Henryka Krzywonos: jesteśmy zobowiązani pomóc Ukraińcom

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 08:39
- Sama gdybym mogła to wsiadłabym w samochód i pojechała na Ukrainę - przyznała w "Sygnałach dnia" działaczka społeczna i legenda Solidarności Henryka Krzywonos.
Audio
  • Henryka Krzywonos: jesteśmy zobowiązani pomóc Ukraińcom (Sygnały dnia/Jedynka)
Hanryka Krzywonos w studiu radiowej Jedynki
Hanryka Krzywonos w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Krzywons obrusza się, gdy mówi się na nią "legenda". - Jestem normalnym człowiekiem, który nie obrósł w piórka. Żyję, jak zwykły śmiertelnik - tłumaczyła w radiowej Jedynce. Uważa się jednak, że zatrzymanie przez nią tramwaju na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku dało początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej.

Zobacz serwis - Sierpień '80>>>

Obecną sytuację na Ukrainie Krzywonos porównała do tej, która była w Polsce w 1980 roku. - Wtedy mieliśmy problem z Breżniewem, a teraz jest Putin. Myślę, że Putin odpuści. Nie będzie mu się opłacało ze względu na sankcje finansowe - powiedziała. Przyznała też, że gdyby miała możliwość spotkania się z prezydentem Rosji to powiedziałaby mu to samo, co Lechowi Wałęsie 34 lata temu. - Resztę przemilczę, to nie jest dla ucha - zażartowała.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl

Ostatnio Krzywonos zdecydowała, że wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak tłumaczyła, zadała w tej sprawie pytanie na Facebooku, a ludzie ją poparli. Zapewniła, że nie będzie kandydowała dla siebie, ale dla dzieci, młodzieży, która kończy studia i nie ma szans na staż oraz dla ludzi starszych. - Polityka społeczna jest wpisana w mój życiorys, dlatego podjęłam taką decyzję - powiedziała Krzywonos. W rozmowie z Danielem Wydrychem tłumaczyła, że nie wie, na jak długo jej życie zwiąże się z polityką. - Są różne bolące sprawy, które mnie ruszają. Gdy nie można ich rozwiązać na płaszczyźnie na której jestem to trzeba mierzyć wyżej - przyznała w Jedynce.

W Dniu Kobiet Henryka Krzywonos mówiła, że decyzji o starcie w eurowyborach nie musiała konsultować z mężem. - Wszyscy mówią, że męża trzeba sobie wychować. My wychowywaliśmy się nawzajem. Można powiedzieć, że rozumiemy się jak brat z siostrą - zapewniła Krzywonos. Jak tłumaczyła, w jej małżeństwie 8 marca trwa przez cały rok, a ona sama nie zwraca uwagi na tę datę. - Mój mąż zawsze gdy wychodzi do sklepu to wraca z małym bukiecikiem - powiedziała. Innym kobietom życzyła, żeby ich mężczyźni też je szanowali. Przez cały rok, nie tylko 8 marca.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/mr

