X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Afrykański pomór świń. "Dymisja Kalemby wprowadza zamieszanie"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:49
Zdaniem gościa radiowej Jedynki dymisja ministra rolnictwa była niepotrzebna. - Każda zmiana powoduje, że nowa osoba musi się zapoznać z sytuacją. Mogliśmy zaczekać do zakończenia wyjaśnienia afery i później wyciągnąć z niej wnioski - powiedział w "Sygnałach dnia" prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
Audio
  • Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej o zamieszaniu związanym z afrykańskim pomorem świń (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się w czwartek do dymisji. Jego miejsce zajmie Marek Sawicki
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się w czwartek do dymisji. Jego miejsce zajmie Marek SawickiFoto: PAP/Tomasz Gzell

W związku z afrykańskim pomorem świń do dymisji podał się w czwartek minister Stanisław Kalemba. Jako powód podał "brak realizacji przyjętych ustaleń na Radzie Ministrów w dniu 25 lutego". - Z tego uzasadnienia wynika, że ktoś gdzieś indziej zawalił sprawę - skomentował Ryszard Mołdrzyk.

Sprawa dotyczy dwóch przypadków ASF u dzików, które wykryto w lutym przy granicy z Białorusią. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Obowiązują w niej ograniczenia w hodowli; zwierzęta muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a ich mięso nie może być eksportowane za granicę. Jednocześnie drastycznie spadła cena żywca, nikt nie chce kupować tuczników..

Zdaniem Mołdrzyka weterynaria zrobiła wszystko w tej sprawie zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Możemy jedynie dyskutować, czy strefa buforowa musiała być aż tak duża. Dziwne jest też, że chodzi tylko o dwa przypadki dzików i dalej nic się nie dzieje - powiedział. Tłumaczył, że potrzebne są szybkie działania, bo rolnicy znaleźli się w potrzasku. - Nikt nie chce od nich kupować świń. Muszą je karmić, nie mają na to środków, niektórzy wzięli kredyty. Sytuacja jest tragiczna - powiedział  prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej.

Gość Jedynki przyznał, że rozwiązaniem problemu byłby skup żywca na państwowe rezerwy strategiczne. Jednak jego zdaniem, żaden z zakładów mięsnych nie jest tym zainteresowany. - Mimo, że mięso jest zdrowe, bo nie stwierdzono ani jednego przypadku choroby u świń (mamy tylko do czynienia z dwoma przypadkami u dzików), to musi być poddane obróbce termicznej. Jego przydatność ogranicza się do konserw. Żaden zakład nie chce się w to bawić - powiedział Mołdrzyk w rozmowie Przemysławem Szubartowiczem.

Jego zdaniem, w sytuacji, gdy mamy w Polsce dużą biedę trudno jest się pogodzić z tym, by zdrowe mięso było niszczone. Zaproponował jego skup, przeróbkę i przekazanie organizacjom pożytku publicznego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kalemba: będą rekompensaty dla rolników ze stref buforowych ASF

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 17:38
Będą rekompensaty dla hodowców trzody w związku z afrykańskim pomorem świń. Wsparcie jednak trafi tylko do rolników działających w strefie buforowej, utworzonej przy granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykański pomór świń w Polsce. Rolnicy blokują drogę międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 19:00
- Protest rolników w Zdanach niedaleko Siedlec przebiega spokojnie. Mimo, że od ponad trzech godzin zablokowana jest tam droga krajowa numer 2 biegnąca od Warszawy w stronę przejść granicznych z Białorusią w Terespolu i Koroszczynie nie ma żadnych korków - powiedział komendant miejski policji w Siedlcach młodszy inspektor Marek Fałdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki ministrem rolnictwa? "Nie palę się do tego"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 13:10
- Nie osoba, a działanie będzie w tej chwili najważniejsze - mówił w radiowej Jedynce Marek Sawicki, który jest w gronie kandydatów do objęcia stanowiska ministra rolnictwa. W czwartek zrezygnował z niego Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy minister rolnictwa. Sawicki chce wrócić do rządu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 06:36
Dziś mamy dowiedzieć się, kto zostanie nowym ministrem rolnictwa. W czwartek do dymisji podał się Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sawicki ponownie w rządzie. Błaszczak: to ponury żart

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 07:20
- Odszedł w atmosferze skandalu związanego z ujawnieniem taśm pokazujących kumoterstwo i nepotyzm w Elewarrze - tak decyzję o powrocie Marka Sawickiego na fotel ministra rolnictwa komentuje Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.
rozwiń zwiń