Afrykański pomór świń. "Dymisja Kalemby wprowadza zamieszanie"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 08:49
Zdaniem gościa radiowej Jedynki dymisja ministra rolnictwa była niepotrzebna. - Każda zmiana powoduje, że nowa osoba musi się zapoznać z sytuacją. Mogliśmy zaczekać do zakończenia wyjaśnienia afery i później wyciągnąć z niej wnioski - powiedział w "Sygnałach dnia" prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
Audio
  • Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej o zamieszaniu związanym z afrykańskim pomorem świń (Sygnały dnia/Jedynka)
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się w czwartek do dymisji. Jego miejsce zajmie Marek Sawicki
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się w czwartek do dymisji. Jego miejsce zajmie Marek SawickiFoto: PAP/Tomasz Gzell

W związku z afrykańskim pomorem świń do dymisji podał się w czwartek minister Stanisław Kalemba. Jako powód podał "brak realizacji przyjętych ustaleń na Radzie Ministrów w dniu 25 lutego". - Z tego uzasadnienia wynika, że ktoś gdzieś indziej zawalił sprawę - skomentował Ryszard Mołdrzyk.

Sprawa dotyczy dwóch przypadków ASF u dzików, które wykryto w lutym przy granicy z Białorusią. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Obowiązują w niej ograniczenia w hodowli; zwierzęta muszą być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a ich mięso nie może być eksportowane za granicę. Jednocześnie drastycznie spadła cena żywca, nikt nie chce kupować tuczników..

Zdaniem Mołdrzyka weterynaria zrobiła wszystko w tej sprawie zgodnie z obowiązującymi przepisami. - Możemy jedynie dyskutować, czy strefa buforowa musiała być aż tak duża. Dziwne jest też, że chodzi tylko o dwa przypadki dzików i dalej nic się nie dzieje - powiedział. Tłumaczył, że potrzebne są szybkie działania, bo rolnicy znaleźli się w potrzasku. - Nikt nie chce od nich kupować świń. Muszą je karmić, nie mają na to środków, niektórzy wzięli kredyty. Sytuacja jest tragiczna - powiedział  prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej.

Gość Jedynki przyznał, że rozwiązaniem problemu byłby skup żywca na państwowe rezerwy strategiczne. Jednak jego zdaniem, żaden z zakładów mięsnych nie jest tym zainteresowany. - Mimo, że mięso jest zdrowe, bo nie stwierdzono ani jednego przypadku choroby u świń (mamy tylko do czynienia z dwoma przypadkami u dzików), to musi być poddane obróbce termicznej. Jego przydatność ogranicza się do konserw. Żaden zakład nie chce się w to bawić - powiedział Mołdrzyk w rozmowie Przemysławem Szubartowiczem.

Jego zdaniem, w sytuacji, gdy mamy w Polsce dużą biedę trudno jest się pogodzić z tym, by zdrowe mięso było niszczone. Zaproponował jego skup, przeróbkę i przekazanie organizacjom pożytku publicznego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Kalemba: będą rekompensaty dla rolników ze stref buforowych ASF

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 17:38
Będą rekompensaty dla hodowców trzody w związku z afrykańskim pomorem świń. Wsparcie jednak trafi tylko do rolników działających w strefie buforowej, utworzonej przy granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykański pomór świń w Polsce. Rolnicy blokują drogę międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 19:00
- Protest rolników w Zdanach niedaleko Siedlec przebiega spokojnie. Mimo, że od ponad trzech godzin zablokowana jest tam droga krajowa numer 2 biegnąca od Warszawy w stronę przejść granicznych z Białorusią w Terespolu i Koroszczynie nie ma żadnych korków - powiedział komendant miejski policji w Siedlcach młodszy inspektor Marek Fałdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki ministrem rolnictwa? "Nie palę się do tego"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 13:10
- Nie osoba, a działanie będzie w tej chwili najważniejsze - mówił w radiowej Jedynce Marek Sawicki, który jest w gronie kandydatów do objęcia stanowiska ministra rolnictwa. W czwartek zrezygnował z niego Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy minister rolnictwa. Sawicki chce wrócić do rządu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 06:36
Dziś mamy dowiedzieć się, kto zostanie nowym ministrem rolnictwa. W czwartek do dymisji podał się Stanisław Kalemba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sawicki ponownie w rządzie. Błaszczak: to ponury żart

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 07:20
- Odszedł w atmosferze skandalu związanego z ujawnieniem taśm pokazujących kumoterstwo i nepotyzm w Elewarrze - tak decyzję o powrocie Marka Sawickiego na fotel ministra rolnictwa komentuje Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.
rozwiń zwiń