Polskie Radio
Section05
Białoruś

"Wiedziałam, że nasza postawa jest ważna dla Polaków". Paniszewa o represjach na Białorusi

- Kiedy pan prezydent wysłał nam list wsparcia, wiedziałam że moja modlitwa i postawa są ważne dla Polaków. Z mojej strony jest ogromna wdzięczność dla wszystkich, którzy nas wspierają - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, jedna z liderów Związku Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka Polacy za granicą protest Rosja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Ponad 600 więźniów politycznych na Białorusi, blisko 5000 spraw karnych po protestach

Obrońcy praw człowieka na Białorusi uznali siedem kolejnych osób za więźniów politycznych. Tym samym do 606 wzrosła liczba tych, którzy przebywają za kratami z powodu przekonań politycznych. Przyznawanie statusu więźniów politycznych to skomplikowana procedura, osób, które zostały aresztowane lub skazane z przyczyn politycznych jest o wiele więcej, co najmniej kilka tysięcy. W tym tygodniu Komitet Śledczy informował o blisko 5 tysiącach spraw karnych wszczętych po protestach od sierpnia ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś Aleksander Łukaszenka demokracja więźniowie polityczni

"Instrumentalizacja migrantów jest całkowicie niedopuszczalna". Szef dyplomacji UE grozi Białorusi sankcjami

Szef unijnej dyplomacji zagroził białoruskiemu reżimowi sankcjami za pomoc nielegalnym migrantom w przekraczaniu granicy z Litwą i podsycanie kryzysu. Josep Borrell napisał w oświadczeniu, że instrumentalizacja migrantów i uchodźców jest całkowicie niedopuszczalna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś Komisja Europejska Aleksander Łukaszenka migracja

NASZ WYWIAD "Wyraz wsparcia dla Białorusinów i ich walki o wolność". Doradca Cichanouskiej o jej spotkaniu z prezydentem USA

- Spotkanie z prezydentem USA to bardzo silny sygnał dla Białorusinów i dla całego świata, który obserwuje, jakie stanowisko w kwestii Białorusi zajmuje Biały Dom -  powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Walery Kawaleuski, doradca Swiatłany Cichanouskiej, komentując środową rozmowę liderki białoruskiej opozycji z Joe Bidenem.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś media opozycja represje USA NASZ WYWIAD

Andrzej Pisalnik: Łukaszenka pisze sobie historię na nowo

Sąd w Mińsku nie zgodził się wypuścić na wolność Andrzeja Poczobuta, który podobnie jak Angelika Borys od czterech miesięcy przebywa w białoruskim areszcie. Andrzej Pisalnik, działacz ZPnB uważa, że nie ma co liczyć na wypuszczenie zatrzymanych przed rozprawą sądową, jaką chcą im wytoczyć białoruskie władze.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Poczobut Białoruś Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi Aleksander Łukaszenka Paweł Lekki