X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kardynał Wojtyła w górach i na kajaku

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 10:22
Karol Wojtyła zawsze najlepiej się czuł w towarzystwie młodszych od siebie.
Audio

Gdy został wikarym w Niegowici, wolny czas najchętniej spędzał na wycieczkach z młodzieżą. Kiedy rozpoczął pracę w parafii św. Floriana w Krakowie, okazji do kontaktu z młodymi ludźmi miał jeszcze więcej, gdyż jego głównym zadaniem było prowadzenie duszpasterstwa akademickiego.

Podczas wędrówki górskiej lub na spływie kajakowym zrzucał sutannę i prosił, by nazywać go "wujkiem", gdyż nie chciał zwracać uwagę milicji. Do legendy przeszły msze polowe, w których za ołtarz służył odwrócony kajak.

- W tym towarzystwie nie było to uznawane za szokujące – tłumaczyła dr Halina Bortnowska, studentka Karola Wojtyły na KUL-u.

Biograf Karola Wojtyły Paweł Zuchniewicz podkreślał, że taka otwartość wynikała z dużego zaufania do świeckich i docenienia ich roli w Kościele.

W "Sygnałach dnia" informował, że to nie przyszły papież organizował spływy, tylko uczestniczył w nich jako kapłan.

Wielkim powodzeniem wśród młodzieży cieszyły się też wykłady ks. Wojtyły, chociaż ich uczestnicy wspominają, że nie należały do łatwych w odbiorze.

- On nie czytał z pożółkłych kartek, ale mówił do nas bardzo osobiście. Doświadczenie duszpasterskie było bardzo ważnym elementem w jego pracy naukowej i filozoficznej – podkreślała dr Halina Bortnowska.

Szczególnie popularne były jego wykłady dotyczące relacji w małżeństwie, zupełnie odbiegające od takiej narracji kościelnej, do której wszyscy byli przyzwyczajeni.

- Wojtyła uczył nas, jak kochać drugiego człowieka, z poczuciem odpowiedzialności i ze świadomością wielkości tego zjawiska – zauważyła gość radiowej Jedynki.

Na kanwie tych wykładów powstała książka "Miłość i odpowiedzialność".

Przygotowali Karolina Wichowska i Grzegorz Krakowski

(pp)

Aby wysłuchać materiału, wystarczy wybrać "'Wujek' z kajakiem" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

***

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lolek – wzorowy uczeń

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 12:00
Przez całe gimnazjum miał najwyższe noty. Nie podpowiadał kolegom na klasówkach, nie dawał im odpisywać prac domowych – uważał, że to nieetyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr pozostał miłością papieża

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 09:39
Karol Wojtyła nawet po wstąpieniu do seminarium nie przestał interesować się sztuką sceniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wzór św. Jana od Krzyża

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 09:00
Fascynacja chrześcijańską mistyką – to jeden z elementów, który wpłynął na ukształtowanie się charakteru Karola Wojtyły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikary Wojtyła

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 08:00
Pierwszą posługę kapłańską ksiądz Karol Wojtyła pełnił w małej parafii w Niegowici. Spędził tam siedem miesięcy. Bardzo ważnych miesięcy.
rozwiń zwiń