Wiceszef MSZ: weryfikujemy informacje o stanie zdrowia Ramana Pratasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 19:45
"Potwierdzam, że do MSZ dotarły informacje o poważnym zagrożeniu zdrowia Ramana Pratasiewicza, zatrzymanego przez białoruskie służby po porwaniu polskiego samolotu. Weryfikujemy je, mamy nadzieję, że się nie potwierdzą" - napisał na Twitterze wiceszef dyplomacji Paweł Jabłoński. Białoruskie MSW zaprzecza, jakoby działacz wylądował w szpitalu.
Raman Pratasiewicz
Raman PratasiewiczFoto: STRINGER / Reuters / Forum

mid-epa09223072_2 (1).jpg
Zatrzymanie białoruskiego blogera. Szef polskiego MSZ rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską

Telewizja Biełsat poinformowała, że 26-letni dziennikarz znajduje się w stanie krytycznym w jednym z mińskich szpitali. Informacje potwierdziła stacji jego matka. Dodała, że jej syn miał kłopoty z sercem i nie wykluczyła, że mógł dostać ataku serca.

"Potwierdzam, że do MSZ dotarły informacje o poważnym zagrożeniu zdrowia Ramana Pratasiewicza, zatrzymanego przez białoruskie służby po porwaniu polskiego samolotu. Weryfikujemy je, mamy nadzieję, że się nie potwierdzą. Pilnie potrzebna solidarna, zdecydowana reakcja całej UE" - napisał na Twitterze wiceszef dyplomacji Paweł Jabłoński.

Białoruskie MSW zaprzecza

Raman Pratasiewicz znajduje się w mińskim areszcie śledczym nr 1 i nie skarżył się na stan zdrowia – oświadczyła z kolei służba prasowa MSW Białorusi. Informacje o hospitalizacji działacza, jak przekazano, "nie są zgodne z prawdą".

Doniesienie dot. opozycjonisty pochodziły od jego matki, Natalli Pratasiewicz, która z kolei powołała się na "osoby z kręgów medycznych". Natalia Pratasiewicz powiedziała, że jej syn w istocie cierpi na problemy z sercem, przez co informacja ta wydawała jej się prawdopodobna.

Szef MSZ rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Szef MSZ zadeklarował, że Polska jest zdeterminowana, jeśli chodzi o uwolnienie zatrzymanego na Białorusi blogera i dysydenta Ramana Pratasiewicza.

Minister spraw zagranicznych napisał na Twitterze, że w czasie rozmowy telefonicznej ze Swiatłaną Cichanouską potępił akt terroryzmu państwowego popełnionego przez białoruskie władze i wyraził solidarność z Białorusinami, którzy dążą do demokracji.

W niedzielę, z powodu rzekomej obecności ładunku bombowego na pokładzie, do lądowania w Mińsku został zmuszony zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair, lecący na trasie Ateny-Wilno. Na miejscu aresztowano Ramana Pratasiewicza.


 

ms

Czytaj także

"Ostrzeżenie dla Cichanouskiej". Białoruski opozycjonista o zatrzymaniu blogera w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:00
"To, co się przydarzyło blogerowi, wygląda na ostrzeżenia dla Swiatłany Cichanouskiej - teraz on został zatrzymany jutro możesz to być Ty" - napisał opozycyjny polityk Franak Wiaczorka w komentarzu do przechwycenia rejsowego samolotu z Aten do Wilna, cytowanym przez białoruskie media.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymanie samolotu w Mińsku. Wizz Air nadkłada drogi i omija białoruską przestrzeń powietrzną

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 14:00
Samoloty linii Wizz Air latające z Kijowa do Tallina omijają przestrzeń powietrzną Białorusi. Podobną praktykę wprowadziły łotewskie linie Air Baltic. Ma to związek z wymuszeniem lądowania w Mińsku maszyny, która leciała z Aten do Wilna. Celem tych działań było aresztowanie przez białoruskie władze opozycyjnego działacza Ramana Pratasiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powietrzne piractwo". Dr Raubo o zatrzymaniu samolotu Ryanair

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 14:22
 - Akceptacja ryzyka w operacjach specjalnych po stronie rosyjskiej i białoruskiej jest wyższa niż w innych państwach świata. Dochodzi do ataków, powietrznego piractwa i wykorzystywania standardów bezpieczeństwa, które ustanowiono w innych celach. Mamy testowanie możliwości Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, analityk portalu Defence24.pl).
rozwiń zwiń