1 zł odszkodowania za śmierć dziecka. Prezes NFZ: to przykład skrajny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 09:28
- Kwestia zwyczajów w zakresie odszkodowań i szkód medycznych się modyfikuje. Mamy przykład skrajny, ale w ostatnim czasie padło też orzeczenie z najwyższym odszkodowaniem w Polsce - powiedziała w Jedynce Agnieszka Pachciarz.
Audio
  • Agnieszka Pachciarz o wycenie świadczeń medycznych i odszkodowaniach za błąd lekarski (Sygnały dnia/Jedynka)
Agnieszka Pachciarz
Agnieszka PachciarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Szpital na Dolnym Śląsku, który doprowadził do śmierci dziecka, zaproponował rodzicom 1 zł odszkodowania. Inne za trwały uszczerbek na zdrowiu oferują po 1 tys. zł. Szefowa Narodowego Funduszu Zdrowia zaznaczyła w radiowej Jedynce, że "relacje szpital-pacjent i potencjalne roszczenia są poza kompetencjami Funduszu". - Obserwujemy oczywiście zmiany po wprowadzeniu przepisu o komisjach przy urzędach wojewódzkich. Sytuacja się zmienia - powiedziała Agnieszka Pachciarz.

W "Sygnałach dnia" powiedziała, że wszystkie kontrakty ze szpitalami na następny rok zostały już zawarte. - Rozmowy były trudniejsze o tyle, że po raz pierwszy od 2002 roku mamy tyle samo pieniędzy na kolejny rok, co w poprzednim - powiedziała w Jedynce Agnieszka Pachciarz i dodała, że pieniędzy będzie więcej jeśli do systemu wpłynie w 2014 roku więcej składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie liczy jednak na to.

Agnieszka Pachciarz dodała, że mimo podobnych pieniędzy nie wszystkie szpitale otrzymały identyczne, co w roku minionym, kontrakty. - Przeprowadzamy analizę i ocenę świadczeniodawców. Tym, którzy wykonują więcej świadczeń w specjalistyce, dodawaliśmy pieniędzy, a tam, gdzie zakres i ilość świadczeń pozostawały cokolwiek do życzenia, prowadziliśmy rozmowy - wyjaśniła. NFZ przeprowadził także szczegółową analizę wyceny świadczeń medycznych.

Agnieszka Pachciarz wyjaśniła także w radiowej Jedynce kto pokrywa koszty leczenia osób, których system eWUŚ nie identyfikuje jako ubezpieczonych. Podkreśliła również, że konieczna jest dyskusja o podniesieniu przychodów Funduszu, ale nie tylko w efekcie podniesienia składki zdrowotnej. - Powinniśmy dążyć do tego, by przekroczyć 5 proc. PKB wydatków na zdrowie - powiedziała.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Bolesław Piecha: NFZ włóczy ministra zdrowia po sądach

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:00
- To niedopuszczalne, by biurokratyczny organ taki jak Narodowy Fundusz Zdrowia, pozywał ministerstwo - powiedział w radiowej Jedynce były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hurtownicy ostrzegają: zapasy leków są coraz mniejsze

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 13:17
- Marża hurtowa powinna pokrywać koszty przechowywania zapasów leków - mówił w Jedynce Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych. Jego zdaniem marżę zmniejszono "radykalnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie szpitale podpisały kontrakty z NFZ

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 20:37
Negocjacje były trudne, ale osiągnięto porozumienie. Szpitale zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy na leczenie w 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klinika "Budzik" uratowana. Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 18:35
- Zastanawiam się, czy gdyby nie chodziło o coś tak głośnego, ale równie potrzebnego i gdyby nie stała za tym osoba tak znana jak Ewa Błaszczyk, to czy rzeczywiście byłby happy end - mówił w Jedynce Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.
rozwiń zwiń