Specjalnie dobrane systemy oświetlenia dla osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 13:08
Spadek wydolności wzrokowej można kompensować na różne sposoby. Jednym z nich jest odpowiednio dobrane oświetlenie.
Audio
  • Specjalnie dobrane systemy oświetlenia dla osób starszych

Trwają prace w wielu krajach od wielu lat, a w Polsce w Zakładzie Techniki Systemów Oświetlenia Instytutu Elektrotechniki w Warszawie skonstruowano lampę, która poprawia jakość widzenia i komfort pracy seniorów. O szczegółach Anita Karwacka:

Starzenie się jest naturalnym procesem w naszym życiu. Jednym z poważniejszych problemów jest to, że z wiekiem coraz gorzej widzimy. Spadek wydolności wzrokowej można kompensować na różne sposoby. Jednym z nich jest odpowiednio dobrane oświetlenie.

- Wokół światła kręci się życie, a ostatnio też światło jest wykorzystywane jest w medycynie, np. lampa, która ma różne kolory światła, które stymulują nasze komórki.
- Ponieważ jestem w takim wieku, że potrzebuje dużo światła, najlepiej lubię dzienne światło. Nie lubię jesieni, ponieważ jest za mało dnia i ciemno, wtedy gorsze samopoczucie.

Lampa dla seniora, skonstruowana przez dr Zbigniewa Turleja z Instytutu Elektrotechniki w Warszawie, stwarza bardzo dobre warunki dla wzroku.

Dr Zbigniew Turlej: - Jest to lampa abażurowa, abażur jest biały, pomarszczony, więc zwiększa się powierzchnia odblaskowa i światło staje się łagodniejsze. Wewnątrz abażura ukryta jest świetlówka kompaktowa dużej mocy, około 80 Watów, natomiast pod lampą powstaje silnie rozświetlone, komfortowe otoczenie świetlne, blisko 2 tysiące Luxów łagodnego światła. Sprzyja to dobremu widzeniu oraz w działaniu antydepresyjnym, tzn. w porach jesiennej i zimowej szarugi takie jasne światło dobrze działa na nasze samopoczucie. Lampa również posiada rozwiązanie nocne; kiedy mamy ja przy łóżku i często zdarza się, że wstajemy w nocy i chcielibyśmy się nie budzić jasnym światłem, wówczas wersja z żółtym światłem diodowym małej mocy powoduje, że nie zakłócony jest proces snu, melatonina może dalej wydzielać się bez zakłóceń.

Prof. dr hab. Zbigniew Jaroszewicz z Instytutu Optyki Stosowanej w Warszawie: - Lampa dla starszych osób jest to kolejne ogniwo w całym łańcuchu wcześniejszych wynalazków, który się zaczął z pojawieniem się lamp antydepresyjnych. Nowość tego rozwiązania polega na tym, że charakterystyka tej lampy i światło jakie ona emituje jest bardziej dostosowana do potrzeb osób starszych niż wszystkie dotychczasowe lampy. Dzieje się tak dlatego, że starsze osoby mają mniejszą wrażliwość na słabe sygnały, łatwiej ulegają olśnieniu, czyli porażeniu intensywnym sygnałem światła, gęstość naszych autoreceptorów na siatkówce z wiekiem się zmniejsza. To wszystko sprawia, że starsze osoby potrzebują mieć inne oświetlenie niż osoby młodsze.

System oświetlenia dla seniora jest finansowany w ramach projektu pracy własnej Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. Jako innowacyjne rozwiązanie przyczyni się do poprawy jakości życia osób starszych.