X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wspólna deklaracja premierów Polski i Litwy ws. sytuacji na Białorusi

17.09.2020 12:34
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się rano z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz złożył kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie. W Wilnie odbywają się w czwartek międzyrządowe polsko-litewskie konsultacje.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Litwy. Materiał Kamila Zalewskiego
Premier Mateusz Morawiecki  oraz premier Litwy Saulius Skvernelis podczas uroczystości podpisania dokumentu ws. sytuacji na Białorusi
Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Litwy Saulius Skvernelis podczas uroczystości podpisania dokumentu ws. sytuacji na BiałorusiPAP/Radek Pietruszka

Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą omówione zostały stosunki polsko-litewskie oraz sytuacja na Białorusi i scenariusze jej rozwoju. Litewski przywódca zwrócił uwagę na dzisiejszą, symboliczną datę. - Wyznacza ona początek agresji ZSRR na Polskę. Nigdy nie zapomnimy szkód wyrządzonych przez reżim radziecki państwom Europy Wschodniej. Naszą misją jest zapewnienie, aby historia II wojny światowej nie została sfałszowana - powiedzial Nauseda. Rozmowy dotyczyły również porządku obrad zbliżającego się szczyty Rady Europy oraz m.in. planów związanych ze zmianą klimatu i wdrażania pakietu mobilności.

Po spotkaniu w litewskim Pałacu Prezydenckim premier Morawiecki udał się na wileńską Rossę. Tam z premierem Sauliusem Skvernelisem złożył kwiaty przy pomniku polskich i litewskich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wieniec złożony został również przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Później premier udał się do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, gdzie rozpoczęła się sesja plenarna pod przewodnictwem szefów rządów Polski i Litwy. Delegacje rządowe rozmawiają w czwartek w Wilnie między innymi na temat bezpieczeństwa, współpracy w regionie i relacji transatlantyckich. Podpisana została także deklaracja o partnerstwie strategicznym i w sprawie Białorusi.

Morawiecki: bezprecedensowy poziom polsko-litewskiej współpracy

Mateusz Morawiecki w trakcie konsultacji wyraził nadzieję, że relacje pozostaną tak profesjonalne, uczciwe, szczere i obustronnie korzystnie, jak dotychczas. Mateusz Morawiecki podziękował Litwinom za dołączenie do Projektu Trójmorza, który, jak podkreślił, ma wymiar strategiczny. - Europa funkcjonowała dużo bardziej przez ostatnie kilkadziesiąt lat na osi Wschód-Zachód. Ta współpraca z państwami zachodnimi jest coraz lepsza. Jednak otwarcie współpracy na południe i północ, od Skandynawii po Bałkany, to nowe szanse i nowe perspektywy - ocenił szef polskiego rządu.

Premier dodał, że odbywające się konsultacje są wydarzeniem, do którego strona polska przywiązuje szczególną wagę. - Chciałbym, aby służyły one uzgodnieniu stanowisk w najważniejszych bieżących tematach, a także strategicznych i we wszystkich aspektach współpracy polsko-litewskiej  - powiedział. Szef rządu dodał, że zależy mu, aby oba kraje poruszały także kwestie między innymi dotyczące gospodarki, polityki regionalnej, czy wychodzenia z kryzysu pandemicznego. 

Morawiecki zadeklarował, że Polska poprzez Litwę w kwestii pakietu mobilności. - Wszystkie dyrektywy, które dotyczą ograniczenia świadczenia usług są dyrektywami błędnymi, idącymi w niedobrym kierunku, zmniejszającymi zakres swobód jednolitego rynku europejskiego i powinny być odwrócone - zaznaczył.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas konsultacji towarzyszą wicepremierzy Piotr Gliński, Jacek Sasin i Jadwiga Emilewicz a także ministrowie edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i zdrowia. Po południu premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności kanału TVP Wilno. Zostanie też podpisany list intencyjny w sprawie rozbudowy wileńskiego Domu Kultury Polskiej.


IAR/dad