Polskie Radio
Section05
Mateusz Morawiecki

Ustalone spotkanie premiera z szefem KE. Polska szykuje "białą księgę"

Po rozmowach w Brukseli premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "temperatura sporu" z Komisją Europejską w sprawie praworządności - opadła. Przy okazji nieformalnego szczytu unijnego poświęconego między innymi nowemu budżetowi Wspólnoty szef rządu rozmawiał z przewodniczącym Komisji Jean-Claudem Junckerem i jego zastępcą Fransem Timmermansem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker Komisja Europejska reforma sądownictwa

Premier: Polska chce zwiększenia składek do budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej do negocjacji w sprawie nowego, unijnego budżetu po 2020 roku. Szef rządu mówił o tym po nieformalnym szczycie Unii w Brukseli poświęconym przyszłym wydatkom Wspólnoty. O spotkaniu w Brukseli mówiła w audycji Północ-Południe Aleksandra Rybińska z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Bruksela Unia Europejska budżet unijny dotacje unijne Brexit

Spotkanie Juncker-Morawiecki. Kolejna odsłona dialogu między Brukselą a Warszawą

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się przy okazji unijnego szczytu w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Rozmowę zapowiadał wcześniej sam przewodniczący KE, dodając, że już wkrótce możliwe jest kolejne, dłuższe spotkanie z szefem polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Mateusz Morawiecki Jean-Claude Juncker

Premier przedstawił oczekiwania Polski ws. unijnego budżetu

Dyskusja o unijnym budżecie po 2020 roku zdominowała spotkanie prezydentów i premierów 13 unijnych państw w przeddzień unijnego szczytu w Brukseli. Na zaproszenie premiera Belgii w rozmowach wziął udział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Wcześniej polski premier rozmawiał też z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Unia Europejska premier Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki w Brukseli. Rozmowy przed szczytem UE

W piątek podczas szczytu w Brukseli przywódcy państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o kolejnym unijnym budżecie, po 2020 roku. W opublikowanym niedawno dokumencie, konsultowanym w ostatnich dniach w krajach członkowskich, Komisja Europejska powiązała kwestie praworządności z funduszami. Gościem magazynu Północ-Południe był Jacek Karnowski z „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Unia Europejska Jacek Karnowski budżet ue dotacje unijne

Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości ws. jakości powietrza

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska, złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu od 2007 do 2015 roku. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale Komisja Europejska może o nie wystąpić. O decyzji Trybunału Sprawiedliwości ws. smogu mówili w audycji Rozmowa PR24 Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) i Paweł Grabowski (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 smog ekologia Unia Europejska Paulina Hennig-Kloska Mateusz Morawiecki