X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawska reprywatyzacja. Oskar Hejka: wypłata odszkodowań oznaczałaby jej uznanie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:25
– Gdyby ekipa, która obecnie rządzi w stolicy, wypłaciła odszkodowania za tzw. dziką reprywatyzację, to przyznałaby się, że do niej doszło – powiedział Oskar Hejka, były radny m. st. Warszawy. W Polskim Radiu 24 rozmowa o procederze bezprawnego przejmowania warszawskich kamienic.
Audio
  • 24.01.19 Oskar Hejka: „Gdyby ekipa, która obecnie rządzi stolicą, wypłaciła odszkodowania za reprywatyzację to przyznałaby, że do niej doszło (…)”.
Oskar Hejka
Oskar HejkaFoto: MR

Sprawą tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie zajmuje się specjalnie powołana komisja weryfikacyjna. W toku swoich prac orzekła, że ci, którzy zostali pozbawieni dachu nad głową, mają otrzymać rekompensaty pochodzące ze specjalnego funduszu, na który składają się ci, którzy zarobili na całym procesie.

Za powyższym rozwiązaniem głosował również Paweł Rabiej, do niedawna członek komisji. Obecnie wiceprezydent Warszawy twierdzi jednak, że należy utrzymać zaskarżenie tych odszkodowań, czyli ich nie wypłacać.

– Sytuację tę można skwitować powiedzeniem, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Mimo to osoby pokrzywdzenie przez bandyckie działania, także urzędników miejskich, składają wnioski wraz z dowodami o wypłatę odszkodowań i zadośćuczynień. Nieprawdą jest to, co twierdził od początku warszawski Ratusz, że nie są one udokumentowane. Mieszkańcy bardzo dobrze to poświadczają. Ratusz skarży się do sądu i twierdzi, że to on, a nie komisja weryfikacyjna, powinien decydować o tym, czy wypłacać odszkodowania – dodał Oskar Hejka.

Gość Polskiego Radia 24 ma nadzieję, że sąd, podobnie jak członkowie komisji weryfikacyjnej, zdecyduje o przyznaniu zadośćuczynień poszkodowanym. W przeciwnym razie miejscy urzędnicy mogą w przyszłości narazić budżet Warszawy na straty. – Może okazać się, że za jakiś czas będzie konieczność uregulowania tych należności i to wraz z odsetkami za zwłokę. Te zobowiązania będzie musiał pokryć budżet stolicy, a nie wspomniany fundusz – wskazał.

W 2011 roku zamordowano Jolantę Brzeską, działaczkę społeczną zaangażowaną w obronę eksmitowanych lokatorów. Jej śmierć nie została wyjaśniona. Towarzyszyło jej dużo dziwnych okoliczności. Prokuratura brała pod uwagę motyw porachunków właścicieli lokali i kamieniczników.

– Śledztwo, w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, od samego początku było prowadzone w sposób skandaliczny. Prokuratura a priori założyła, że popełniła samobójstwo. Są osoby, które w jakiś sposób niewątpliwie zyskały na tym, że pani Jolanta nie będzie już stawać w sądach i "szarpać" się z tymi ludźmi – zaznaczył Oskar Hejka.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 10.38

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Podsumowanie roku działalności

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 14:19
– Ważne, że udało się wstrzymać reprywatyzację w Warszawie oraz nagłośnić przypadki patologicznej grabieży mienia należącego do miasta – podkreślił Piotr Ciszewski, prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. W sobotę odbyła się konferencja prasowa członków Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, którzy podsumowali roczny okres swojej pracy. W Polskim Radiu 24 również komentarz Jana Popławskiego (Miasto Jest Nasze).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o reprywatyzacji: mieli "prawo do bankructwa", to bezprawne wzbogacenie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 16:52
- Jeśli ktoś jest bankrutem w 1945 roku, później te nieruchomości są odbudowywane i on odzyskuje to bez obciążeń hipotecznych w roku 2010, to jest to jakąś aberracją – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Luterek, ekspert ds. reprywatyzacji.
rozwiń zwiń