Polskie Radio
Section05
Litwa

Szef KE pozytywnie o porozumieniu ws. sieci energetycznych

Szef Komisji Europejskiej pozytywnie ocenił porozumienie energetyczne Polski i krajów bałtyckich. Dotyczy ono synchronizacji sieci energetycznych w Europie do 2025 roku. Chodzi o odłączenie Bałtów od rosyjskiego systemu i podłączenie do europejskiego - za pośrednictwem Polski. Na ten temat rozmawiali w Brukseli premier Polski Mateusz Morawiecki z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jean-Claude Juncker Bruksela Litwa Łotwa Estonia

NASZ WYWIAD "Relacje z Litwą wzorem dla stosunków z innymi sąsiadami"

Wizyta premiera na Litwie bardzo dobrze pokazała, jak mocno Polska i Litwa są połączone wspólnym interesem strategicznym, jakim jest obrona przed rosyjską agresją. Teraz musimy realizować, to co zaczęliśmy – budować infrastrukturę, mosty energetyczne  - to wielka szansa– mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Litwa relacje polsko-litewskie Maria Przełomiec Rosja wojna hybrydowa Ukraina

NASZ WYWIAD Jedyna droga do Europy przez Polskę. Litwini teraz to wiedzą

Wizyta premiera na Litwie bardzo dobrze pokazała, jak mocno Polska i Litwa są połączone wspólnym interesem strategicznym, jakim jest obrona przed rosyjską agresją. Teraz musimy realizować, to co zaczęliśmy – budować infrastrukturę, mosty energetyczne  - to wielka szansa– mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Litwa relacje polsko-litewskie Rosja Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Łukasz Jasina

Marszałek RP w Wilnie. Jest wspólna odezwa ws. Nord Streamu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał pozdrowienia i wyrazy solidarności dla Litwy z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości.  Chcemy przywrócić aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy - mówił w Sejmie w Wilnie marszałek Marek Kuchciński. Zapowiedział wzmocnioną współpracę z parlamentami państw bałtyckich i budowę szlaków łączących region, takich jak Rail Baltica czy Via Baltica, Via Carpathia.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Marek Kuchciński relacje polsko-litewskie Łotwa Estonia ŚWIAT

"Nord Stream 2 godzi w interesy Polski". Nowa inicjatywa

Gazociąg Nord Stream II jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji – napisano w podpisanym w Wilnie, m.in. przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, liście skierowanym do przewodniczących parlamentów państw europejskich. W Gorącym Temacie relacja Kamila Zalewskiego, korespondenta Polskiego Radia w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 Łotwa bezpieczeństwo energetyczne Litwa Ukraina Mołdawia Unia Europejska Marek Kuchciński

"Ważne jest, że Polska ma partnerów na wschodzie"

- Ważne jest, że Polska ma partnerów na wschodzie. Jesteśmy liderem tego regionu, mamy wspólne interesy – powiedział w Debacie Dnia Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego. O piątkowych spotkaniach premiera Morawieckiego z premierami Litwy, Łotwy i Estonii, rozmawiali także Piotr Semka (Do Rzeczy) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Wilno Litwa Łotwa Estonia Piotr Semka grupa wyszehradzka

Premier: chcemy odbudować Bursztynowy Szlak

Premier Mateusz Morawiecki mówił po spotkaniu z szefami rządów państw bałtyckich w Wilnie, że Litwa, Łotwa, Estonia i Polska mają wspólny punkt widzenia na wiele kwestii dotyczących przyszłości tej części Europy. Polski premier wyraził nadzieję na utworzenie sieci połączeń, które przyczynią się, jak dawniej Bursztynowy Szlak, do rozwoju naszych krajów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki Litwa Łotwa Estonia handel

NASZ WYWIAD Gdzie są rafy w relacjach Polski i Litwy? "Kreml działa"

Mamy wiele wspólnych problemów do rozwiązania: oba kraje łączy newralgiczny przesmyk suwalski, pojawił się problem Iskanderów, które obejmują zasięgiem oba kraje; istotne są kwestie energetyczne, obronne, współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego. O stanie relacji Polski i Litwy oraz o tym, co można zrobić, by pozbyć się raf w stosunkach dwustronnych - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Maria Przełomiec, dziennikarka i znawczyni sytuacji w regionie Europy Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Maria Przełomiec Litwa Rosja propaganda relacje polsko-litewskie