Polskie Radio
Section05
Białoruś

Ukraina wydaliła białoruskiego dyplomatę. Afera z KGB w tle

W odpowiedzi na wydalenie z Białorusi ukraińskiego dyplomaty Ukraina wydaliła pracownika białoruskiej ambasady w Kijowie – poinformowała rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca. Według białoruskich władz Ukrainiec koordynował siatką szpiegów na Białorusi. Ambasador Ukrainy na Białorusi oznajmił, że to nie jest prawda.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media dziennikarze wolność słowa ŚWIAT dyplomacja KGB

Dekomunizacja i białoruski działacz. Deklaracja szefa IPN

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że jest gotowy zorganizować spotkanie polskich i białoruskich historyków w sprawie białoruskiego polityka, lingwisty Bronisława Taraszkiewicza. Jego nazwisko może zniknąć z nazwy ulicy w Bielsku Podlaskim w związku z planami dekomunizacji nazewnictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT IPN dekomunizacja relacje polsko-białoruskie

Strzały w agencji Reutera. Zarzut usiłowania zabójstwa

We wtorek wieczorem w siedzibie agencji "Thomson Reuters" w Gdyni padły strzały. Nikt nie ucierpiał. Policja zatrzymała 30-letniego obywatela Białorusi. To pracownik agencji.  - Podejrzany nie przyznał się do zarzutu, ale składał wyjaśnienia, które są sprzeczne z ustaleniami prokuratora - tłumaczyła rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś pomorskie

Białoruś: skazany powtórnie, bo rodzina czekała pod aresztem

Białoruski opozycjonista Mikoła Statkiewicz, odbywający karę pięciu dni aresztu, został ukarany kolejnym wyrokiem, tym razem w wymiarze 10 dni. Poinformowała o tym jego żona Marina Adamowicz. Kara została wymierzona przez sąd zaocznie 26 października. Statkiewicza skazano za to, że bliscy czekali na niego przed więzieniem, gdy wychodził po odbyciu poprzedniego wyroku.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Mikoła Statkiewicz ŚWIAT opozycja demokratyczna Zapad 2017

"Jeśli coś mi się stanie, będzie to umyślne zabójstwo"

Jeśli jest wola, by bronić swoje prawa, wtedy trzeba wyjść (na marsz) i ich bronić – za te słowa, wypowiedziane na antenie telewizji Biełsat, polityk opozycyjny Uładzimir Niaklajeu został wezwany do sądu, oskarżony i ostatecznie skazany na 10 dni aresztu. 71-letni pisarz, poeta, prozaik, proeuropejski działacz i byly kandydat opozycji na prezydenta podkreślił, że wyrok jest bezprawny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Uładzimir Niaklajeu ŚWIAT opozycja demokratyczna