Polskie Radio
Section05

Litwa

Wilno sięga do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego

- Chciałem pokazać w swojej książce, że tacy bohaterowie jak Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski są częścią wspólnej historii Litwinów, Polaków i Białorusinów. A Wielkie Księstwo Litewskie jest ich wspólną ojczyzną, o czym świadczył uroczysty pochówek w Wilnie obu przywódców Powstania Styczniowego - powiedział w Polskim Radiu 24 Dominik Wilczewski, autor książki "Litwa po litewsku", w audycji "Turbohistoria". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski HISTORIA literatura

"Litwa, ojczyzna moja". Tomas Venclova o swojej niezwykłej książce

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się książka Tomasa Venclovy „Litwa. Ojczyzna moja". "Humanista, erudyta, podróżnik, zwolennik pojednania i dialogu między narodami Europy, jest Tomas Venclova wyjątkową postacią - kosmopolitą i patriotą jednocześnie. W jego osobie Wielkie Księstwo Litewskie dało nam jeszcze jednego wybitnego pisarza, jeszcze jedną nietuzinkową postać, jeszcze jednego poetę" - tak pisał o poecie Adam Zagajewski. I czytając książkę „Litwa, ojczyzna moja” wypada się całkowicie z tym zgodzić.
Zobacz więcej na temat:  Tomas Venclova poezja emigracja dysydenci rosyjscy

Litwa: Polacy oddali hołd zamordowanym w Ponarach podczas II wojny światowej

W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W lesie ponarskim podczas drugiej wojny światowej Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali około stu tysięcy osób, w tym wielu Polaków.Do Ponar przyjechali m.in. przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie, kombatanci oraz uczniowie z wileńskich szkół. Nie brakowało również Polaków, którzy przyjechali z kraju specjalnie na tę uroczystość.
Zobacz więcej na temat:  Związek Radziecki Związek Sowiecki II wojna światowa zbrodnie wojenne Niemcy nazizm