II Festiwal Morsowania. Organizatorzy: przyjechało ponad 700 morsów!

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 09:06
W Kołobrzegu rozpoczął się w piątek II Światowy Festiwal Morsowania. O zaletach kąpieli w lodowatej wodzie opowiadali w "Sygnałach dnia" Anna Sawicka i Łukasz Zięba z Klubu Morsów w Kołobrzegu.
Audio
  • Anna Sawicka i Łukasz Zięba z Klubu Morsów w Kołobrzegu o zaletach morsowania (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Morsy szykują się do bicia rekordu Guinessa, a lekarze zalecają ostrożność - relacja Jarosława Banasia (Sygnały dnia/Jedynka)
Morsy tradycyjnie przywitały Nowy Rok 2014 wspólną kąpielą w Bałtyku przy plaży w gdańskim Jelitkowie
Morsy tradycyjnie przywitały Nowy Rok 2014 wspólną kąpielą w Bałtyku przy plaży w gdańskim JelitkowieFoto: PAP/Adam Warżawa

- Morsowanie jest bardzo zdrowe dla ducha i dla ciała, pobudzające endorfiny szczęścia, które tak bardzo pomagają nam w życiu codziennym w zmaganiu się z trudnościami. Gorąco zachęcamy  nieprzekonanych. Ci przekonani po pierwszym wejściu do wody zostali wchłonięci przez pasję jaką jest morsowanie - powiedział Łukasz Zięba, sekretarz Klubu Morsów w Kołobrzegu.

Jak dodał, podczas rozpoczętego w piątek II Światowego Festiwalu Morsowania przez pryzmat nauki przekazywano wiedzę o wpływie morsowania na organizm ludzki. Ciekawostką była wizyta Wima Hofa znanego pod pseudonimem Iceman, czyli człowiek lodu. Poprzez termoregulację i kontrolę organizmu dokonuje on rzeczy niezwykłych. Jest zdobywcą kilkunastu rekordów Guinessa związanych z kąpielami w lodowatej wodzie. Uczestniczył też w wyprawie na szczyt Kilimandżaro ubrany tylko w szorty i buty.

Festiwal Morsowania trwa do 6 stycznia. Do Kołobrzegu zjechało już ponad 700 morsów z różnych stron świata. W sobotę odbędzie się chrzest morsów, a także Bieg Icemana. Na odcinku 5 km panowie będą biegli w szortach, a panie w strojach kąpielowych.

Anna Sawicka, wiceprezes Klubu Morsów w Kołobrzegu mówiła w radiowej Jedynce o bezpiecznym morsowaniu w kontekście tragedii jaka wydarzyła się w Nowy Rok w Gdańsku. Po tradycyjnej noworocznej kąpieli morsów jeden z jej uczestników zmarł.

- Nie można wejść nieprzygotowanym do wody. Potrzebna jest rozgrzewka, czyli wydobycie ciepła z wnętrza organizmu. Po wyjściu również trzeba się rozgrzać. To jest podstawa, żeby było bezpiecznie - wyjaśniła.

Dodała, że w morsowaniu nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Do Klubu należą zarówno rodziny z trzyletnimi dziećmi, jak i osoby po sześćdziesiątce.

W niedzielę podczas Festiwalu będzie miało miejsce bicie rekordu Guinnessa w morsowaniu. Kołobrzeskie morsy wezmą też udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 12 stycznia. Będą się kąpać w basenie z lodem obok ratusza w Kołobrzegu.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

bk

Zobacz więcej na temat: Bałtyk Kołobrzeg zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Morsy nie odmówią kąpieli nawet przy mrozie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 16:37
Pomimo pogody, zapowiedziana na niedzielę VI Kąpiel dla Odważnych odbędzie się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: morsy przeciągnęły smoka przez Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2013 16:17
Mimo kry na Wiśle bezpiecznie odbyła się w Krakowie akcja "Przeciągania smoka".
rozwiń zwiń