Polskie Radio
Section05
Białoruś

NASZ WYWIAD Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

- Ryzykowne podejście Mińska do pandemii może zaowocować problemami podczas jesiennych wyborów prezydenckich – prognozuje ekspert OSW Kamil Kłysiński. Dodaje, że w związku z pandemią gospodarka Białorusi może się załamać. Analityk zaznacza, że ani koronawirus, ani spory o ropę nie osłabiły przymierza wojskowego Mińska i Moskwy, czego dowodem jest prowadzony obecnie sprawdzian gotowości bojowej białoruskiej armii w reakcji na natowskie manewry Defender Europe.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Aleksander Łukaszenka

Białoruś: liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do 21. Łukaszenka dziękuje Chinom za porady

Białorusini stosują chińskie metody leczenia osób ciężko chorych z powodu koronawirusa.  Aleksander Łukaszenka podziękował Chinom za przekazywanie Białorusi informacji i udzielanie porad dotyczących walki z COVID-19. Wcześniej, w czasie szczytu zachorowalności w Chinach, to Mińsk przekazał Pekinowi pomoc humanitarną w postaci materiałów medycznych i leków.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Europa ŚWIAT Raport Białoruś koronawirus zdrowie

Białoruś chce zacząć uniezależniać się od Rosji. Będzie sprowadzać ropę tankowcami

Białoruś będzie każdego miesiąca kupować co najmniej dwa tankowce ropy z kierunku innego niż rosyjski. Poinformował o tym premier Białorusi Siarhiej Rumas, który przeprowadził w Moskwie rozmowy z szefem rosyjskiego rządu. Jak powiedział, Mińsk będzie kupował alternatywną topę, nawet jeśli uda się znormalizować dostawy surowca z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ropa naftowa energetyka ŚWIAT Rosja