ukaże się na płycie „Idzie burza”.

  • Zobacz więcej na temat:
  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny