Polskie Radio
Section05
Białoruś

"Władze zignorowały apel o klasy z językiem polskim"

Białoruskie Ministerstwo Edukacji odesłało do władz lokalnych apel rodziców o przyjęcie wszystkich chętnych dzieci do klasy pierwszej w Szkole Polskiej w Grodnie. Ministerstwo twierdzi, że nie jest kompetentne do podejmowania decyzji w sprawie liczby klas pierwszych, które mają być utworzone w tej szkole.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi język polski

Baranowicze: świętowano 30-lecie Społecznej Szkoły Polskiej

W Społecznej Szkole Polskiej w Baranowiczach odbyła się uroczysta akademia poświęcona 30-leciu pierwszej na Białorusi polskiej placówki oświatowej. W uroczystości wzięli udział uczniowie z rodzicami, grono pedagogiczne i przybyli goście - przedstawiciele Senatu, Wspólnoty Polskiej, Konsulatu Generalnego z Brześcia oraz Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś Polacy za granicą język polski Związek Polaków na Białorusi

Putin spotka się z Łukaszenką, Paszynianem, Nazarbajewem

W Soczi spotkają się dziś przywódcy czterech państw wchodzących w skład kontrolowanej przez Rosję Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Według informacji przekazanych przez służby prasowe Kremla, Władimir Putin będzie rozmawiał z liderem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, prezydentem Kazachstanu - Nursułtanem Nazarbajewem oraz premierem Armenii Nikołą Paszynianem.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Armenia Kazachstan Rosja

Białoruś: "najważniejszy pomnik Kościuszki na świecie" FOTO

Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Białorusi powstał dzięki inicjatywie społecznej i internetowej zbiórce pieniędzy, zainicjowanej przez niezależnego dziennikarza, Hleba Łabadzienkę. - Pamięć historyczna, język i kultura bronią granic lepiej niż armia - komentował na uroczystości odsłonięcia pomnika pisarz Uładzimir Arłou.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Tadeusz Kościuszko ŚWIAT