Stanisław Koziej: większa obecność NATO w Polsce możliwa, ale nie nagle

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 08:00
Jeśli niebezpieczna sytuacja w regionie będzie się utrzymywać, NATO może podjąć decyzję o większej aktywności - mówi w "Sygnałach dnia" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.
Audio
  • Stanisław Koziej, szef BBN o zwiększeniu obecności NATO w Polsce (radiowa Jedynka "Sygnały dnia")
  • Mariusz Filar o nowej strategii bezpieczeństwa narodowego (Sygnały dnia/Jedynka)
Gen. Stanisław Koziej
Gen. Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Z powodu ukraińskiego konfliktu Polska oczekuje od Paktu Północnoatlantyckiego większego zaangażowania w naszym kraju i regionie. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski mówił we wtorek po spotkaniu Trójkąta Weimarskiego, że gdyby u nas znalazły się dwie ciężkie brygady krajów NATO, bylibyśmy pełni usatysfakcjonowani. Sam Sojusz dał zielone światło, by dodatkowe wojska i sprzęt pojawiły się we wschodniej Europie. - Nasze władze wojskowe dostały zadanie, by przygotować propozycje, jak możemy wzmocnić naszą wspólną obronę - mówił we wtorek w Brukseli Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Zdaniem szefa BBN Stanisława Kozieja - w długiej perspektywie czasu, jeśli nie uda się ustabilizować sytuacji i doprowadzić do jej uspokojenia, to nie można wykluczyć decyzji Paktu o stacjonowaniu w Polsce na stałe wojsk NATO. Generał uważa za niemal pewne, że na zbliżającym się szczycie Sojuszu we wrześniu zapadną decyzje o zwieszeniu obecności NATO w naszym kraju. Koziej przypomina, że Polska od lat domaga się powiększenia infrastruktury Paktu na jego wschodniej flance. Chcemy baz powietrznych, czy morskich, gotowych do przyjmowania sił wzmocnienia. - Wschodnia flanka pozbawiona jest teraz tej infrastruktury. Wzmocnienie jest  już oczywistością i nasze postulaty w tej sprawie wreszcie zostaną zrealizowane - mówi Koziej w radiowej Jedynce.

Według szefa BBN, ewentualne decyzje w sprawie rozlokowania amerykańskich baz w naszym kraju może podjąć NATO, ale także sami Amerykanie. - Porozumienie może być efektem umowy dwustronnej. To na mocy tak zawartych uzgodnień Amerykanie będą budować w naszym kraju tarczę przeciwrakietową - tłumaczy Koziej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

iz/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef BBN: im większa obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce, tym lepiej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 09:28
Generał Stanisław Koziej podkreślił, że Polska jest zainteresowana zwiększeniem pododdziału sił powietrznych, rozbudową amerykańskiej tarczy antyrakietowej i częstszą organizacją ćwiczeń wojsk NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie więcej NATO na wschodzie Europy!

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 20:55
Do krajów członkowskich w sąsiedztwie Ukrainy i Rosji zostaną wysłane dodatkowe wojska NATO - taką decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO zawiesza współpracę z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 23:49
Szefowie MSZ państw NATO postanowili we wtorek zawiesić wszelką praktyczną współpracę cywilną i wojskową z Rosją oraz pogłębić współpracę z Ukrainą.
rozwiń zwiń