Polskie Radio
Section05
Białoruś

Prezydent Litwy rozmawiał z Cichanouską. Pochwalił jej plan powstrzymania przemocy

Litewski prezydent Gitanas Nauseda w rozmowie telefonicznej z byłą kandydatką na prezydenta Białorusi, Swiatłaną Cichanouską, wyraził uznanie dla jej działań. Z kolei przebywająca z oficjalną wizytą w Wilnie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oznajmiła, że nie uznaje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Estonia Białoruś wybory na Białorusi

Białoruski polityk chce postawić Łukaszenkę przed Trybunałem w Hadze. "Przygotowuję materiały"

Białoruski polityk Waleryj Cepkała chce postawić Aleksandra Łukaszenkę przed Trybunałem w Hadze - podało radio Echo Moskwy. Według rozgłośni, niezarejestrowany kandydat w białoruskich wyborach prezydenckich zarzuca urzędującemu prezydentowi Białorusi wydanie rozkazu brutalnego rozprawienia się z demonstrantami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Haga Międzynarodowy Trybunał Karny

Protesty na Białorusi. Bernacki: musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań

- Problem Białorusi mógłby być rozwiązany dużo wcześniej. Musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań, niż tylko tych dotyczących Łukaszenki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Gościem audycji był również Bogdan Klich, senator KO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś wybory prezydenckie Aleksander Łukaszenka polityka protest demonstracje Antoni Trzmiel Bogdan Klich

Strajki robotników w centrum Mińska. Ekspert: to nowy element w sześciodniowych protestach

- Mamy strajki w kilku przedsiębiorstwach państwowych, które były perłą w koronie białoruskiej gospodarki, a robotnicy byli postrzegani jako jeden z filarów poparcia dla Łukaszenki. To, że wyszli protestować w centrum stolicy to zdecydowanie nowy element w sześciodniowych protestach - mówił w "Więcej Świata" Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Białoruś Aleksander Łukaszenka protest wybory prezydenckie Rosja demonstracje Michał Strzałkowski

Polska za sankcjami dla Białorusi. Szef MSZ: restrykcje wobec przedstawicieli władz, nie całego społeczeństwa

Na posiedzeniu FAC większość ministrów spraw zagranicznych UE skłaniała się ku wprowadzeniu indywidualnych sankcji wobec tych, którzy na Białorusi dopuszczali się fałszowania wyborów albo nieuzasadnionego użycia siły. - Polska popiera te działania - oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest wybory na Białorusi polityka Parlament Europejski Unia Europejska POLSKA

NASZ WYWIAD Działacz: tylko powtórne wybory ochronią Białoruś i region przed duetem Łukaszenka-Łubianka

- Polski naród zapłacił wiele za swoją wolność w swej historii. Dlatego liczymy na solidarność Warszawy. Chodzi o niebezpieczeństwo jakie stwarzają Łukaszenka i Kreml, którzy realizują plany inkorporacji Białorusi. To zagrożenie trzeba w najbliższych dniach zlikwidować, poprzez stworzenie normalnych warunków politycznych na Białorusi – poprzez nowe wybory. Wtedy Białorusini wrócą wreszcie do Europy – mówi Wiaczesław Siwczyk z Ruchu Solidarności Razem, białoruski działacz opozycyjny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD

"Widzimy obrazy podobne do tych z sierpnia 1980". Cezary Krysztopa o wydarzeniach na Białorusi

- To, co widzimy na Białorusi, to obrazy wzruszające. W sensie politycznym trudno powiedzieć, kto może być przywódcą na opozycji. A w warstwie społecznej, w przekazach dominuje czynnik ludzki. Ma miejsce jakaś cywilizacyjna zmiana wśród Białorusinów - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Solidarność prezydent Białoruś Aleksander Łukaszenka

"Bratnia pomoc" dla Białorusi? Dr Olchowski: absolutnie złowieszczy scenariusz

- Ewentualna "bratnia pomoc" Rosji dla Białorusi wpisywałaby się w pewną wieloletnią tradycję. Gdyby takie rozwiązanie zostało zrealizowane, oznaczałoby to, że wojska rosyjskie u naszych granic byłyby już nie tylko w obwodzie kaliningradzkim. Ponadto wzięta w kleszcze byłaby Ukraina - powiedział dr Jakub Olchowski z UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Białoruś Antoni Trzmiel Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin wybory prezydenckie demonstracje