"Godzina dla Ziemi". Symboliczna akcja z ważnym przesłaniem

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 08:58
- Ludzie na całym świecie cieszą się, że mogą pokazać, że dbają o środowisko, a przy okazji przypomnieć innym - tym, którzy jeszcze o tym nie myślą - że sami powinni zacząć dbać o środowisko - mówiła w Jedynce Małgorzata Kosowska z WWF Polska, organizatora akcji "Godzina dla Ziemi".
Audio
  • Małgorzata Kosowska o akcji "Godzina dla Ziemi" (Sygnały dnia/Jedynka)
Godzina dla Ziemi. Symboliczna akcja z ważnym przesłaniem
Foto: Glow Images/East News

Wszystko zaczęło się 8 lat temu w Australii. Z małego ruchu społecznego "Godzina dla Ziemi" przekształciła się w akcję o zasięgu globalnym. - Wczorajsze statystyki z naszych biur z całego świata pokazują, że w tym roku światła zgasną w 160 państwach, w ponad 7 tys. miejscowościach.  Symboliczne zostanie wygaszone oświetlenie zewnętrzne budynków. W Polsce będą to m.in. Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Zamek Królewski w Warszawie - tłumaczyła w "Sygnałach dnia" Małgorzata Kosowska.

W samej Polsce akcja też nabiera coraz większego rozmachu. W zeszłym roku przyłączyło się do niej 60 miast, a w tym już 74.

Małgorzata Kosowska podkreślała, że "Godzina dla Ziemi" ma charakter symboliczny.  - W ciągu godziny nie zaoszczędzimy energii i nie uratujemy świata. Ta akcja ma nam przede wszystkim przypomnieć, że energię powinniśmy oszczędzać na co dzień, i że w ogóle powinniśmy wprowadzić działania ekologiczne - powiedziała przedstawicielka WWF.

Zdaniem krytyków akcji, "Godzina dla Ziemi" wprowadza niepotrzebne zamieszanie w poborze energii, która i tak jest produkowana w jej trakcie. - Mamy stanowisko Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które mówi, że akcja jest absolutnie bezpieczna. Po drugie, sami patrząc na liczbę osób, które gaszą światło w Polsce, widzimy,że nie jest to ryzykiem. A po trzecie, namawiamy do zgaszenia zbędnego światła, a nie na przykład lodówki czy telewizora - odpowiadała Małgorzata Kosowska.

Przy okazji tegorocznej "Godzina dla Ziemi" WWF stworzyło specjalną aplikację ekologiczną, którą każdy może pobrać na swój telefon. - Po wejściu na stronę www.godzinadlaziemi.pl i zarejestrowaniu się, można pobrać bardzo fajny poradnik, który pozwoli nam żyć ekologicznie na co dzień. To naprawdę nie wymaga wielkich wyrzeczeń - przekonywała Kosowska.

Akcja WWF zbiega się ze zmianą czasu z zimowego na letni, która nastąpi w nocy z soboty na niedzielę 30 marca. - "Godzina dla Ziemi" była trochę inspirowana właśnie zmianą czasu. Wynika ona bowiem z lepszego wykorzystania światła dziennego i jest spójna z naszą akcją - stwierdziła przedstawicielka WWF.

"Godzina dla Ziemii" rozpocznie się w sobotę 29 marca o godzinie 20.30.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

pg

Zobacz więcej na temat: ekologia energia środowisko

Czytaj także

Plastikowe torby będą płatne we wszystkich sklepach

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 08:58
Parlament Europejski chce zmniejszyć zużycie tak zwanych reklamówek o 80 procent. Receptą na to ma być wprowadzenie obowiązku pobierania opłat za plastikowe torby - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań Prosumentem, zarabiaj na produkcji energii

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 14:36
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kończy prace nad programem „Prosument” i namawia do inwestycji w odnawialne źródła energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiertelne zanieczyszczenie powietrza! WHO bije na alarm

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 14:58
Siedem milionów - tylu ludzi zmarło w wyniku zanieczyszczenia powietrza w ciągu roku. Tak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzina dla Ziemi - dołącz i pobierz pomocną aplikację

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 15:23
W sobotę 29 marca o godz. 20.30 w Polsce odbędzie się kolejna edycja akcji "Godzina dla Ziemi", organizowanej przez WWF Polska. Jak do niej dołączyć? Wystarczy zgasić światło.
rozwiń zwiń