Prezydent Turcji: nie chcemy dalszej eskalacji wydarzeń na Krymie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:49
- Problem powinien zostać rozwiązany z poszanowaniem integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy. Z drugiej strony trzeba pamiętać o gwarancjach wolności dla wyznawców innych religii i różnego pochodzenia – mówił Abdullah Gül w radiowej Jedynce.
Audio
  • Abdullah Gül o sytuacji na Ukrainie i relacjach polsko-tureckich (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Tatarzy na Krymie liczą na wsparcie Turcji - relacja Krzysztofa Renika (Sygnały dnia/Jedynka)
Abdullah Gl
Abdullah GülFoto: PAP/EPA/Laszlo Beliczay

Prezydent Turcji powiedział w radiowej Jedynce, że jego kraj przykłada dużą wagę do wydarzeń na Ukrainie, która jest "partnerem strategicznym”.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

- Krym jest republiką autonomiczną w ramach Ukrainy, a obecność tam muzułmanów, czyli krymskich Tatarów, czyni ten półwysep ważnym dla nas pod tym względem. Nie chcemy dalszej eskalacji wydarzeń na Krymie oraz aby doszło do jakiegokolwiek oderwania się regionu Krymu od Ukrainy – powiedział Abdullah Gül w "Sygnałach dnia".
Jego zdaniem wydarzenia na Krymie pokazują, że Unia Europejska ma problem z zaprowadzeniem "stabilizacji i bezpieczeństwa we Wspólnocie i na całym kontynencie europejskim”. – To odnosi się także do regionu Morza Czarnego, dlatego wszystkie strony zaangażowane w ten proces powinny działać spokojnie, ze zdrowym rozsądkiem i zgodnie z prawem międzynarodowym, aby znaleźć rozwiązanie – mówił w rozmowie z Michałem Żakowskim.
Dodał, że minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutogl spotkał się z politykami w Kijowie oraz Tatarami na Krymie. - Turcja jest członkiem NATO, więc wiadomo dokładnie kto jest naszym sojusznikiem, ale nie zapominajmy, że  także jesteśmy krajem leżącym nad Morzem Czarnym, połączonym silnymi więzami z Rosją. Będziemy aktywni i podejmiemy stosowne działania – zapowiedział.

Prezydent Turcji o relacjach polsko-tureckich: chcielibyśmy silniejszego poparcia Polski dla tureckich unijnych starań >>>

>>>Zapis całej rozmowy z prezydentem Turcji

Rozmawiał Michał Żakowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
(asz)

Czytaj także

Tureckie F-16 wzbiły się w powietrze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 15:23
Incydent w przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym. Tureckie lotnictwo zdecydowało o alarmowym starcie ośmiu maszyn F-16. To reakcja Ankary na przelot rosyjskiego samolotu szpiegowskiego wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Czarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: gdy prawa Tatarów krymskich będą łamane, Turcja może interweniować

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:30
- Na tym etapie Turcja jest za rozwiązaniami i naciskami dyplomatycznymi. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna. Jeśli pomyślimy jak kwestie ukraińskie wyglądały jeszcze tydzień temu, to w praktyce nie można wykluczyć także innych rodzajów interwencji - mówiła w Jedynce dr Agnieszka Cianciara z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-turecki sojusz w sprawie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 22:34
Nie może dojść do oderwania Krymu od Ukrainy. To wniosek z rozmów Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Güla.
rozwiń zwiń