38. Bieg Piastów. Realizowanie rzeczy niemożliwych jest tu na porządku dziennym

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 10:37
Wszelkimi możliwymi narzędziami i sposobami ekipa Biegu Piastów utrzymuje trasy narciarskie. - Z 9 dni Festiwalu Narciarstwa Biegowego odwołaliśmy tylko jeden start. Świadczy to o tym, że Julian Gozdowski wiedział co robi, gdy 40 lat temu wybierał Polanę Jakuszycką - powiedział w Jedynce komandor biegu Dariusz Serafin.
Audio
  • Julian Gozdowski o zmianach i przebiegu konkursów 38. Biegu Piastów (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) o 38. Biegu Piastów (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin o walce z pogodą i odbywających się biegach (Sygnały dnia/Jedynka)
Julian Gozdowski (C), Daniel Wydrych (L) i Krzysztof Grzesiowski na Polanie Jakuszyckiej. Trwa 38. Bieg Piastów
Julian Gozdowski (C), Daniel Wydrych (L) i Krzysztof Grzesiowski na Polanie Jakuszyckiej. Trwa 38. Bieg PiastówFoto: Polskie Radio

Dziś w biegu na 50 km - który z uwagi na warunki pogodowe został skrócony do 8 628 m - stylem klasycznym startuje około tysiąca zawodników. Trudne warunki pogodowe wymagają nie tylko doskonałego przygotowania technicznego sprzętu, ale i determinacji zawodników. - To jest najgorszy bieg i najładniejszy, najbrzydszy i najpiękniejszy , dlatego że ludzie pokazali co znaczy przywiązanie do wydarzenia. I ten bieg jest wydarzeniem, spotkaniem tych, którzy są prawdziwymi właścicielami Biegu Piastów - mówił  Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Mimo że dystans został skrócony, to główny konkurs Biegu Piastów kwalifikowany jest do Worldloppet, czyli Światowej Ligi Biegów Długodystansowych. - Takich biegów jest szesnaście, a zawodnicy muszą zdobyć dziesięć pieczątek ze świata, by mogli otrzymać medal Worldloppet Masters - wyjaśnił w "Sygnałach dnia".

38. Bieg Piastów - relacje w Jedynce >>>

Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin podkreślał, że nocą przed sobotnim startem niektórzy nie zmrużyli oka. - Nie używamy tu żadnych armatek, śnieg jest naturalny, zwozimy go z wyższych partii - mówił w rozmowie z Danielem Wydrychem i Krzysztofem Grzesiowskim. Podkreślił, że nikt na Polanie nie zadawał sobie pytania czy odwołać zawody, a jedynie "jak to zrobić".

>>>Zapis rozmowy z Dariuszem Serafinem

Jak wyjaśnili pracownicy Polany Jakuszyckiej, do utrzymywania tras używają "łopat, scyzoryków, łyżek, rąk, wszystkiego, co mają". Brak śniegu pokrzyżował plany nie tylko organizatorom Biegu Piastów. Także Czechy i Estonia odwołały biegi długodystansowe, a wiele z pozostałych zostało bardzo skróconych. Ale jak zaznacza prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów z dwojga złego gorszy jest nadmiar śniegu, który trzeba usuwać. Najważniejsze, że biegi się odbywają! - Mamy taki zwyczaj, że na dwie minuty przed startem Biegu Piastów jest całkowita cisza, by można było słyszeć śpiew biegowych nart - mówił przed sobotnimi startami Julian Gozdowski.

Naprawa
Naprawa tras na Polanie Jakuszyckiej Fot. Polskie Radio

W jakich okolicznościach Julian Gozdowski usłyszał od szwedzkiej królowej "To jest Polska" i gdzie wystąpił w czapce z nutrii?

>>>Zapis rozmowy z Julianem Gozdowskim

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
A-marek22152014-03-01 18:45 Zgłoś
OGROMNE GRATULACJE dla p. Juliana Gozdowskiego i całego zespołu za to, że bieg mógł odbyć się w tak trudnych warunkach. To WIELKA SPRAWA. Wspaniała praca - popularyzowanie narciarstwa biegowego. Dzięki Waszej pracy wzrasta zainteresowanie narciarstwem biegowym. Czuję to jako prowadzący sklep z nartami biegowymi - Biegówki - Lepsza Strona Zimy w Warszawie

Czytaj także

Polana Jakuszycka to fajne miejsce do biegania

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 09:27
W gmach Sejmu w południe zostanie otwarta wystawa Góry Izerskie - Polana Jakuszycka. Trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze 30 lat temu były tam jedynie łyse połacie gór. - Nie było drzew, nie było zwierząt, a i ludzi było niewielu - mówią goście Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polana Jakuszycka podbija Sejm. "Odnajdujemy polskie perełki"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 14:04
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz otworzyła w Sejmie wystawę fotografii "Góry Izerskie - Polana Jakuszycka" zorganizowaną przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny wraz z nadleśnictwem Świeradów. Zdaniem Juliana Gozdowskiego, komandora Biegu Piastów, to dobra okazja dla promocji regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg Piastów 2014 z Radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 11:00
W Jakuszycach w piątek rozpocznie się największy narciarski bieg masowy w Polsce, czyli 38. Bieg Piastów. Kilka tysięcy tysięcy osób będzie w ciągu trzech dni fetować święto nart w Górach Izerskich. Radiowa Jedynka jak co roku będzie relacjonowała zmagania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

38. Bieg Piastów. Takiej zimy nie pamięta nawet zwycięzca pierwszej edycji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 11:18
Mimo braku śniegu około tysiąca narciarzy wystartowało w piątek w biegu na 8 km stylem klasycznym. - Jak udało się te 8 kilometrów utrzymać, to temat na oddzielną rozmowę. Tegoroczny Bieg Piastów to raczej narciarstwo rekreacyjne, a nie wyczyn - donoszą dziennikarze radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

38. Bieg Piastów. Koronny dystans skrócony, ale mimo to niepewny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 16:58
Nie tradycyjne 50 km, a 10 km wyniesie dystans najważniejszego biegu w ramach 38. Biegu Piastów. - Musiał zostać skrócony ze względów pogodowych. Mam nadzieję, że uda się rozegrać chociaż tyle - mówił w Jedynce Marek Operacz, kierownik tras podczas tegorocznej imprezy na Polanie Jakuszyckiej.
rozwiń zwiń