Bezkarność piratów drogowych. Straż miejska nie ma z nimi szans?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 12:39
Jeleniogórski sąd odmówił straży miejskiej prawa do wniesienia sprawy o ukaranie właściciela samochodu za to, że nie wskazał, kto prowadził pojazd i został sfotografowany przez fotoradar rejestrujący przejazdy na czerwonym świetle.
Audio
  • Straż miejska kontra kierowcy. 0:1 dla kierowców. Relacja Piotra Słowińskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Fotoradar
FotoradarFoto: Nemo5576/Wikimedia Commons/lic. CC 2.0

Jeleniogórzanin dostał wezwanie od straży miejskiej. Miał w nim potwierdzić, czy sam prowadził samochód w czasie przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, albo wskazać komu pojazdu pożyczył. - Nie pamiętam, kim był kierowca. W związku z tym nie odpowiedziałem na to wezwanie - odpowiada z uśmiechem.

Zna bowiem wyrok Sądu Najwyższego, zgodnie z którym straż miejska może karać za wykroczenia drogowe. Wykroczeniem nie jest jednak niewskazanie sprawcy naruszenia kodeksu drogowego i jeleniogórski sąd przyznał mu rację. - Odmówił wszczęcia postępowania w sprawie. Strażnicy liczyli, że uda się to w sposób procesowy przeprowadzić i uzyskać informacje, których nie udało się zdobyć w drodze postępowania administracyjnego - tłumaczy rzecznik sądu Andrzej Wieja.

Strażnicy miejscy znaleźli się w kropce. Jeśli ich odwołanie nie zostanie uznane przez wyższą instancję, to nie będą mogli  wysyłać druków z prośbą o wskazanie kierowcy. Artur Wilimek ze straży miejskiej w Jeleniej Górze zapewnia jednak, że nie odpuszczą. - Teraz będziemy musieli przekazywać sprawy policji, która będzie prowadziła dalsze postępowanie - powiedział.

Jednak sprawę dodatkowo komplikuje uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego ws. fotoradarów. Uznał on, że nawet policja nie ma prawa wysyłać pocztą pytań o to, kto prowadził samochód.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Piotra Słowińskiego.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/ag

Czytaj także

Cudzoziemcy z UE zapłacą za mandaty wystawione w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 10:28
Posłowie chcą, żeby mandaty, także te wystawiane na podstawie zdjęć z fotoradarów, płacili wszyscy kierowcy. Również ci z innego kraju Unii Europejskiej, którzy złamali przepisy na naszych drogach. W Sejmie zaplanowano na wtorek (9 stycznia) pierwsze czytanie projektu odpowiednich zmian w ustawie o ruchu drogowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoradary GITD z wyższym progiem kontroli prędkości. "Zderzyliśmy się z realiami"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 10:11
W ubiegłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport sprawie fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego. Jedyne zastrzeżenia dotyczyły wyższego od ustawowych 11 km/h progu kontroli prędkości w części urządzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższe kary i odebranie fotoradarów strażom miejskim - szykuje się nowelizacja przepisów drogowych

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 17:50
Punkty karne tylko od policji, wszystkie fotoradary stacjonarne pod zarządem Inspekcji Transportu Drogowego i zatrzymywanie uprawnień za dwukrotne przekroczenie prędkości. To niektóre z proponowanych zmian w przepisach o zachowaniu prędkości na drodze.
rozwiń zwiń