Kosmetyki z prebiotykami

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 12:10
Zadaniem prebiotyku jest stymulowanie wzrostu naturalnej mikroflory występującej w organizmie człowieka.
Audio

To od lat pole rywalizacji. Na etykietach płynów do kąpieli, szamponów czy kremów można znaleźć coraz nowsze składniki, w tym prebiotyki. Produkty je zawierające mają pomagać alergikom i osobom z problemami skóry. Anna Orzeł i Ewa Kwaśnik:

Mirosława Margula – specjalistka chemik z laboratorium Global Cosmed S.A.:  - Cały czas rozszerzamy gamę swoich produktów z zawartością prebiotyku. Kosmetyki z prebiotykami stworzono dla osób z problemami skóry. Zadaniem prebiotyku jest stymulowanie wzrostu naturalnej mikroflory występującej w organizmie człowieka. One działają wybiórczo, odtwarzają odpowiednie warunki do życia tym naturalnym bakteriom, natomiast hamują wzrost bakterii patogennych. Utrzymanie naturalnej równowagi flory bakteryjnej powoduje, że skóra powinna mieć zdrowszy wygląd, że nie wystąpią zaczerwienienia, skóra jest mniej podatna na niekorzystne procesy.

Michał Stepulak z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia
: - Prebiotyki mogą pomóc osobom z różnymi chorobowymi zmianami skóry. W przypadku dermatoz mogą być zastosowane w przypadku pielęgnacji skóry atopowej, skóry wykazującej skłonność powstawania zmian trądzikowych.

Mirosława Margula
: - Kosmetyki z prebiotykami działają inaczej niż tradycyjne. W innych kosmetykach, bez prebiotyków, sam proces mycia wymywa ze skóry naturalną florę bakteryjną, powodując, że ta równowaga zostaje zachwiana. Przez to skóra jest bardziej podatna na to, że zacznie się dziać coś niedobrego.

Prace nad linią kosmetyków z prebiotykami rozpoczęto dzięki środkom z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”. Za unijne pieniądze firma z Radomia zakupiła dodatkowy sprzęt do laboratorium. Między innymi przyrządy do pomiaru stanu nawilżenia skóry. Efekt to innowacyjne kosmetyki.

Mirosława Margula
: - Prebiotyki były stosowane w produktach przeciwtrądzikowych czy w szamponach przeciwłupieżowych, ale dodatkowo był jeszcze stosowany składnik antybakteryjny czy antyłupieżowy. My mamy tylko ten składnik i to on działa.

Michał Stepulak: - Produkty z prebiotykami  to nie nowy trend, ale uzupełnienie mody na naturalność i kosmetyki ekologiczne. Stosowanie prebiotyków w kosmetykach wzięło się z przemysłu spożywczego, z uwagi na pozytywne działanie na florę bakteryjną jelit. Wszystko zaczęło się od probiotyków, potem przyszły prebiotyki , które nie podlegają procesowi trawienia, a wpływają na pozytywny rozwój flory bakteryjnej jelita. To znalazło przełożenie na kosmetyki.

Na świecie prace nad kosmetykami z dodatkiem prebiotyków rozpoczęły się 16 lat temu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak