Polskie Radio
Section05
Białoruś

Łukaszenka wściekły na białoruską myśl techniczną. "Musimy robić coś swojego!"

Alaksandr Łukaszenka zdenerwował się na kierownika zakładów motocyklowych, gdy okazało się że Mińsk - jak została nazwana maszyna - produkowany jest nie z białoruskich, a chińskich części. - Co mamy swojego? Lampy, tarcze, silnik? - dopytywał zirytowany białoruski dyktator w nagranie, jakie opublikował Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Europa Wschodnia sankcje Unii Europejskiej Aleksander Łukaszenka

Nowy raport o sytuacji na granicy. Do Polski próbowali się przedostać obywatele Sri Lanki, Syrii i Kongo

W niedzielę do Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 16 migrantów - poinformowała Straż Graniczna. Byli to obywatele Sri Lanki, Syrii i Kongo. Do tych prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w rejonach placówek SG w Nowym Dworze i Białowieży. W tym miesiącu funkcjonariusze odnotowali 411 nielegalnych prób przekroczenia polskiej granicy, natomiast w tym roku - 7401.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna granica wojsko Ukraina Białoruś

Wystawa "Biało-czerwono-biały". "Wyraz solidarności"

- Sfałszowane wybory na Białorusi uruchomiły niespotykany wcześniej pokojowy sprzeciw społeczeństwa białoruskiego, co spotkało się z represjami ze strony władz białoruskich. Wystawa nawiązuje do tego, co się stało, do bezprecedensowej mobilizacji Białorusinów - mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik Narodowego Centrum Kultury Joanna Bancerowska.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Polskie Radio 24 Białoruś Narodowe Centrum Kultury KULTURA

Konferencja "Nowa Białoruś" w Wilnie. Dr Łukasz Adamski: dobry, ale spóźniony ruch

Na antenie Polskiego Radia 24 kwestię powołania po dwudniowym zjeździe białoruskiej opozycji w Wilnie rządu tymczasowego na uchodźstwie mówił historyk i politolog dr Łukasz Adamski. - To jest dobry ruch, ale to jest też ruch spóźniony - powiedział gość audycji "Spojrzenie na wschód". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski Łukasz Adamski ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka opozycja Swiatłana Cichanouska

"Dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym". Wiceszef MSWiA o próbach nielegalnego przekraczania granicy z Polską

Każdy imigrant, który pojawia się na granicy białorusko-polskiej, przejeżdża przez Moskwę. - Dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wiceminister resortu pytany był w Telewizji Republika o barierę, która powstała na granicy polsko-białoruskiej, oraz próby jej forsowania. -Dziś, kiedy jest zapora, mamy zupełnie inny ruch - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś Rosja Moskwa kryzys na granicy granica Maciej Wąsik migracja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

"Ktoś musiał ich zwerbować i tu ściągnąć". Kolejni migranci chcieli nielegalnie przekroczyć polską granicę

W poniedziałek 41 migrantów próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. Byli wśród nich obywatele Erytrei, Somalii, Kamerunu, Konga i Jemenu. 24 osoby przekroczyły nielegalnie granicę w pobliżu Białowieży, 16 - w okolicach posterunku w Narewce, a jedna osoba w Dubiczach Cerkiewnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna kryzys migracyjny Białoruś

Swiatłana Cichanouska stworzy "gabinet przejściowy". Celem suwerenna Republika Białorusi

- Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy. To kolegialny organ wykonawczy, który na co dzień będzie działał na rzecz głównych celów: obrony niepodległości i suwerenności Republiki Białorusi, reprezentowania interesów narodowych Białorusi oraz realizowania faktycznej deokupacji naszego kraju - oznajmiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas odbywającej się w Wilnie konferencji "Nowa Białoruś".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka