Polskie Radio
Section05
Litwa

Rozmowy na temat rolnictwa i rybołówstwa. Jest porozumienie Polski z Ukrainą i Litwą

To są ważne sprawy dla naszych krajów, ale też dla całej Europy - podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas rozmów z ministrami ds. rolnictwa Litwy i Ukrainy. Z kolei w formule dwustronnej, polsko-litewskiej, odbyły się także dyskusje dotyczące proponowanej przez Komisję Europejską decyzji dotyczącej ograniczenia połowów śledzia centralnego na Morzu Bałtyckim.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Litwa Ukraina

Premiera filmu o polskiej działaczce na Łotwie. Obraz będzie walczył o Oscara

Na Łotwie w sobotę na ekrany kin wszedł film zatytułowany "Moja wolność" poświęcony polskiej działaczce w tym kraju. Bohaterka obrazu Ita Kozakiewicz była założycielką Związku Polaków na Łotwie, jako parlamentarzystka głosowała za niepodległością Łotwy. Obraz został zgłoszony przez Łotwę do Oscara. O szczegółach z Wilna reporter Polskiego Radia Kamil Zalewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Łotwa Oscary 2024 Europa FILM

Państwa bałtyckie zaostrzą kontrole na granicach? "Te działania są zrozumiałe"

Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs zapowiedział, że w razie masowego napływu migrantów jego kraj może zamknąć granicę z Rosją i Białorusią. Napięta sytuacja panuje również na granicy z Estonią i Litwą. - Podejmowane działania w mojej opinii są jak najbardziej zrozumiałe - uważa Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Łotwa Litwa Estonia granica

Presja migracyjna na kraje bałtyckie. Coraz więcej osób trafia z Białorusi na Litwę poprzez Łotwę

Rośnie liczba nielegalnych migrantów, którzy na Litwę docierają z Łotwy - podają władze w Wilnie. Wynika to z utrzymującej się presji migracyjnej na granicy łotewsko-białoruskiej. Ostatniej doby próbowało ją sforsować 90 osób. Dwudziestu migrantów zostało też zawróconych na granicy Litwy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Łotwa migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 granica służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa Białoruś

Litwa: w Bezdanach odsłonięto tablicę upamiętniającą brawurową akcję Józefa Piłsudskiego

W Bezdanach na Wileńszczyźnie odsłonięta została tablica z okazji 115. rocznicy akcji, przeprowadzonej tam przez członków Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Uroczystość zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa I wojna światowa historia Polski Józef Piłsudski Jan Józef Kasprzyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatanci Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wilno: upamiętnienie 80. rocznicy mordu polskiej inteligencji w Ponarach

W lesie ponarskim w Wilnie odbyły się uroczystości 80. rocznicy mordu na przedstawicielach polskiej inteligencji w Ponarach. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zatrzymano 140 polskich zakładników w odwecie za wykonanie przez ruch oporu wyroku śmierci na funkcjonariuszu litewskiej policji bezpieczeństwa i agencie Gestapo. Następnego dnia w Ponarach rozstrzelano 10 osób. Wśród zabitych był m.in. prof. Mieczysława Gutkowskiego, wykładowca na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego oraz światowej sławy lekarz i prekursor polskiej onkologii prof. Kazimierz Pelczar. Była to jedna z wielu zbrodni niemieckich w tym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  Litwa historia Polski II wojna światowa Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Wilno

"Słowa Mateusza Morawieckiego zostały zniekształcone". Szef MON Litwy o dostawie broni na Ukrainę przez Polskę

- Postawa Warszawy dotycząca dostaw broni dla Kijowa jest niezmienna, a słowa premiera Polski Mateusza Morawieckiego zostały zniekształcone przez media - oświadczył w czwartek minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, odnosząc się do słów szefa polskiego rządu dotyczących zaprzestania przekazywania broni dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Litwa broń wojna 2023 Europa

Minister Błaszczak: współpraca wojskowa z Litwą jest ścisła, razem jesteśmy silniejsi

- Wojsko Polskie od grudnia tego roku będzie wykonywało misje Air Policing nad Litwą i pozostałymi państwami bałtyckimi. Jesteśmy też bardzo zadowoleni ze współpracy związanej ze wspólnymi ćwiczeniami wojsk polskich i litewskich - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Litwa granica Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo