Polskie Radio
Section05
Mateusz Morawiecki

Premier i minister obrony odwiedzili grupę bojową NATO. "Armia musi być gwarantem przyszłości"

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w Orzyszu z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej NATO. Szef rządu przypomniał, że Polska ma wsparcie solidarnych sojuszników, ale - jak zaznaczył - sami też musimy inwestować w swoje bezpieczeństwo, poprzez rozwój armii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wojsko Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość bezpieczeństwo Ukraina NATO serwis wschodni Rosja Mateusz Morawiecki Mariusz Błaszczak

Podatek od samochodów spalinowych? Premier Morawiecki: nie ma co ulegać propagandzie

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z polskatimes.pl oświadczył, że w związku z KPO nie ma planów wprowadzenia nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych. Dodał również, że rezygnacja z pieniędzy z KPO byłaby samobójstwem. - Otóż tam przede wszystkim mamy różnego rodzaju inwestycje w badania, rozwój, drogi, obwodnice, szpitale, przedszkola, komputery dla dzieci w szkołach. To wszystko rzeczy, które są bardzo potrzebne - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki polityka Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy GOSPODARKA

"Tusk znaczy bieda, Tusk znaczy lenistwo". Morawiecki punktuje "dokonania" byłego szefa rządu

- To, co usłyszeliśmy, to zero konkretów, brak programu i jednocześnie puste obietnice, które doskonale wiemy, że zostaną złamane - powiedział Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wystąpienia Donalda Tuska w trakcie konwencji PO. Premier wskazał  na "flagowe" punkty ówczesnych rządów, do których zaliczyć można m.in.: podniesienie VAT-u, ZUS-u i wieku emerytalnego. Jak skonstatował, "Tusk znaczy lenistwo". - Leń patentowany to chyba jest za słabe określenie dla niego - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki polityka Donald Tusk PiS opozycja

"NATO staje na wysokości zadania". Premier Morawiecki podsumował szczyt w Madrycie

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Polska Times" określił efekty szczytu NATO w Madrycie jako bardzo budujące. Jako pierwszy powód takiej oceny wskazał znaczące wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce poprzez ulokowanie stałego dowództwa korpusu w naszym kraju. Drugi to zgoda na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.
Zobacz więcej na temat:  premier polityka Mateusz Morawiecki NATO

"NATO staje na wysokości zadania". Premier Morawiecki podsumował szczyt w Madrycie

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Polska Times" określił efekty szczytu NATO w Madrycie jako bardzo budujące. Jako pierwszy powód takiej oceny wskazał znaczące wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce poprzez ulokowanie stałego dowództwa korpusu w naszym kraju. Drugi to zgoda na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczyt NATO 2022 premier polityka Mateusz Morawiecki NATO wojna 2022

75 lat temu powstało Muzeum Auschwitz. Prezydent Duda: naszą powinnością jest strzec pamięci i prawdy

"Państwo polskie dokłada wszelkich starań, aby zachować dla przyszłych generacji to, co udało się ocalić z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Tę misję pełni Muzeum Auschwitz" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75-lecia powstania placówki. Jak podkreślił, powinnością Polaków jest "strzec prawdy i pamięci o losie milionów bezbronnych ofiar" zamordowanych w niemieckim obozie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Auschwitz Holokaust premier Mateusz Morawiecki muzeum

Walka z inflacją. Premier Morawiecki: obniżamy podatki, by w portfelach Polaków zostawało więcej pieniędzy

Premier Matusz Morawiecki odniósł się do wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który skrytykował obniżkę podatków. - Obniżamy podatki, i to nie pierwszy raz, po to, by w portfelach Polaków zostawało więcej pieniędzy. To bardzo potrzebne w czasie kiedy szaleje inflacja - mówił szef rządu, dodając, że nie rozumie stanowiska włodarza stolicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA premier podatki Mateusz Morawiecki Rafał Trzaskowski Warszawa inflacja

Premier odniósł się do słów Jourovej. "Cała Europa potrzebuje jedności i solidarności"

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do słów wiceszefowej KE Very Jourovej, która stwierdziła, że nowelizacja ustawy o SN nie wypełnia tzw. kamieni milowych. Od ich wypełnienia zależy wypłata środków z KPO. - Potrzebne jest oddramatyzowanie sytuacji. Cała Europa potrzebuje jedności i solidarności - powiedział. Jego zdaniem, "jeśli ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki, to oczywiście, że coś tam może nie pasować", ale możliwe są negocjacje. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Komisja Europejska Vera Jourova premier Mateusz Morawiecki Krajowy Plan Odbudowy

Premier Morawiecki: Ukraina bardzo liczy na nasz udział w przyszłej odbudowie

- Polska jest obecna przy tym stole. Jesteśmy jednym z głównych translatorów, jednym z głównych pośredników w dyskusji pomiędzy Ukrainą, władzami Ukrainy a innymi państwami na całym świecie - mówił premier Mateusz Morawiecki pytany o rozmowy w sprawie powojennej odbudowy naszego wschodniego sąsiada. - Chcielibyśmy, aby ten moment jak najszybciej nastąpił, ale wiemy, że dzisiaj podstawowym wyzwaniem wciąż jest wygranie tej wojny - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina premier Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie GOSPODARKA

"Zapraszam na lekcję polityki". Premier Morawiecki przypomina wypowiedzi Tuska o granicy

"Zapraszam na 60-sekundową lekcję skutecznej polityki" - zwrócił się na Twitterze premier Mateusz Morawiecki do Donalda Tuska. To reakcja na komentarz szefa PO w sprawie budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy - były szef rządu nazwał działania zw. z realizacją projektu "festiwalem nieudolności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Donald Tusk imigranci w Europie kryzys migracyjny granica infografika

Mateusz Morawiecki: atak Łukaszenki na polską granicę pierwszym akordem wojny na Ukrainie

Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Alaksandra Łukaszenki na polską granicę z Białorusią - mówił Mateusz Morawiecki.  Premier wziął udział w odprawie w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy przy granicy polsko-białoruskiej. - Dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać dziś możemy się koncentrować na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Białoruś straż graniczna

Premier Morawiecki: opozycja chciała wpuścić wszystkich migrantów, dziś widać, jak bardzo się myliła

- Opozycja zdecydowanie myliła się co do zakresu zagrożenia, proponowała, by wpuścić wszystkich migrantów i urządzała różnego rodzaju happeningi. Nie można zaufać tym ludziom, którzy się ciągle mylą - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica straż graniczna Mateusz Morawiecki Białoruś

Kuźnica. Premier Morawiecki: bezpieczeństwo jest najważniejsze. To polska racja stanu

- Pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak Alaksandra Łukaszenki na polską granicę z Białorusią. Dzięki przezornej polityce, przewidywaniu tego, co się może stać, dziś możemy się koncentrować na pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Kuźnicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo premier Mateusz Morawiecki straż graniczna