X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramat pszczół dramatem człowieka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 15:00
W Polsce gwałtownie zmniejsza się liczba uli oraz pasiek. Naukowcy szacują, że w ciągu każdej sekundy ginie w naszym kraju ponad 100 pszczół.
Audio

Dzięki pracy tych pożytecznych owadów powstaje wiele wartościowych środków, które mają już udowodnione znaczenie lecznicze, tj. miód, propolis, pyłek czy mleczko. Pszczoły to również zbawienie dla rolnictwa, gdyż zapylają większość kwiatów, z których później mamy owoce czy warzywa.

Dlaczego pszczoły giną? O wyjaśnienie poprosiliśmy kierownika Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Jerzego Wildego:

- Największym problemem jest nieskutecznie leczona warroza, powodowana przez Varroa destructor, pasożyta, który atakuje zarówno pszczoły dorosłe, jak i cały czerw pszczeli, w których się je rozmnaża. W dzisiejszych czasach pszczoły nie są w stanie wyżyć więcej niż 3-4 lata bez skutecznego leczenia przeciwko tej chorobie.

Dorosłe pszczoły atakuje również grzyb, który upośledza ich proces trawienia i w efekcie skraca im życie. Jak mówi prof. Jerzy Wilde, pszczołom szkodzą także neonikotynoidy, czyli środki nowej generacji stosowane do ochrony roślin i do zaprawiania nasion przed wysianiem. Wprawdzie nie trują pszczół bezpośrednio, ale upośledzają ich pamięć. Owad wylatuje z ula i nie potrafi do niego wrócić - po prostu zapomina drogę.

Największym naturalnym wrogiem pszczół są szerszenie. Pszczoły otaczają wroga, tworząc kulę i za pomocą szybkiego ruchu skrzydeł rozgrzewają powietrze do temperatury przekraczającej 47 stopni. Taka temperatura zazwyczaj wystarcza, żeby zabić intruza. Co ciekawe, odkryto to dopiero 3 lata temu.

Aby ratować pszczoły w Unii Europejskiej realizowanych jest kilkanaście programów. W Polsce na ten cel przeznaczono prawie 5 mln zł. O jednym z przykładów prowadzonej akcji edukacyjnej opowiada Aleksander Bołbot, zastępca dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego:

- Ostatnie badania wskazują na to, że Puszcza Białowieska jest ostoją dla bliko dwustu gatunków rodziny pszczołowatych. Chcemy pokazać, jak ważna jest ich ochrona. Planujemy stworzyć trzy barcie w pobliżu szlaków turystycznych, które będą przypominać o ścisłym związku człowieka z pszczołami.

(AK)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pszczele złoto

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2009 05:19
Produkty pszczele to jedne z najstarszych smakołyków i leków świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demokracja według pszczół

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 12:00
Prosta robotnica południowoafrykańskiej pszczoły może być matką królowej - i w dodatku nie potrzebuje do tego samca - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matematyka pszczół

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 07:15
Pszczoły opracowały taktykę w lataniu z na kolejne kwiatki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje w pasiekach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 13:07
Pszczoły jeszcze nie zasnęły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec pszczół oznacza koniec człowieka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 09:55
- Jeśli pszczoły znikną, człowiekowi pozostaną cztery lata życia – tak powiedział niegdyś Albert Einstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczelich rodzin jest coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 10:11
Jeśli zginą pszczoły, radykalnemu zmniejszeniu może ulec produkcja żywności. Rośliny owadopylne stanowią prawie 80%.
rozwiń zwiń