Polskie Radio
Section05
słuchowisko dla dzieci

Słuchowisko "Babcocha" na platformie podcastowej Polskiego Radia

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia od dziś dostępne jest słuchowisko Babcocha", które powstało na podstawie książki Justyny Bednarek. Jest to niezwykła historia o dobrotliwej czarownicy, odmieniającej życie mieszkańców Grajdołka. Słuchowisko w reżyserii Adama Wojtyszki przygotowało Polskie Radio Dzieciom i Teatr Polskiego Radia. Na platformie podcastowej znaleźć je można w zakładce RADIO BAJKI.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia radio dla dzieci literatura dziecięca radio bez reklam

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia

Audycje pełne magii w Polskim Radiu Dzieciom

W czasie świąt usłyszymy jak Kulfon i Monika rozmawiają o tradycjach świątecznych. Nela Mała Reporterka zabierze słuchaczy w podróż do Laponii - siedziby świętego Mikołaja, a w drugi dzień świąt usłyszymy kolędy, ich historie i ciekawostki związane z szopkami bożonarodzeniowymi. Przenieście się z nami we wspaniały świat wyobraźni!
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie słuchowisko dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców

Poznaliśmy Laureatów "Splendorów" - nagród Teatru Polskiego Radia

Już po raz trzydziesty piąty Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Podczas uroczystej gali "Splendorów", która odbyła się 5 grudnia w Studiu S2 przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie, uhonorowani zostali również debiutujący aktorzy, reżyser, dramaturg i kompozytor. Więcej szczegółów na stronie Teatru Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci słuchowisko dla dzieci

"Mój świat". Znamy laureatów konkursu na słuchowisko dla dzieci

"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to scenariusze słuchowisk nagrodzone w konkursie "Mój świat" ogłoszonym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. - Edukowanie najmłodszych to zadanie bardzo odpowiedzialne - mówi Katarzyna Pietrzak z Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła słuchowisko słuchowisko dla dzieci KULTURA

Wyniki konkursu "Mój świat" na najlepsze scenariusze słuchowisk dla dzieci

"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to nagrodzone scenariusze słuchowisk Konkursu "Mój świat" Polskiego Radia Dzieciom, Teatru Polskiego Radia oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Nagrodzone słuchowiska zostaną zrealizowane i wyemitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  konkursy słuchowisko dla dzieci Teatr Polskiego Radia zaiks radio dla dzieci radio dla rodziców

Trwa konkurs na słuchowiska dla dzieci. Jak napisać dobry scenariusz?

"Mój świat" to tytuł konkursu, którego współorganizatorami są Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zainteresowani udziałem muszą napisać scenariusz słuchowiska dla dzieci. - Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów - zachęca w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Jak powinien wyglądać scenariusz słuchowiska radiowego?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Janusz Kukuła słuchowisko dla dzieci

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie radio dla dzieci słuchowisko dla dzieci

Muzyczna podróż przy dźwiękach słuchowisk i bajek muzycznych dla dzieci

Słuchowiska i bajki muzyczne to takie formy, które doskonale rozwijają wyobraźnię. Jedynym elementem, który angażuje nas podczas ich słuchania jest dźwięk, jednak to wyobraźnia pozwala nam na zobaczenie niepowtarzalnych obrazów, które tworzymy w głowie na podstawie zasłyszanych dźwięków. Aby znaleźć się w takiej bajce, wystarczy zamknąć oczy! Nie udałoby się to bez dźwięku, więc można powiedzieć, że słuchowiska i bajki muzyczne to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, co jest szczególnie istotne u najmłodszych.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże słuchowisko dla dzieci słuchowisko radio dla dzieci

Zakończył się Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Zobacz video z warsztatów PRD

W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbył się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W programie m.in. konkursy słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Oprócz festiwalowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, w stolicy Roztocza odbyły się prezentacje twórczości ukraińskich artystów. Wiele ciekawego działo się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie. Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci słuchowisko radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko słuchowisko dla dzieci Trójka Zamość lubelskie TEATR Teatr Polskiego Radia Piotr Firan Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Rok Romantyzmu Polskiego Redbad Klynstra KULTURA spektakl spektakle dla dzieci koncert koncerty warsztaty rozmowa Teatr Telewizji Dwa Teatry

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek ze zbiórką dla Ukrainy

Trwa wielka zbiórka zabawek dla dzieci z Ukrainy. Uruchomiło ją Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pod patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom. Zbierane są zabawki, przytulanki, gry, pomoce szkolne i art. kreatywne, czyli rzeczy, które pomogą dzieciom z Ukrainy oderwać się od wszelkich złych myśli i pomogą sprawić, by znów poczuły się po prostu dziećmi.
Zobacz więcej na temat:  radio bez reklam radio dla dzieci radio dla rodziców Muzyka dla dzieci słuchowisko dla dzieci

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Ukraina pomoc radio dla rodziców patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam słuchowisko dla dzieci

"Klimatyczne Bajki" - angażujące słuchowisko o ekologii

Przyszłość planety jest w naszych rękach, dlatego tak ważna jest edukacja młodych w zakresie ekologii. Gościnią "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Katarzyna Ogonowska, autorka sześciu edukacyjnych bajek o ekologii, na których podstawie stworzono wyjątkowe słuchowisko. W role głównych bohaterów z rodziny Zieleniewskich wcielili się Marta Wierzbicka i Jarosław Boberek. 
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci słuchowisko dla dzieci Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

Nowy Rok z Polskim Radiem

W Nowy Rok Program 1 Polskiego Radia ogłosi zwycięzcę konkursu "Taneczny Sylwester z radiową Jedynką", w którym do wygrania jest wyjazd na karnawał do Rio de Janeiro. W Dwójce noworoczny koncert Filharmoników Wiedeńskich i  spotkanie ze zwycięzcą XVIII konkursu chopinowskiego Bruce Liu, w Trójce 357 najlepszych przebojów, w Czwórce muzyka do tańczenia bez ruszania się fotela.
Zobacz więcej na temat:  sylwester W POLSKIM RADIU taniec MUZYKA koncert słuchowisko dla dzieci debata

Taneczny sylwester z Polskim Radiem. Program pełen atrakcji

Polskie Radio przygotowało dla słuchaczy bogatą ofertę programową na zakończenie roku. W planach dużo muzyki rozrywkowej i tanecznej - zarówno tej współczesnej, jak i królującej na parkietach od dekad. Z kolei w Nowy Rok o godz. 16.00 Program 1 Polskiego Radia ogłosi zwycięzcę konkursu "Taneczny Sylwester z radiową Jedynką", w którym do wygrania jest dwuosobowy wyjazd na karnawał do Rio de Janeiro.
Zobacz więcej na temat:  sylwester W POLSKIM RADIU taniec MUZYKA koncert słuchowisko dla dzieci debata