Przesyłki sądowe po nowemu. Wezwanie odbierzemy w... kwiaciarni

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 09:11
- Mamy w tym momencie uwolniony rynek pocztowy, na którym różne podmioty mogą działać - tak o zmianach w doręczaniu przesyłek mówił w radiowej Jedynce Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Audio
  • Wojciech Wiewiórowski o zmianach w przesyłkach sądowych (Sygnały dnia/Jedynka)
Wojciech Wiewiórowski
Wojciech WiewiórowskiFoto: PR/W. Kusiński

Od 1 stycznia 2014 roku weszły zmiany w komunikacji między sądami i prokuratorami a petentami. Polska Grupa Pocztowa, która wygrała przetarg na dostarczanie przesyłek z sądów powszechnych oraz prokuratur, ucieka się do nowatorskich i nieco zaskakujących metod. Przesyłki będziemy mogli bowiem odbierać m.in. w kwiaciarni, czy kiosku.

- Mamy w tym momencie uwolniony rynek pocztowy, na którym różne podmioty mogą działać. To, że jeden działa poprzez sieć placówek własnych, a jeden przez sieć placówek, które są jego agentami w terenie, nie może powodować, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych będzie podchodził do nich inaczej. Z jednej strony nie będzie dyskryminował faktu, że to nie ktoś, kto nazywa się Poczta Polska, ale z drugiej strony będzie stawiał te same wymagania - wyjaśnił Wojciech Wiewiórowski .

Gość "Sygnałów dnia" dodał, że nie ma różnicy między panią z poczty, a panią z kwiaciarni. - Obie te osoby mają często w ręku dokumenty wrażliwe dla nas, są częścią społeczności lokalnej. Natomiast ta osoba jest oczywiście poddana pewnej tajemnicy zawodowej, jaka wynika z tego, jaką funkcję zawodową sprawuje - podkreślił ekspert.

>>>Zapis całej rozmowy

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dodał, że jesteśmy po prostu przyzwyczajeni do tego, że urzędnik pocztowy to "urzędnik". - To nie do końca prawda. Tak naprawdę są to pewnego rodzaju stereotypy, które wynieśliśmy sprzed wielu lat, kiedy urzędnik pocztowy występował zawsze w mundurze i już sam fakt tego powodował, że traktowaliśmy go jako urzędnika, jako funkcjonariusza. W tym momencie kwiaciarnię, czy kiosk również trzeba traktować jako przedsiębiorstwo pocztowe - zaznaczył Wiewiórowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

mr

Czytaj także

Policja, pracownik poczty, a nawet barman - oni mogą nas wylegitymować

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 11:53
- Jest wiele sytuacji, kiedy nasza identyfikacja jest konieczna, a jej możliwość wypływa z przepisów prawa – mówiła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy GIODO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradzież tożsamości. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:34
Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO) mówił w radiowej Jedynce, że coraz więcej Polaków pada ofiarą kradzieży tożsamości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIODO: monitoring w Polsce to wolna amerykanka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:20
- Jest kilka uregulowanych wysp, jak np. imprezy masowe. Nie ma jednak ustawy, która regulowałaby wszystkie rodzaje monitoringu wizyjnego - powiedział w radiowej Jedynce Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń