Teatr Polskiego Radia

Bitwa tysiąca i jednego cudu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 08:00
15 sierpnia o godzinie 19:30 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Bitwa tysiąca i jednego cudu" autorstwa Jakuba Domoradzkiego.
   1920 .
Реконструкція Варшавської битви 1920 р.Foto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock.com

Teatr Polskiego Radia zaprasza na kolejne słuchowisko z cyklu „Dzieci bliżej historii” – tym razem będzie to opowieść o jednej z największych i najwspanialszych bitew w historii narodu polskiego: Bitwie Warszawskiej.

„Bitwa tysiąca i jednego cudu” to nie tylko opis tamtych wiekopomnych wydarzeń, ale to także hołd złożony tym wszystkim, którzy równe sto lat temu wywalczyli wolność dla milionów Polaków.

Słuchowisko przenosi nas do tamtego gorącego i pamiętnego sierpnia 1920 r. Na przedpolach Warszawy trwa zaciekła bitwa, a w niewielkim dworku na południe od naszej stolicy, pewna rodzina modli się o zwycięstwo i szybki powrót do domu ich męża i ojca. Nagle do ich drzwi puka zabłąkany porucznik polskiej armii, który prosi zebranych o pomoc. Oficer ten przynosi im nie tylko najnowsze wiadomości z frontu, ale i daje coś znacznie ważniejszego: nadzieję.

***

Słuchowisko (które wyemitujemy w sobotę 15.08 o godz. 19.30) powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Kolejne słuchowiska historyczne dla dzieci i młodzieży zostaną wyemitowane: 30 sierpnia, 13 i 27 września, 11 i 25 października, 1, 11, 15 i 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia 2020 r.

Jakub Domoradzki "Bitwa tysiąca i jednego cudu"

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Maciej Kubera

Obsada:

Joanna Pach - Żbikowska, Dariusz wnuk, Antonina Żbikowska, Janek Pisera, Tomasz Borkowski,

 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.