Priorytety polskiej prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 07:50
Zadania Polski na najbliższe pół roku.
Audio
Flagi państw Unii Europejskiej
Flagi państw Unii EuropejskiejFoto: European Parliament - Audiovisual Unit

Na pierwsze miejsce wysuwają się kwestie gospodarcze. Polska chce dokończyć budowę jednolitego rynku wewnętrznego. Planuje usunąć bariery utrudniające życie europejczykom i utrudniające działalność przedsiębiorcom. - Chcielibyśmy skupić się na agendzie pro wzrostowej, żeby dyskutować o tym, jak tworzyć warunki dla lepszego wzrostu gospodarczego w  Unii Europejskiej, jak tworzyć nowe miejsca pracy - tłumaczy Mikołaj Dowgielewicz, minister ds. europejskich.

Podczas  prezydencji Polska rozpocznie  także negocjacje wieloletnio budżetu Unii Europejskiej. - W tej chwili jesteśmy największym beneficjentem z tego budżetu, wiadomo, że te negocjacje będą skomplikowane i bardzo trudne – uważa minister.

Poza tym ważną kwestią jest poprawa relacji z państwami zza wschodniej granicy. Podczas polskiego przewodnictwa  zaplanowano spotkania ministerialne, a także szczyt z udziałem przywódców krajów Partnerstwa Wschodniego - Mamy nadzieję, że wyślemy ze strony Unii do tych krajów pozytywny sygnał zaangażowanie i zainteresowani – wyjaśnia Dowgielewicz.

W polityce energetycznej Polska chce skupić się na uregulowaniu relacji z dostawcami surowców. Jeśli chodzi o obronność to zamierza na razie wzmocnić wojskowe i cywilne zdolności Unii europejskiej, gdyż pomysł, aby powstało jedno dowództwo cywilno-wojskowe Wspólnoty będzie trudne do wykonania, ponieważ nie ma na to zgody wśród krajów członkowskich.

(mb)

Aby wysłuchać całej relacji Beaty Płomeckiej, wystarczy wybrać "Priorytety polskiej prezydencji" w boksie "Posłuchaj" w ramce po parwe stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet UE: 133 miliardy euro - takie są plany Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 12:56
Prawie 133 miliardy euro - Komisja Europejska chce, by tyle wynosił unijny budżet na przyszły rok. To oznacza wzrost wydatków o 4,9 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnictwo - obowiązki kraju kierującego pracami

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 07:50
Przewodnictwo w Unii Europejskiej oznacza, że Polska na pół roku przejmuje stery i będzie decydować o tym, co dzieje się we Wspólnocie.
rozwiń zwiń