Polskie Radio
Section05
Mateusz Morawiecki

Po expose premiera. Jak dokonać skoku cywilizacyjnego?

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie swoje expose, a następnie tego dnia Sejm udzielił jego rządowi wotum zaufania. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 243 posłów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu. O rządzie Mateusza Morawieckiego mówili w audycji Debata Dnia Piotr Nisztor („Gazeta Polska Codziennie”) i Jarosław Włodarczyk (prezes Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego

„Mateusz Morawiecki gwarantuje uporządkowanie w gospodarce”

Podczas expose nowego premiera słowo Polska zostało wymienione aż 147, a słowo gospodarka - 40 razy. To potwierdza, że patriotyzm gospodarczy jest bardzo istotny dla premiera – powiedział ekonomista Sławomir Horbaczewski, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Beata Szydło PiS Prawo i Sprawiedliwość expose premiera Mateusza Morawieckiego służba zdrowia Konstanty Radziwiłł

"Premier Morawicki to dla Platformy trudny przeciwnik"

W środę rano odbyło się oficjalne powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Nowego szefa rządu powitała b. premier Beata Szydło. W sondażu dla Kantar Public PiS osiągnęło 50 proc. poparcie ankietowanych. O expose premiera Morawieckiego i sondażach poparcia dla partii politycznych mówili w audycji Rozmowa PR24 Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) i Witold Zembaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość PiS

Premier: po 1989 r. pozwolono Jaruzelskiemu obsadzać sądy komunistami

"W rozmowach Okrągłego Stołu pomiędzy polskimi komunistami a opozycją demokratyczną, ówczesny prezydentowi, generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, człowiekowi który był wierny Sowietom, pozwolono na nominowanie komunistycznych sędziów do sądów wolnej Polski" - pisał w komentarzu dla amerykańskiego "Washington Examinera" premier. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT rząd Mateusz Morawiecki Stany Zjednoczone reforma sądownictwa media

Badania Kantar Public: rośnie poparcie dla PiS

50 proc. wyborców popiera Prawo i Sprawiedliwość; gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę PiS otrzymałby 285 mandatów - wynika z badania Kantar Public. Platformę Obywatelską popiera 17 proc., ruch Kukiz'15 11 proc., a Nowoczesną 9 proc. ankietowanych. O wynikach sondażu mówił w audycji Gorący Temat dr Tomasz Słupik z Zakłady Teorii Polityki i Myśli Politycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PiS Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński

Wyzwania przed rządem Morawieckiego: gospodarka i polityka zagraniczna

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek w Sejmie expose, w którym przedstawił m.in. program gospodarczy swojego rządu. Obiecał realizację ambitnego planu - wielkiej modernizacji Polski. Zapowiedział pomoc firmom, by stały się globalnymi championami. O expose premiera Mateusza Morawieckiego mówił w audycji Północ-Południe prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wystąpienie premiera komentowali też w PR24 Bartłomiej Radziejewski ("Nowa Konfederacja"), Aleksander Majewski (portal wPolityce.pl) i Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu

Po expose nowego premiera. Komentarz ekonomistów

Premier Mateusz Morawiecki dużą część swojego expose poświęcił na kwestie związane z rozwojem gospodarczym. Nie zapomniał przy tym o kwestiach związanych z programami socjalnymi, a także dbałością o środowisko. W Rządach Pieniądza komentarz ekonomistów: Piotra Soroczyńskiego, Mariusza Adamiaka i Jarosława Nowrotka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki gospodarka polska rekonstrukcja rządu Prawo i Sprawiedliwość

Ryszard Czarnecki: to było świetne expose

– To było świetne expose. Wystąpienie człowieka, który nie tylko zna się na gospodarce, ale także na historii swojego kraju – mówił w audycji 24 Pytania-Rozmowa Poranka Ryszard Czarnecki, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie swoje inauguracyjne przemówienie programowe, a jego rząd otrzymał wotum zaufania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość expose premiera Mateusza Morawieckiego historia Polski

Priorytety rządu Mateusza Morawieckiego. Komentarze

Rozwój gospodarczy państwa, przy jednoczesnej kontynuacji programów prospołecznych i pamięci o historii narodu. To główne przesłanie expose wygłoszonego w Sejmie przez Mateusza Morawieckiego. Czy idee zawarte w przemówieniu premiera można pogodzić? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Michał Wróblewski z Faktu i Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość expose premiera Mateusza Morawieckiego