Zmiany w waloryzacji emerytur? Prof. Balcerowicz: to propaganda

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 09:34
- Propozycja ministra pracy o waloryzacji rent i emerytur to propagandowa zagrywka na nowy rok. Proszę nie reagować na hasła - mówił prof. Leszek Balcerowicz w radiowej Jedynce.
Audio
  • Zmiany w waloryzacji emerytur? Prof. Balcerowicz: to propaganda (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Leszek Balcerowicz
Prof. Leszek BalcerowiczFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Władysław Kosiniak-Kamysz uznał za interesujący pomysł, aby waloryzować emerytury i renty wszystkim o inflację, a tylko tym najbiedniejszym o inflację i dodatkowo o realny wzrost płac.

Gość "Sygnałów dnia” powiedział, że w większości krajów świata występuje waloryzacja inflacją. - Proszę nie reagować na hasła. Politycy chcieliby, żebyśmy dyskutowali na postawie etykietek i haseł, a tymczasem tu chodzi o liczby, chodzi o miliony osób - mówił prof. Balcerowicz.

Ekonomista uważa, że jeżeli zlikwiduje się drugi filar, to emerytury będą totalnie upolitycznione. - ZUS nie gromadzi pieniędzy tylko wypłaca, to co politycy zapiszą w ustawach. To jest pole dla różnych obietnic i dyskusji. W przypadku emerytur, które polegają na oszczędności, to politycy nie mają wiele do popisu - zauważył.

Prof. Balcerowicz odniósł się także do podpisanej przez prezydenta ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. - Politycy w Polsce nagminnie łamią konstytucję. Proponują rozwiązania, o których z góry wiadomo, że naruszają lub mogą naruszać konstytucję. (…) To nie jest specyfika demokracji, w bardziej dojrzałych krajach tego nie ma - powiedział.

Gość radiowej Jedynki uważa, że w sprawie OFE nie wystarczą zapewnienia premiera, że wszystko jest w porządku, bo to nie jest dyskusja. - Nie spotkałem się ze strony premiera, żeby odniósł się do zastrzeżeń ekonomistów - dodał.

Prof. Balcerowicz uważa, że od prezydenta należy wymagać uzasadnienia dlaczego podpisał ustawę o OFE. - Sięganie po środki zgromadzone w funduszach emerytalnych jest lekarstwem gorszym od choroby, a budżet jest w daleko lepszym stanie niż to teraz się głosi - dodał.

Ustawa o OFE do TK

Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o podpisaniu ustawy dotyczącej OFE, ale w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Profesor Balcerowicz wspomniał również o sytuacji gospodarczej przed 25 laty, kiedy wprowadzano w życie reformę gospodarczą nazwaną później jego imieniem. Ostatni rok rządów komunistycznych doprowadzil do wybuchu inflacji, którą przede wszystkim trzeba było opanować.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

to

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prof. Jerzy Stępień: ustawa o OFE jest sprzeczna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 21:10
Gdyby prezydent Bronisław Komorowski nie podpisał ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych to nie weszła by ona do naszego systemu prawnego. A wejść nie powinna bo jest zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia sprzeczna z naszą ustawą zasadniczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balcerowicz kontra Tusk. Ostre starcie o OFE

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 20:11
To lekarstwo gorsze od choroby - tak prof. Leszek Balcerowicz mówi o zmianach w OFE. Premier Donald Tusk utrzymuje, że wprowadzone przez jego rząd rozwiązania ustabilizują system emerytalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Nałęcz: decyzja ws. OFE była najtrudniejszą w prezydenturze Bronisława Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 08:06
- Prezydent nie twierdzi, że to było rozwiązanie optymalne, nie ukrywa, że musiał w tej sprawie wybierać mniejsze zło, nie ukrywał też wątpliwości - mówił w Jedynce prof. Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Orłowski: rok 2014 to jeszcze nie raj, ale będzie łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 13:58
- Przyszły rok w gospodarce nie powinien być tragiczny. Póki co wydaje się, że w strefie euro następuje stabilizacja, nasza gospodarka przyśpiesza – prognozował w Jedynce prof. Witold Orłowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Balcerowicz o decyzji prezydenta ws. OFE

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 15:52
Gościem czwartkowych "Sygnałów dnia" będzie prof. Leszek Balcerowicz.
rozwiń zwiń