Komentarze8
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
duch2014-03-09 19:46 Zgłoś
Idealna zona dla Kalisza! Ale cyrk !
Oberek2014-03-08 13:36 Zgłoś
Użytkownik Piwosz napisał
Gdyby nie Kobiety Moskwianki, które zatrzymałyj zwycięski pochód nazistów na Wschód pewnie nie byłoby i mnie i Was. Dlatego szanujmy Je i dajmy Im szansę by nie musiały osłaniać Ojczyzny własną piersią, bo pierś Kobiety nie temu służy !!!
To ciekawa teza historyczna, pierwszy raz się z tym zetknęłam, że to Moskwianki zatrzymały nazistów. Podejrzewam, że Warszawianki (na naciskiem na wianki :) nie ustępowały Moskwiankom a jednak nie podołały, więc jednak będę przy starej wersji, że to zima zatrzymała szwabów. Poza tym podziwiam, odwagę Piwoszu, że przyznajesz się do takich korzeni, ojciec Berlińczyk, matka Moskwianka a Ty po środku, między Moskwą a Berlinem. Moje korzenie są znacznie mniej egzotyczne mama z Mazowsza, ojciec z Podlasia, może dlatego nie mam problemów z tożsamością
Piwosz2014-03-08 13:15 Zgłoś
Gdyby nie Kobiety Moskwianki, które zatrzymałyj zwycięski pochód nazistów na Wschód pewnie nie byłoby i mnie i Was. Dlatego szanujmy Je i dajmy Im szansę by nie musiały osłaniać Ojczyzny własną piersią, bo pierś Kobiety nie temu służy !!!
Weredyk2014-03-08 13:06 Zgłoś
No tak, w koncu to prawie europarlamentarzystka! Boze Ty moj......
Oberek2014-03-08 12:45 Zgłoś
Użytkownik Piwosz napisał
Pomóżmy najpierw samym sobie i zastanówmy się co zrobić tu na miejscu, by Polki miały chęć urodzić przynajmniej pięcioro dzieci? Dobre rozwiązania są bardzo "zaraźliwe". Z tą pomocą Ukrainie pasuje powiedzenie ludowe o uczeniu Marcina przez Marcina. Proszę się nie obrażać, gdyż przed Panią upadam na kolana i pochylam głowę i dziękuję za liczną Rodzinę i życzę z okazji dzisiejszego Święta Szczęścia Rodzinnego.
Trochę tu bałaganu Panie Piwoszu. Kobiety urodzą, gdy będą mogły utrzymać pięcioro dzieci, dla przyrostu wystarczy troje, jak sądzę. Jednak to zależy od ojców przede wszystkim. Nie rozumiem czołobitności dla kobiety za to, że nią jest. Na naganę zasługuje obecność tej pani w polityce, bowiem zgodziła się czynnie zamazywać historię i swoją rozległą posturą zasłonić prawdziwych bohaterów wydarzeń sierpniowych, jest jak inne, tego typu osoby kukłą do wynajęcia i dobrze z tego żyje i jest postacią odrażającą również wizualnie. Obawiam się, że ta pani nie wychowa swoich dzieci na dobrych Polaków, zostaną karierowiczami i jak ona darmozjadami. Liczba jest ważna, ale daleko bardziej ludzka jakość.
Piwosz2014-03-08 10:53 Zgłoś
Pomóżmy najpierw samym sobie i zastanówmy się co zrobić tu na miejscu, by Polki miały chęć urodzić przynajmniej pięcioro dzieci? Dobre rozwiązania są bardzo "zaraźliwe". Z tą pomocą Ukrainie pasuje powiedzenie ludowe o uczeniu Marcina przez Marcina. Proszę się nie obrażać, gdyż przed Panią upadam na kolana i pochylam głowę i dziękuję za liczną Rodzinę i życzę z okazji dzisiejszego Święta Szczęścia Rodzinnego.
szeleszczyciel2014-03-08 10:48 Zgłoś
Bezwzględnie pomóc Ukraińcom? Znowu? Znowu za nic? Teraz jest czas, żeby na przyszłym rządzie Ukrainy (jaka by ona nie była) bezwzględnego potępienia banderyzmu, jak w Niemczech potępiło się i potępia raz na zawsze hitleryzm!
Oberek2014-03-08 10:15 Zgłoś
Grodzka, Krzywonos brrr; takie elity wzbudzają mą litość, wybieram... pospolitość.

Czytaj także

Henryka Krzywonos chce być eurodeputowaną PO

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 18:58
- Miałam wiele propozycji, ale wybrałam Platformę Obywatelską, bo jest mi najbliższa - mówi sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

07.03.2014 Podpisanie umowy UE-Ukraina za miesiąc. "Szturm na jednostki na Krymie" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 23:40
Polski premier poinformował, że umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą będzie podpisana na przełomie marca i kwietnia. W nocy pojawiły się informacje o atakach na ukraińskich żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Roman Polko: żołnierze bez oznaczeń to terroryści

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 16:51
Były dowódca jednostki specjalnej Grom gen. Roman Polko uważa, że Władimir Putin bezczelnie kłamie ws. przynależności narodowej żołnierzy przebywających na Krymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin nie słucha Zachodu. Na Krymie już 30 tysięcy żołnierzy Rosji, napływ prowokatorów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 22:09
Brak jest postępów w działaniach dyplomatycznych na Krymie. Jednocześnie są sygnały o napływie osób z Rosji, które mogą działać na rzecz zaostrzania sytuacji i o nocnych szturmach. Gazprom grozi przykręceniem kurka z gazem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef tatarskiego parlamentu na Krymie: jesteśmy świadkami niezwykłego kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 20:55
Zdaniem Refata Czubarowa kłamstwem były już obrady Rady Rosyjskiej Federacji, która zezwoliła prezydentowi Putinowi na użycie wojsk na Krymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Tymoszenko przyleciała do Niemiec na leczenie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 23:30
Z berlińskiego lotniska Schoenefeld była szefowa ukraińskiego rządu pojechała prosto do kliniki Charite.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama i Merkel: Rosja musi wycofać wojska z Krymu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 08:24
Prezydent Stanów Zjednoczonych i kanclerz Niemiec żądają utworzenia grupy kontaktowej, pośredniczącej między Rosją i Ukrainą.
rozwiń zwiń