Najdłuższa pielgrzymka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 10:40
Przez dwa tygodnie Jan Paweł II podróżował po Polsce. I tylko na krakowskie Błonia nie dotarł - zmogła go choroba.
Audio

Papież podczas czerwcowej pielgrzymki w 1999 roku dobiegał już osiemdziesiątki, podupadał na zdrowiu. Ale na te dwa tygodnie odzyskał młodzieńczą żywotność. W rodzinnych Wadowicach wspominał pomaturalne wyprawy na kremówki. Przemówił też w Sejmie.

Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który odwiedził parlament. Posłom i senatorom przypomniał o konieczności przestrzegania zasad etycznych w życiu publicznym. - Po upadku ideologii totalitarnej, nowym zagrożeniem dla istoty ludzkiej jest sprzymierzenie się demokracji z relatywizmem etycznym - przestrzegał. Mówił też o Unii Europejskiej, do której Polska miała niedługo wstąpić. Tłumaczył, że Unia Europejska, by była stała, musi być "wspólnotą ducha". -  Europo, otwórz drzwi Chrystusowi - apelował Jan Paweł II.

W Warszawie odprawił też mszę beatyfikacyjną na Pl. Piłsudskiego, w miejscu, gdzie podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki padły pamiętne słowa o Duchu Świętym, który ma odnowić oblicze ziemi.

- Jakże dzisiaj nie dziękować Bogu w trójcy Jedynemu za to wszystko, co stało się przez ostatnie 20 lat - podkreślał Jan Paweł II. - To jego odpowiedź na tamto nasze wołanie - przekonywał.

Niestety, papież nie zdołał już odprawić mszy na krakowskich Błoniach. Z powodu infekcji musiał pozostać w Domu Papieskim w Krakowie. Był to pierwszy przypadek, gdy Jan Paweł II nie przybył na zaplanowane wcześniej spotkanie.

(lu)

Aby wysłuchać audycji Karoliny Wichowskiej i Grzegorza Krakowskiego, wystarczy wybrać "Najdłuższa pielgrzymka" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Dużo więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II. Zapraszamy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lech Wałęsa: "zasługi Jana Pawła II są bardzo duże, ale nie przesadzajmy"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 13:00
Lech Wałęsa powiedział, że zasługi Jana Pawła II w przyczynieniu się do upadku komunizmu w Polsce są bardzo duże, ale - jego zdaniem - nie należy z tym przesadzać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja Jana Pawła II: trwają zapisy na pielgrzymkę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 19:51
Udział w beatyfikacji Jana Pawła II zapowiedziało do tej pory 34 tysiące Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 09:16
W tym tygodniu przedstawiamy wspomnienia przyjaciół, znajomych i osób współpracujących z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
rozwiń zwiń