Już w niedzielę 22. finał WOŚP. Licytacja serduszka w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 11:32
Na ratunek! - to hasło 22. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja Jurka Owsiaka chce wspomóc dziecięce oddziały ratunkowe w całym kraju, ale także planuje zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla polskiej geriatrii. Już w najbliższą niedzielę zagra największa orkiestra dobrych serc.
Audio
  • Przygotowania do 22. finału WOŚP (Sygnały dnia/Jedynka)
Jerzy Owsiak
Jerzy OwsiakFoto: PAP/Andrzej Grygiel

- Na ratunek!, czyli wsparcie dziecięcej medycyny ratunkowej, to temat bardzo szeroki, bo i problem bardzo poważny - mówi prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka. Podkreśla, że 1,5-2 tysiące dzieci ginie rocznie z powodu różnego rodzaju urazów. Kilkanaście tysięcy ma trwałe następstwa urazów. Aby ograniczyć te liczby potrzebna jest doskonała organizacja systemu niesienia pomocy, ale wsparta najnowocześniejszym sprzętem. - Jeśli skróci się drogę między miejscem zdarzenia a miejscem uzyskaniem optymalnej pomocy, to możemy uniknąć zarówno wielu zgonów, jak i wielu trwałych następstw - wyjaśnia lekarz.
Prof. Bogdan Maruszewski z CZD podkreśla, że każdy ośrodek musi być wyposażony w nowoczesny tomograf komputerowy, pozwalający ocenić skutki urazów wielonarządowych u dzieci. Potrzebne są również rentgeny przyłóżkowe, stacje diagnostyczne, skanery, które pozwalają sprawdzić, jakie są najważniejsze problemy dziecka - ofiary wypadku.
Ratunku potrzebuje również polska geriatria. W ubiegłym roku WOŚP zbierała pieniądze na potrzeby osób starszych, ale nadal potrzeby są ogromne. Jerzy Owsiak deklaruje, że jeżeli powstanie nowy oddział geriatryczny, a powinno takich powstać kilkanaście, to Fundacja WOŚP natychmiast wyposaży go w standardowy sprzęt. - To są łóżka, to są aparaty USG, sprzęt rehabilitacyjny, pompy infuzyjne, kardiomonitory. Sprzęt, który świetnie się sprawdza na tych oddziałach - precyzuje szef Orkiestry.
Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspiera oczywiście Pierwszy Program Polskiego Radia. W niedzielę, przez cały dzień będziemy wspierać i relacjonować zbiórkę pieniędzy, także na naszej antenie odbędzie się licytacja złotego serduszka z numerem "22", bo przed nami 22. finał Orkiestry.

Przygotowała Dorota Świerczyńska.

(ag)

Czytaj także

Jerzy Owsiak zabiera szpitalowi sprzęt WOŚP

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 17:12
WOŚP odebrał szpitalowi w Pszczynie sprzęt rozdany po tegorocznym finale, w którym zbierano pieniądze na potrzeby seniorów i noworodków. Jerzy Owsiak wyjaśnia w radiowej Jedynce, dlaczego Orkiestra zdecydowała się na takie drastyczne posunięcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owsiak: od 10 lat badamy słuch noworodków

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 18:37
- W ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków przebadaliśmy już 4 006 374 dzieci - powiedział w Jedynce Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Owsiak spotyka Nelsona Mandelę

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 14:15
- Uścisk dłoni Nelsona Mandeli pamiętam po dziś dzień. To był człowiek, który cały czas się uśmiechał, tak jakby słyszał w głowie jakąś radosną muzykę - mówił w Jedynce Jerzy Owsiak o zmarłym niedawno legendarnym przywódcy RPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc wobec dzieci. Owsiak: mamy prawo mówić o tym głośno

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 19:39
- To powinien być nasz temat codzienny, nie tylko wtedy, gdy się wydarzyła tragedia - powiedział w radiowej Jedynce szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. Wraz z Mirosławą Kątną wziął udział w debacie nt. zapobiegania przemocy.
rozwiń zwiń