Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak i gdzie głosować?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 09:50
Czy nie mając stałego zameldowania można głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Jak głosować poza Polską? W jakim terminie obowiązuje cisza wyborcza? Wszystkie te kwestie w radiowej Jedynce wyjaśniał Kazimierz Czaplicki z Państwowej Komisji Wyborczej.
Audio
  • Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki wyjaśnia zasady udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Kazimierz Czaplicki
Kazimierz CzaplickiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej i szef Krajowego Biura Wyborczego podkreślił w radiowej Jedynce, że choć Parlament Europejski funkcjonuje poza strukturami państwa polskiego, to ma wielki wpływ na to, co w Polsce się dzieje. - Parlamentarzyści wybrani do PE są przedstawicielami narodu wspólnoty europejskiej - powiedział w "Sygnałach dnia".

Wybory do Parlamentu Europejskiego - czytaj więcej >>>

Mówiąc o procedurze wyborczej zaznaczył, że Państwowa Komisja Wyborcza jest jedynym organem, który ustala wyniki głosowania w skali kraju i dokonuje podziału mandatów pomiędzy komitety uczestniczące w tych wyborach. - Ale także przyznaje, na podstawie wyników głosowania, mandaty poszczególnym kandydatom - dodał i wyjaśnił, że system podziału mandatów w tych wyborach różni się od systemu stosowanego w przypadku wyborów do polskiego Parlamentu. - Ustalenie wyniku wyborów odbywa się fazowo. Najpierw PKW ustala, które komitety uzyskały co najmniej 5 proc. poparcia w skali kraju i tylko one uczestniczą w podziale mandatów. Następnie z puli 51 mandatów przydziela się poszczególnym komitetom odpowiednią ich liczbę - wyjaśnił. W następnym etapie ustala się, w których okręgach wyborczych komitety uzyskały mandaty. Następnie w tych okręgach wskazuje się tych kandydatów, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego.

Obwody wyborcze, w których głosować będą mogli Polacy powstają zarówno w kraju, jak i zagranicą, wszędzie tam, gdzie są skupiska Polonii. - Po raz pierwszy w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie możliwość głosowania korespondencyjnego za granicą - powiedział Kazimierz Czaplicki w Jedynce. Wyborcy, którzy chcieliby skorzystać z tej możliwości powinni złożyć wniosek do właściwego konsula. W otrzymanym od niego pakiecie wyborczym znajduje się specjalna koperta, karta do głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Wypełnione kartę i oświadczenie należy odesłać do konsulatu.

Dodał, że wszyscy wyborcy z zagranicy głosują na jeden okręg, czyli listy zarejestrowane w okręgu obejmującym Miasto Stołeczne Warszawa.

Wybory do europarlamentu odbędą się 25 maja 2014 roku. Głosować będzie można w godz. 7.00 - 21.00. - Od północy z piątku na sobotę (23/24.05), do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W niedzielę po godz. 21.00, o ile nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, cisza przestanie obowiązywać - mówił gość Jedynki.

Czego nie dotyczy cisza wyborcza? Kto może zostać członkiem obwodowych komisji wyborczych? Jakie warunki muszą spełnić wyborcy, którzy chcą głosować za granicą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/kd)

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
KamilaPazdrowska2014-05-15 14:35 Zgłoś
Zdecydowanie przydatne informacje. W pewnym sensie już sie wyobró doczekać nie mogę, zawsze mnie ciekawi kto wygra :)
konrad472014-04-29 18:40 Zgłoś
Głosujcie na (nie ma propagandy na forum - moderator) bo tylko ta partia jest w stanie godnie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.

Czytaj także

Kwiatkowski: NIK zbada wydanie 7 mln na spot na 10-lecie Polski w Unii

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 08:10
- Suma jest oczywiście wysoka, ale nie wiem, co się na nią złożyło, dlatego nie chciałbym wypowiadać opinii, czy kwota jest adekwatna do tego, co zrobiono, czy nie - mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli w "Salonie Politycznym Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Sondaż SLD: rekordowo niska frekwencja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:25
PiS jest najpopularniejszą partią, SLD może liczyć na osiem mandatów, a Nowa Prawica Janusza Korwin - Mikkego ma mocne 5 proc. poparcia – wynika z badań SLD, do których dotarła "Rzeczpospolita”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurowybory za miesiąc. Po co nam Parlament Europejski?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 12:33
Przez lata był jedynie forum debat i pełnił funkcję organu konsultacyjnego. Obecnie aktywnie uczestniczy w tworzeniu prawa na równi z innymi unijnymi instytucjami. Sprawuje też funkcje kontrolne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozlosowano numery list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 13:25
Wybory do europarlamentu odbędą się 25 maja. Polacy wybiorą 51 europosłów.
rozwiń zwiń