X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cukier może leczyć!

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 10:00
Instytut Chemii Organicznej PAN pracuje nad lekiem zbudowanym na cząsteczce węglowodanów.
Audio

Celem badań prowadzonych w Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk jest opracowanie metody syntezy związków biologicznie ważnych, w tym substancji czynnych leków, w oparciu o cukry.

- Cukry to inaczej węglowodany, czyli połączenie tak jakby węgla i wody. Wzór ogólny to Cn(H2O)n. Są związkami występującymi w naturze, produkowanymi przez rośliny – przypomina prof. Sławomir Jarosz, kierownik projektu. – Generalnie cukry naturalne nie działają leczniczo, możemy natomiast zrobić takie ich modyfikacje, żeby uzyskać tę pożądaną właściwość.

A zatem cukry i ich struktura chemiczna są szkieletem, który służy do budowania substancji czynnej – podstawy przyszłego leku. Nasz ekspert zaznacza jednak, że ta substancja chemiczna wcale nie musi przypominać cukru. Wykorzystuje się tylko samą jego cząsteczkę, rozbudowując ją, skracając lub przenosząc.

Leki budowane w oparciu o taką cukrową bazę mają szerokie zastosowanie terapeutyczne. Działają przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. Mogą również zapobiegać chorobom wynikającym z wadliwego metabolizmu.

- Cukry są metabolizowane przez enzymy, które znajdują się w każdym organizmie żywym – wyjaśnia gość Jedynki. – Jeżeli te enzymy działają poprawnie, to organizm jest zdrowy i funkcjonuje dobrze. Ale zdarzają się enzymy, które mają pewne wady i dają produkty metabolizmu uszkadzające organizm. Co wtedy można zrobić? Na pewno nie można go usunąć; można go natomiast zablokować, zneutralizować. Jeżeli w  miejsce cukru zwykłego, który jest rozpoznawany przez enzym, wstawimy modyfikację, to wtedy te związki bardzo podobne do cukru zwykłego są przez enzym rozpoznawane; enzym się do nich „przyczepia” i nie może się już metabolizować ani uwolnić.

Inny kierunek badań prowadzonych w Instytucie wiążę się z wielocukrami, czyli substancjami złożonymi z kilku cząsteczek cukru:

- Bardzo ważną grupą cukrów naturalnych jest cyklodekstryna, czyli cykliczny sześcio-, siedmio- lub ośmiowęglowy oligosacharyd, w którego wnętrzu można zatrzymać różne substancje zapachowe, smakowe. Na przykład substancje znajdujące się w czosnku, które mają silne własności lecznicze, można zaokludować, czyli umieścić w cząsteczce cyklodekstryny. Ten związek jest absolutnie bez zapachu i uwalnia się dopiero w organizmie.

Jak podkreśla prof. Jarosz, w cukrach tkwi niesamowity potencjał, ponieważ po pierwsze są bardzo tanie, po drugie charakteryzują się dużym zróżnicowaniem i po trzecie – są dostępne prawie w nieograniczonych ilościach.

Prace nad tym projektem w Instytucie Chemii Organicznej, finansowane dzięki środkom na naukę, będą prowadzone do 2014 roku.

Przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak